Trzaskowski, Morawiecki czy Hołownia? Kto miałby szansę w drugiej turze?

portal tvrepublika.pl/kz 29-02-2024, 13:15
Artykuł
fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego Ipsos dla TOK FM i OKO.press wskazują, że największe szanse na wejście do drugiej tury wyborów mają Rafał Trzaskowski oraz Mateusz Morawiecki. Co ciekawe - popularny do niedawna Szymon Hołownia, znalazłby się... za burtą.

Pracownia Ipsos zadała respondentom pytanie: "Na jakiego kandydata zagłosował(a)by Pan/i w pierwszej turze wyborów prezydenckich, jeśli lista byłaby następująca?". Następnie wymieniono kilku kandydatów - oprócz wymienionych także Krzysztofa Bosaka, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk i Krzysztofa Stanowskiego.

Najwięcej, bo 26 procent ankietowanych wskazało Rafała Trzaskowskiego (KO). Tuż za nim uplasował się były premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 25 procent. Trzeci był marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Trzecia Droga), na którego głos zadeklarowało już tylko 16 procent badanych.

Wedle tego sondażu w drugiej turze spotkaliby się Trzaskowski i Morawiecki. Nie jest jednak dotąd powiedziane, że to właśnie ich wystawią ich partie jako kandydatów w wyborach.

Na Krzysztofa Bosaka z Konfederacji głos oddałoby 10 procent badanych, na Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy - 4 procent, a na dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego 3 procent. Co ważne, aż 7 procent badanych zadeklarowało, że nie wie, czy weźmie udział w wyborach, a 9 procent jeszcze nie zdecydowało, na kogo odda swój głos. Dodatkowo 1 procent odmówił odpowiedzi na pytania sondażowni. Łącznie do "zagospodarowania" pozostało więc aż 17 procent głosów.

Sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM zrealizowany został metodą mixed mode (CATI i CAWI) 22-26 lutego 2024 r. Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków, N=1000.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy