Trwa protest przeciwko unijnej polityce rolnej! W centrum Brukseli setki traktorów

portal tvrepublika.pl/kz 26-02-2024, 12:00
TV Republika

Trwa protest przeciwko unijnej polityce rolnej. Kilkaset traktorów wjechało do historycznego centrum Brukseli oraz europejskiej dzielnicy, gdzie w budynku Rady UE odbędzie się dzisiaj posiedzenie ministrów rolnictwa państw członkowskich. Transmisję na żywo mogą oglądać Państwo na naszej antenie.

Akcja jest inicjatywą europejskiej organizacji Via Campesina (ECVC), która reprezentuje małe i średnie przedsiębiorstwa rolnicze.

Jak podała agencja Belga, jednym z głównych żądań organizacji jest wycofanie się UE z umów o wolnym handlu, np. z krajami organizacji Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem. Ten temat pojawi się na spotkaniu ministrów rolnictwa.

Umowa handlowa UE-Mercosur została stworzona, aby zwiększyć przepływ towarów między UE a krajami Ameryki Południowej. Zakłada m.in. zmniejszenia ceł i kontyngentów na mięso i inne produkty rolnicze. Zdaniem protestujących, porozumienie to będzie miało negatywny wpływ na rolników z Europy Zachodniej, bo stworzy dla nich nieuczciwą konkurencję.

Oprócz wycofania się z umów handlowych dotyczących rolnictwa, farmerzy - jak podaje Belga - żądają także godziwych wynagrodzeń i zmian polityki rolnej UE. Protestują przeciw propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym rolnictwa, w tym np. ograniczenia wykorzystania gruntów rolnych w UE.

„Mamy nadzieję, że pani (Ursula) von der Leyen (szefowa Komisji Europejskiej) odzyskała zdrowy rozsądek i zdaje sobie sprawę, że sektor rolniczy odgrywa kluczową rolę w przyszłości Europy” - informuje ECVC, cytowana przez Belgę.

Ciągniki, które wjechały do Brukseli, spowodowały znaczne zakłócenia w ruchu. Zamkniętych jest część stacji metra i zablokowany jest ruch uliczny w znacznej części miasta.

To już drugi tak duży protest. 1 lutego ponad 1000 traktorów sparaliżowało Brukselę w czasie odbywającego się w stolicy Belgii szczytu UE.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy