Transpłciowe szachistki nie będą mogły startować w kobiecych turniejach

Portal TV Republika 18-08-2023, 18:15
Artykuł
twitter.com

Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) poinformowała, że zakazała transpłciowym "kobietom" konkurowania w oficjalnych imprezach kobiecych do czasu przeprowadzenia „dokładnej analizy” sytuacji, co może zająć nawet dwa lata.

Nowe przepisy, zatwierdzone przez radę FIDE w tym miesiącu, wejdą w życie 21 sierpnia i wymagają od graczy transpłciowych przedstawienia „wystarczającego dowodu zmiany płci, który jest zgodny z ich krajowymi przepisami i regulacjami. W przypadku zmiany płci z męskiej na żeńską, zawodnik nie ma prawa uczestniczyć w oficjalnych imprezach FIDE dla kobiet, dopóki nie zostanie podjęta dalsza decyzja FIDE” – poinformowała federacja.

FIDE zdaje sobie sprawę, że jest to ewoluujący problem w szachach i że oprócz przepisów technicznych dotyczących przepisów dotyczących osób transpłciowych, w przyszłości może zaistnieć potrzeba zmiany polityki zgodnie z dowodami badawczymi” – podkreśliła federacja.

W oświadczeniu przesłanym agencji Reuters rzecznik FIDE poinformował, że decyzja została podjęta, aby lepiej zdefiniować procesy związane ze zmianą płci przez gracza.

Prawodawstwo dotyczące osób transpłciowych szybko rozwija się w wielu krajach, a wiele organizacji sportowych przyjmuje własne rozwiązania. FIDE będzie monitorować te zmiany i zobaczy, jak można je zastosować w świecie szachów” – głosi oświadczenie.

Dodano, że gracze transpłciowi nadal mogą rywalizować w turniejach open, które dominują w światowych szachach. Ograniczenia dotkną niektórych imprez, takich jak mistrzostwa świata kobiet.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy