„Transformacja”. Nowa książka Sławomira Cenckiewicza. Zobacz! [wideo]

Tomasz Domański 19-10-2022, 15:28
Artykuł
Strefa Wolnego Słowa

"Transformacja" - to najnowsza książka autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, w której historyk przybliża przemianę PRL w III RP i dokonuje wnikliwej obserwacji postkomunizmu w Polsce po roku 1989. Wydaniu tej ważnej i ciekawej publikacji patronują media Strefy Wolnego Słowa. W maju br. odbyła się premiera "Agentury", będącej pierwszą z publikacji w ramach przygotowywanej trylogii. Teraz przyszedł czas na drugą część "cenckiewiczowskiego" dzieła.

"Kiszczak, Czempiński, Petelicki, Michnik, Iwulski, Jaruzelski, Gawor, Mazowiecki, Lichocki, Komorowski, Tobiasz, Kuroń, Dukaczewski, Sienkiewicz, Tusk… porywanie dzieci przez służby PRL, spisek w Magdalence, lustracja Trybunału Konstytucyjnego, przewerbowanie SB do CIA, FOZZ, WSI, UOP, „afera marszałkowa”, przejmowanie spadków, bezpieka w urzędzie Miasta st. Warszawy, genderyzm historyczny…" - to krótki i hasłowy opis obszernej tematyki, jaką historyk porusza w swoim najnowszym dziele.

Sławomir Cenckiewicz to polski historyk, który zajmuje się czasami najnowszymi. W zakres jego zainteresowań naukowych wchodzi historia służb specjalnych państwa polskiego, rozpoczynając od roku 1944, a kończąc na czasach obecnych.

Urodził się 20 lipca 1971 roku w Gdyni. Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora Wojskowego Biura Historycznego im. gen. broni Kazimierza Sosnkowskiego. Należy także do Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Dwa razy otrzymał stypendium Polonia Aid Foundation Trust w Londynie, a także grant Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku.

Później został stypendystą Free Speech Foundation w Chicago. Zawodowo interesuje go historia Polaków znajdujących się poza Polską, w tym Polonia w USA, polska emigracja polityczna oraz historia opozycji antykomunistycznej w okresie Polski Ludowej.

W latach 90. pracował jako redaktor naczelny czasopisma "Zawsze wierni". Jak dotąd przygotował ponad 200 publikacji o charakterze popularnonaukowym, naukowym oraz źródłowym. Jego teksty ukazywały się w rozmaitych pismach, takich jak: "Arcana", "Biuletyn IPN", "Pamięć i Sprawiedliwość", "Orzeł Biały", "Tygodnik Solidarność" czy "Gazeta Wyborcza". Publikacje jego autorstwa pojawiały się regularnie w tematycznym miesięczniku "Uważam Rze Historia".

Prócz tego Cenckiewicz jest twórcą wielu książek. Wśród nich znalazł się "Atomowy Szpieg. Ryszard Kukliński i wojna wywiadów" o szpiegowskiej działalności tytułowej postaci, odnoszący się jednocześnie do wiecznej wojny pomiędzy KGB, CIA i GRU, czy "Anna Solidarność" o trudnym życiu, jakie wiodła Anna Walentynowicz, oraz o jej niesamowitych dokonaniach.

"Transformacja" została wydana nakładem Wydawnictwa LTW, a patronatem objęły ją media Strefy Wolnego Słowa - "Gazeta Polska", "Gazeta Polska Codziennie", "Nowe Państwo", portal niezalezna.pl oraz TV Republika.

Nasze media aktywnie włączają się również w cykl spotkań autorskich, promujących książkę, które odbędą się w najbliższych tygodniach w całej Polsce. By być na bieżąco - zachęcamy do śledzenia informacji na portalu niezalezna.pl, w TV Republika oraz na łamach "GP" oraz "GPC".

- Liczę na interesujące dyskusje, nawet na jakąś krytykę, jeśli ktoś już zdąży przeczytać "Transformację". Słowem - do zobaczenia! - mówi prof. Sławomir Cenckiewicz

Książkę "Transformacja" można w przedsprzedaży zamówić na stronie sklep.gazetapolska.pl - zachęcamy do zakupu i lektury.

Prof. Sławomir Cenckiewicz będzie gościem specjalnym audycji "Polska na dzień dobry", w czwartek 20 października o godz. 8:00. Zapraszamy!

 

Źródło: Telewizja Republika/niezależna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy