Tragiczny wypadek na Podkarpaciu. Pięć osób nie żyje, dziesiątki rannych

RED/ajg 06-03-2021, 05:00
Artykuł
Sześć osób zginęło, a 30 zostało rannych w wyniku wypadku, do którego doszło w Kaszycach w pobliżu Jarosławia na autostradzie A4.
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Pięć osób zginęło, a 34 zostało rannych w wyniku wypadku, do którego doszło w Kaszycach w pobliżu Jarosławia na autostradzie A4.

Wypadek wydarzył się kilka minut po północy w sobotę 6 marca na autostradzie A4. (powiat przemyski, gmina Orły). Autobus na ukraińskich numerach rejestracyjnych uderzył w osłonę energochłonną przy końcu pasa zjazdowego na MOP Kaszyce, a następnie w bariery i przewrócił się do rowu.

Autokarem podróżowało 57 osób, w tym dwóch kierowców. Dyżurny z podkarpackiej GDDKiA poinformował, że autobus jechał w kierunku przejścia granicznego z Ukrainą.

- Uderzył w osłonę energochłonną, która jest na końcu pasa zjazdowego na MOP (miejsce obsługi podróżnych), a później w bariery i przewrócił się do rowu za tymi barierami – powiedział.

Jak zaznaczył rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja „w akcji ratowniczej uczestniczy 30 zastępów straży pożarnej; blisko 100 strażaków”.

- Zadysponowano także dwa śmigłowce; jeden z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a drugi z wojska. Transportowano nimi ciężej poszkodowanych – powiedział Betleja.

Jak wyjaśnił z kolei rzecznik stacji pogotowia ratunkowego w Przemyślu Marek Janowski, ranni zostali przewiezieni do szpitala wojewódzkiego w Przemyślu, Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, szpitala wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, szpitala w Rudnej Małej oraz szpitali powiatowych w Przeworsku i Lubaczowie. Osoby, które nie odniosły obrażeń zostały zakwaterowane w bursie w Jarosławiu. Janowski dodał, że „na miejscu wypadku pracowało 19 zespołów ratownictwa medycznego”.

Bezpośrednio po wypadku ukraińskiego autokaru na autostradzie A4 w pobliżu MOP Kaszyce do szpitala wojewódzkiego w Przemyślu (Podkarpackie) przewieziono 11 osób; pięć z nich już opuściło placówkę. Stan młodej kobiety jest bardzo ciężki.

Jak zaznaczył rzecznik przemyskiego szpitala Paweł Bugira, „aktualnie hospitalizowanych jest sześć osób”.

- Spośród nich młoda kobieta o nieustalonej tożsamości jest w stanie skrajnie ciężkim. Ma poważne obrażenia głowy. Przeszła operację ratującą życie. Niewykluczone są kolejne operacje - powiedział Bugira.

W poważnym stanie jest też 58-letni mężczyzna. „Ma obrażenia wielonarządowe. Jest zaplanowany do zabiegu” - zaznaczył rzecznik szpitala.

W wyniku wypadku zablokowana została jezdnia w kierunku Korczowej. Policja kieruje pojazdy na objazd na Węźle Jarosław Wschód.

Wcześniejsze doniesienia informowały o sześciu ofiarach śmiertelnych, jednak „po sprawdzeniu we wszystkich szpitalach, w których przebywają poszkodowani okazało się, że jest pięć ofiar śmiertelnych” - poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk,

Rzecznik zaznaczył również, że liczba rannych ulega zmianie, „bo do szpitali zgłaszają się osoby, które wcześniej przebywały w bursie w Jarosławiu”.

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinom wypadku. „Jestem głęboko wstrząśnięty informacjami o wypadku ukraińskiego autokaru. Składam najszczersze kondolencje rodzinom ofiar i wszystkim naszym ukraińskim ptrzyjaciołom” - możemy przeczytać w prezydenckim wpisie na Twitterze.

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">I am deeply saddened by terrible news about the crash of a Ukrainian bus on A4/near Kaszyce in which 6 people lost their lives and several dozen were injured. My sincerest condolences to the families of the victims and all our Ukrainian friends <a href="https://twitter.com/ZelenskyyUa?ref_src=twsrc%5Etfw">@ZelenskyyUa</a> !</p>&mdash; Andrzej Duda (@AndrzejDuda) <a href="https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1368138414390968321?ref_src=twsrc%5Etfw">March 6, 2021</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

 

 

 

 

Źródło: GDDKIA/PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy