Tokio 2020. To już jest koniec. Dzisiaj ceremonia zamknięcia

Igrzyska Olimpijskie w Tokio czekają na ostatni akord
Fot: Twitter/ Krzysztof Tyczyński

Igrzyska Olimpijskie w Tokio, już praktycznie za nami. Wczesnym popołudniem zgaśnie znicz, który 23 lipca zapaliła Naomi Osaka. Dwa tygodnie największego święta sportu dobiega końca. Nie zabrakło sensacji, spektakularnych porażek, łez rozpaczy i... biało czerwonych na podium.

Reprezentacja Polski liczyła 211 sportowców. Mogła liczyć kilka osób więcej, ale przez niedopatrzenie Polskiego Związku Pływackiego, sześć osób musiało powrócić ze stolicy Japonii tuż przed rozpoczęciem startów. Przez pierwsze dni byliśmy świadkami, jak kolejne kraje zdobywają medale, a Polacy spisują się poniżej oczekiwań. Dopiero 28.07 srebrny medal zdobyła wioślarska czwórka podwójna. Do kolejnego medalu Polski, trzeba było poczekać do ostatniego dnia lipca. Wtedy to sztafeta mieszana zdobyła złoty medal olimpijski.

Prawdziwy wysyp medali zaczął się 3 lipca 2021 roku. Tego dnia medale dla Polski zdobyli: Karolina Naja i Anna Puławska w kajakarstwie – srebro, Tadeusz Michalik w zapasach – brąz, Malwina Kopron w rzucie młotem – brąz. Ozdobą dnia był jednak złoty medal i forma Anity Włodarczyk w rzucie młotem kobiet. Następnego dnia Polacy także zdobyli cztery medale olimpijskie: Wojciech Nowicki został królem rzutu młotem panów, a Paweł Fajdek zdobył brąz, łamiąc swoją klątwę z Igrzysk. Jolanta Ogar i Agnieszka Skrzypulec wywalczyły srebrny medal w żeglarskiej klasie 470. Sensację sprawił Patryk Dobek, który zdobył brąz w biegu na 800 m. Dwa ostatnie dni lekkoatletyczne i kajakarskie przyniosły Polsce jeszcze cztery medale. Dawid Tomala sensacyjnie wygrał chód na 50 km. Maria Andrejczyk wywalczyła srebro w rzucie oszczepem, kradnąc serca wszystkim kibicom przed telewizorami. 7 lipca to srebro „Aniołków Matusinskiego” oraz brązowy medal kajakarskiej czwórki.

Które miejsce zajęła Polska? Kto wygrał? Kto przegrał?

14 medali uplasowało Polskę na 17 miejscu w klasyfikacji medalowej. Triumfowały Stany Zjednoczone, które rzutem na taśmę zdobyli o jeden złoty medal więcej niż Chiny. Na podium Igrzysk meldują się także gospodarze – Japonia.

Największą sensacją są aż trzy medale San Marino. To mini państewko posłało do Tokio, tylko pięciu sportowców. Rozczarowaniem jest Reprezentacja Etiopii. Specjaliści od biegów długich i kandydaci do medali w maratonach zajęli dopiero 56. miejsce z czterema medalami. Medale zdobyli przedstawiciele 93 reprezentacji, na 205 ekip. Wśród nienagrodzonych m.in. Czarnogóra i Trynidad i Tobago. Obie te reprezentacje miały wiele swoich szans na medale. Debiutująca na Igrzyskach drużyna złożona z Uchodźców, nie zdobyła żadnego medalu Igrzysk w Tokio.

Ceremonia zamknięcia zacznie się o godz. 13.

Źródło: Portal TV Republika