Tokio 2020. Kolejny medal - Polki piszą historię!

Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska

Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska zajmując dziś w Tokio trzecie miejsce w finałowym wyścigu na 500 m zdobyły 22. w medal w historii występów polskich kajakarzy w igrzyskach olimpijskich.

We wtorek Naja i Puławska wywalczyły srebro na tym samym dystansie.

Na łączny dorobek polskich kajakarzy w historii IO składa się osiem srebrnych i 14 brązowych. Biało-czerwoni wciąż czekają na pierwsze złoto.

Dyscypliną, która przynosi polskim sportowcom najwięcej medali w letnich igrzyskach, jest lekkoatletyka. Przedstawiciele królowej sportu wywalczyli ich dotychczas 65, w tym 29 złotych. W piątek mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km został Dawid Tomala.

Na drugim miejscu z 43 medalami (8-9-26) w klasyfikacji dyscyplin są bokserzy, jednak ostatni polski pięściarz na olimpijskim podium stał w 1992 roku w Barcelonie (brąz Wojciecha Bartnika). Trzecie miejsce należy do podnoszenia ciężarów – 33 medale, w tym sześć z najcenniejszego kruszcu.

Sztangistów gonią zapaśnicy z 27 medalami (5-9-13). W Tokio brąz wywalczył klasyk Tadeusz Michalik.

Polacy wywalczyli dotychczas w letnich igrzyskach 296 medali w 19 dyscyplinach, w tym 72 złote.