To wielka szansa dla cukrzyków

Portal TV Republika, kk 11-02-2024, 17:45
Artykuł
gov.pl

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opisali nową klasę potencjalnych leków, które chronią mikronaczynia uszkadzane w przebiegu cukrzycy. W ten sposób powinny chronić oczy i nerki.

Badanie kierowane przez zespół z University of Bristol może oznaczać szansę na lepsze radzenie sobie z cukrzycą, a konkretnie - z powikłaniami w postaci uszkodzeń oczu i nerek. Jak wskazują statystyki, choroba dotyka na świecie aż 1 na 11 osób. W Polsce cierpi na nią prawie 3 mln dorosłych.

Obecne terapie ratują życie i w dużej mierze zdrowie pacjentów, ale mimo tego nierzadko dochodzi do uszkodzeń niewielkich naczyń krwionośnych. Te z kolei prowadzą do zaburzeń pracy różnych narządów, szczególnie oczu i nerek. Może dojść nawet do ślepoty i niewydolności nerek. Naczynia krwionośne są wewnątrz pokryte węglowodanową warstwą, tzw. glikokaliksem, który to właśnie ulega uszkodzeniu w przebiegu cukrzycy. W eksperymentach na myszach badacze pokazali, że zapobieganie zniszczeniom w jego obrębie zapobiega też typowym dla cukrzycy zniszczeniom w oczach i nerkach.

Dokonali tego z pomocą cząsteczki blokującej heparynazę - enzym, który rozkłada cząsteczki wspomnianego, wyściełającego naczynia glikokaliksu. Na podstawie tej substancji naukowcy opracowali nową klasę leków, którą - jak uważają - z czasem powinno się udać wprowadzić do leczenia.

Nasze wyniki są ekscytujące, ponieważ pokazaliśmy, że jeden rodzaj leków może być w stanie zapobiegać różnym metabolicznym powikłaniom, które stanowią globalny problem wśród dorosłych osób żyjących z cukrzycą” - podkreśla prof. Rebecca Foster, autorka badania przedstawionego na łamach magazynu „Cardiovascular Diabetology” (https://link.springer.com/article/10.1186/s12933-024-02133-1?utm_source=rct_congratemailt&utm_medium=email&utm_campaign=oa_20240201&utm_content=10.1186/s12933-024-02133-1).

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy