Przejdź do treści
14:45 UE: Cypr, który od 1 stycznia przejmie przywództwo w reprezentującej państwa członkowskie Radzie UE, przedstawił w niedzielę listę priorytetów na najbliższe pół roku
14:20 Włochy: Rekordowy wzrost cen biletów na loty z północy na południe kraju w okresie świątecznym
13:54 Szwecja: Służby weszły na pokład rosyjskiego statku powiązanego z transportami wojskowymi
13:29 IMGW: Czekają nas mroźne i słoneczne święta
13:26 Czechy: Opóźnione i odwołane pociągi po kradzieży kabla na kolei w rejonie Pragi
13:26 Tatry: Turysta walczy o życie po upadku podczas schodzenia z Rysów
12:48 Kard. Ryś na wigilii dla potrzebujących: każdy nosi w sobie godność, odkrywajcie ją w sobie i innych
12:28 Ukraina: Zelenski chce szerszych konsultacji z europejskimi sojusznikami po rozmowach z USA
Republika Republika zaprasza widzów na specjalny koncert kolęd z Kozłówki, z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego oraz Pierwszej Damy Marty Nawrockiej, Wigilia, godz. 20.00
Republika Dzieci w Libanie śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy. Na koncert zapraszamy do Republiki w Boże Narodzenie o godzinie 20:00
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kalisz zaprasza na spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 21 grudnia, godz. 17:00, Sala konferencyjna przy hotelu Hampton by Hilton, ul. Chopina 9, Kalisz
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

To teraz główne zagrożenie dla naszego życia, ale jest na to sposób...

Źródło: national-geographic.pl

Naukowcy opracowali naturalny plastik produkowany z alg, który w ciągu miesięcy całkowicie się rozkłada, nie tworząc nawet mikrocząstek. Tymczasem zanieczyszczenie mikroplastikiem to rosnące na całym świecie zagrożenie.

Mikroplastik to drobne, przy tym niemal niezniszczalne cząstki tworzyw sztucznych – przypominają naukowcy z University of California, San Diego (USA). Cząstki te mogą przetrwać w środowisku 100, a nawet 1000 lat – podkreślają specjaliści. Z tego powodu coraz bardziej zanieczyszczone staje się środowisko, a także ludzkie organizmy. Wciąż jednak niewiele wiadomo jeszcze o tym, jak plastik działa na organizm i jakich skutków można się spodziewać, szczególnie długofalowych.

Dopiero zaczynamy rozumieć działanie mikroplastiku. Dopiero zadrasnęliśmy powierzchnię wiedzy o konsekwencjach dla środowiska i zdrowia. Staramy się więc znaleźć materiały zastępcze. Muszą one ulegać biodegradacji na koniec użytkowania, zamiast odkładać się w środowisku” – mówi prof. Michael Burkart, współautor pracy opublikowanej w periodyku „Nature” (https://www.nature.com/articles/s41598-024-56492-6).

Badacz i jego zespół opracował takie tworzywo, korzystając z substancji produkowanych przez glony. „Kiedy sześć lat temu po raz pierwszy stworzyliśmy oparty na algach polimer, za cel obraliśmy sobie opracowanie substancji, która będzie się kompletnie rozkładała w środowisku. Dysponowaliśmy dużą ilością danych, które sugerowały, że nasz materiał będzie się rozkładał w trakcie kompostowania, jednak dopiero teraz zmierzyliśmy biodegradowalność na poziomie mikrocząstek” – dodaje jeden z naukowców, prof. Robert Pomeroy.

On i jego zespół rozdrobnili nowy materiał na mikrocząstki, poddali kompostowaniu i sprawdzili rozkład trzema różnymi metodami. Najpierw zmierzyli dwutlenek węgla, który wydziela się w czasie rozkładania bioplastiku przez bakterie. Eksperyment wskazał prawie na całkowitą biodegradowalność w czasie 200 dni. W kolejnym doświadczeniu badacze umieścili cząstki w wodzie i w kolejnych odstępach czasu sprawdzali ich obecność na powierzchni. Nierozłożone cząsteczki gromadzą się właśnie na powierzchni. Po 90 dniach prawie 70 proc. cząstek zniknęło, a po 200 dniach - aż 97 proc. Sukcesem zakończył się także trzeci eksperyment, w którym badacze analizowali substancje składowe wydzielające się w trakcie rozkładania się polimeru. „Ten materiał to pierwszy plastik, który nie wytwarza mikroplastiku. To coś więcej niż zrównoważone rozwiązanie dla pozbywania się śmieci. To plastik, który nie będzie powodował u ludzi chorób” – przekonuje współautor wynalazku, prof. Stephen Mayfield.

Naukowcy pracują już nad wprowadzeniem wynalazku na rynek. Ich zdaniem, będzie go można bowiem wykorzystać w obecnych zakładach produkcyjnych. Podjęli już współpracę z kilkoma firmami. Jedna z nich chce wytwarzać obudowy do telefonów komórkowych. „Kiedy zaczynaliśmy, mówiono nam, że nasze plany są niemożliwe do osiągnięcia. Teraz widzimy inną rzeczywistość. Nadal wiele pozostaje do zrobienia, ale chcemy dać ludziom nadzieję. Nasz cel jest osiągalny” – podkreśla prof. Burkart.

 

PAP

Wiadomości

Czym zaskoczy nas pogoda w święta?

Romanowski: to co robią Tusk i Żurek, to jest całkowite bezprawie

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. zastrzyków z chlorku potasu. Ważny protest w Gdańsku

Saryusz-Wolski: Ursula von der Leyen nie odpuści Mercosur

Nadchodzi prawdziwe piekło kobiet! Porody na SOR-ach zamiast na porodówkach?

Bielan: Żurek podporządkowuje sądy. Sędziowie i prokuratorzy powinni odmówić

Papież Leon XIV z Watykanu: przebaczajmy, dodawajmy otuchy i nadziei

Trzaskowski gra na ocieplenie wizerunku? Zobacz, co zrobił! [WIDEO]

W wigilijną noc wprowadzono zakaz grania muzyki w pobliżu kościołów

Służby ujawniają prywatne informacje. Państwo traci wiarygodność

Marcin Warchoł: wstrzymanie finansowania wsparcia dla ofiar przemocy to moralne dno i przestępstwo

Krupka o służbie zdrowia: za PiS pieniądze były, teraz ich brakuje

SPRAWDŹ TO!

Tusk zapewniał, że to "koniec drożyzny". Jak jest naprawdę?

Żurek świadomie przyjął bilet w jedną stronę

Już niedługo zostanie otwarta żywa szopka przy Bazylice Franciszkanów

Najnowsze

Czym zaskoczy nas pogoda w święta?

Nadchodzi prawdziwe piekło kobiet! Porody na SOR-ach zamiast na porodówkach?

Bielan: Żurek podporządkowuje sądy. Sędziowie i prokuratorzy powinni odmówić

Papież Leon XIV z Watykanu: przebaczajmy, dodawajmy otuchy i nadziei

Trzaskowski gra na ocieplenie wizerunku? Zobacz, co zrobił! [WIDEO]

Romanowski: to co robią Tusk i Żurek, to jest całkowite bezprawie

Jest zawiadomienie do prokuratury ws. zastrzyków z chlorku potasu. Ważny protest w Gdańsku

Saryusz-Wolski: Ursula von der Leyen nie odpuści Mercosur