To już ostatnie dni wystawy czasowej Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza

Portal TV Republika, wch 19-09-2023, 15:30
Artykuł
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na finisaż wystawy czasowej zatytułowanej „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”.

Podczas wydarzenia odbędzie się spotkanie z kuratorami wystawy, autorami katalogu naukowego do wystawy oraz zostaną wyemitowane na dużym ekranie filmy, będące częścią tej ekspozycji. Zaprezentowane zostanie również podsumowanie wystawy oraz wydarzeń jej towarzyszących.

Ponadto ostatni już raz będzie można obejrzeć wystawę oraz zadać pytania kuratorom. Wydarzenie odbędzie się 24 września 2023 r. (niedziela) o godz. 17.00
w Sali Rycerskiej w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystawa „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”, zorganizowana przez zespół Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, jest pierwszą w historii polskiego muzealnictwa wystawą monograficzną poświęconą życiu Jerzego Ossolińskiego - kanclerza wielkiego koronnego, polityka, dyplomaty, doradcy króla Polski Władysława IV, który urodził się w Sandomierzu, w podsandomierskim Ossolinie miał swoją główną wiejską rezydencję, a w pobliskim Klimontowie został pochowany. Był również związany z Warszawą, gdzie wzniósł wspaniały pałac, znany potem jako pałac Sandomierski (późniejszy pałac Brühla, zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej, którego odbudowa razem z pałacem Saskim jest planowana do 2030 r.).

Wystawa, którą można oglądać jeszcze do 24 września w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu ma na celu przypomnienie tej wybitnej postaci z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podkreśla ona zarazem ogólnopolski, a nawet międzynarodowy wymiar sandomierskiego dziedzictwa historycznego, którego Ossoliński jest integralną częścią.

Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych zbiorów są: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Kielcach, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu oraz Parafia p.w. Św. Józefa w Klimontowie. Ponadto partnerem merytorycznym wystawy jest Pałac Saski Sp. z o.o., który współtworzy część ekspozycji poświęconej Pałacowi Brühla. Wystawa została objęta honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Ministra Spraw Zagranicznych prof. dr. hab. Zbigniewa Raua, a także Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.

Źródło: Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy