To już od jutra! Zobacz, czy Twoja działalność kwalifikuje się do programu "mały ZUS Plus"

Artykuł

Od 1 lutego więcej firm skorzysta z niższych składek na ubezpieczenia społeczne; wchodzą w życie zmiany w „małym ZUS” dla przedsiębiorców, czyli tzw. mały ZUS Plus.

Jak wyjaśnia prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, dotychczas z „małego ZUS-u” mógł skorzystać przedsiębiorca, którego zeszłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 lutego z „małego ZUS-u Plus” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku nie przekroczył 120 tys. zł. Składki będą liczone od 50 proc. uzyskiwanego dochodu.

Kolejnym warunkiem do skorzystania z małego ZUS-u jest prowadzenie działalności w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni. Podstawa wymiaru składek nadal będzie musiała się mieścić między 30 proc. minimalnego wynagrodzenia krajowego, a 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

W wyliczeniu nowej podstawy wymiaru składek za luty pomoże przedsiębiorcy kalkulator Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na stronie eSkładka.pl – podkreśla prezes Uścińska. Dodaje, że z szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że rozszerzoną działalnością Plus zainteresowanych jest ponad 300 tys. osób.

Prezes Gertruda Uścińska zaznaczyła, że dzięki rozszerzeniu małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych.

Źródło: TVP info, media

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy