"To był prawdziwie boży Kapłan. Świadek wiary w Zmartwychwstanie". Odszedł ks. proboszcz Marian Kilichowski

Artykuł
Telewizja Republika

We wtorek 25 września w godzinach wieczornych, po ciężkiej chorobie zmarł ks. Marian Kilichowski, wieloletni proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dzierżawach, gorliwy duszpasterz zaangażowany w Ruch Światło-Życie, pracę z młodzieżą i ruch pielgrzymkowy. Żył lat 66, z czego w kapłaństwie przeżył 40 lat. Od 1989 roku pełnił funkcję proboszcza parafii w Dzierżawach.

Na temat księdza Mariana Kilichowskiego, kilka słów przekazał ks. Jarosław Wąsowicz.

 

Pamięci ks. Mariana Kilichowskiego

Księdza Mariana poznałem w 1995 roku, kiedy jako klerycy salezjańscy zostaliśmy przez niego zaproszeni do udziału w pielgrzymce z Dzierżaw na Jasną Górę, która wchodziła w skład pielgrzymki konińskiej. Powierzył nam wówczas muzyczną animację grupy i zachęcił do przygotowania pierwszych w naszym życiu pielgrzymkowych konferencji. To była dobra szkoła. Wiele się od niego jako klerycy uczyliśmy.

Od 1996 roku dołączyliśmy do grupy dzierżawskiej z młodzieżą z salezjańskiego ruchu ewangelizacyjnego „Pustynia Miast”. Wędrowaliśmy z nią przez kilka lat, zanim nie utworzyliśmy własnej pielgrzymki, która wyruszała z Byczyny Kluczborskiej. Ksiądz Marian świetnie mobilizował swoich parafian do pielgrzymowania. Zawsze tworzyli sporą grupę, chociaż miejscowość to nie liczna, do tego ludzie w większości żyli z pracy na roli. Pomimo tego, tak porządkowali swój kalendarz, aby w sierpniu wyruszyć na pątniczy szlak.

Dzierżawy stały się dla nas przystanią na kilka lat. Ksiądz Marian zawsze witał nas z otwartym sercem. Z czasem i tu powstała wspólnota Pustyni Miast, także w pobliskich Świnicach Warckich. Na terenie tej z kolei parafii znajduje się wieś Głogowiec, gdzie urodziła się św. s. Faustyna Kowalska. W jej domu zawierzyliśmy jednego roku naszą wspólnotę Miłosierdziu Bożemu, prosząc byśmy w ramach nowej ewangelizacji z radością w duchu św. Jana Bosko podejmowali nowe wyzwania. To był czas niezwykły. Zakładaliśmy Przystanek Jezus w Żarach, jeździliśmy głosić Słowo Boże po koncertach rockowych, ewangelizowaliśmy na ulicach wielu miast w Polsce, w poprawczakach i więzieniach, odwiedzaliśmy chorych i umierających w hospicjach, ruszyliśmy na pielgrzymkowy szlak do Wilna. Z tych doświadczeń z czasem wyrosła też i ogólnopolska pielgrzymka kibiców na Jasną Górę.

Ksiądz marian był wielkim czcicielem św. Jana Bosko. Kochał młodzież i zawsze chodził uśmiechnięty. Uczestniczył we wszystkich Światowych Dniach Młodzieży. Był zaangażowany w animację Ruchu Światło- Życie w diecezji włocławskiej, przez lata pełnił funkcję diecezjalnego moderatora tej wspólnoty żywego Kościoła. Razem z Pustynią Miast organizowaliśmy wraz z nim w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia Marsze dla Życia i Marsze dla Jezusa we Włocławku.

To był prawdziwie boży Kapłan. Świadek wiary w Zmartwychwstanie! W ubiegłych latach widywaliśmy się sporadycznie. Zawsze miło wspominał salezjańską młodzież i ucinaliśmy przyjacielską pogawędkę. Księdza Mariana uściskałem ostatni raz 10 kwietnia tego roku na uroczystościach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Proboszcz z Dzierżaw bywał na miesięcznicach niemal regularnie.

Niech Pan Bóg wynagrodzi mu wszystko dobro, jakiego dokonał swoją kapłańską posługą, życiem wiecznym. Eksporta do kościoła parafialnego w Dzierżawach odbędzie się w czwartek 27 września o godz. 18.00. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Gębickiego zostanie odprawiona w piątek 28 września o godz. 11.00. Zmarły kapłan zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

 

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy