Ten kraj przekaże Ukrainie myśliwce F-16 i pozwoli atakować nimi cele w Rosji!

portal tvrepublika.pl,zk 12-06-2024, 11:15
Artykuł
canva.com

Jak oświadczyła holenderska minister obrony Kajsa Ollongren w opublikowanym w środę wywiadzie dla ukraińskiego portalu Europejska Prawda, Holandia przekaże Ukrainie myśliwce F-16 już tego lata i pozwoli na wykorzystywanie ich do ataków na cele w Rosji.

„Tych samolotów będzie coraz więcej i wzmocnią one wasze Siły Powietrzne. Nie mogę ujawnić daty, dlatego powiem jedynie, że nadejdą one tego lata. Obecnie realizujemy właśnie taki plan. Pierwsze samoloty otrzymacie jednak od Danii. My będziemy po Danii, ale taki jest wspólny plan” – powiedziała.

Ollongren ujawniła, że jej kraj pozwoli na atakowanie z pomocą F-16 celów wojskowych w Rosji, gdyż Ukraina ma prawo do obrony.

„Prowadzicie wojnę przeciwko agresorowi. Zgodnie z artykułem 51. Karty Narodów Zjednoczonych jest to samoobrona. Zawsze mówiliśmy, że tak długo, jak Ukraina odpiera ataki i przestrzega międzynarodowego prawa humanitarnego, może również uderzać w cele wojskowe po drugiej stronie granicy, jeśli jest to konieczne w samoobronie. Wasze wojsko ma prawo podejmować takie decyzje” – podkreśliła.

Ollongren powiadomiła, że zgodnie z planem idą przygotowania ukraińskiej bazy technicznej, koniecznej do przyjęcia i obsługiwania samolotów F-16.

„Te myśliwce będą nadchodziły stopniowo. Ich efektywność pokaże wykorzystanie bojowe. Znacząco wzmocni to Siły Powietrzne (Ukrainy) i w pewnym momencie może doprowadzić do przewagi powietrznej. Nie może to jednak nastąpić od razu po otrzymaniu pierwszych F-16. Jeśli więc ktoś oczekuje natychmiastowego efektu, radzę mu bardziej realistyczne podejście” – zaznaczyła.

Minister obrony Holandii powiadomiła, że jej kraj rozpatruje także przekazanie Ukrainie dodatkowego systemu obrony powietrznej Patriot.

Tego lata planowane jest przekazanie Ukrainie ponad 60 myśliwców F-16, które mają nadejść z Danii, Norwegii, Holandii i Belgii.

Źródło: portal tvrepublika.pl, PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy