„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Dzień Dziecka po królewsku

Artykuł
Zamek Królewski świętuje Dzień Dziecka niemal przez cały miesiąc
Fot. materiały prasowe Zamku Królewskiego

Zamek Królewski w Warszawie jest miejscem otwartym dla wszystkich, ale szczególne miejsce mają w nim dzieci. Cały rok zarówno na najmłodszych, jak i całe rodziny czekają warsztaty, spotkania, ścieżki i kąciki edukacyjne na wystawach oraz filmy. W tym roku Dzień Dziecka na Zamku trwa 10 dni. Zapraszamy od 28 maja do 6 czerwca 2021.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie – to stwierdzenie Jana Zamoyskiego sprzed prawie 500 lat pozostaje aktualne do dziś i może służyć za dewizę Zamku. Od początku idei odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie towarzyszyła wizja jego roli edukacyjnej. Obowiązkowym punktem szkolnych wycieczek do Warszawy było zdjęcie grupowe przed Zamkiem, na specjalnie ustawionej platformie, a z czasem także zwiedzanie i zajęcia edukacyjne w zamkowych przestrzeniach. Kolejne pokolenia uczyły się historii Polski z dzieł Canaletta czy Matejki, a symbolem jej najbardziej dramatycznych chwil był los srebrnych orłów z zaplecka królewskiego tronu. W ostatnim roku, dzięki ofercie online, Zamek otworzył swe drzwi także przed tymi, dla których wcześniej dotarcie do niego było niemożliwe. Kontynuując ideę otwartych drzwi, przygotowaliśmy pakiet specjalnych atrakcji dla dzieci z okazji ich święta.

Od 28 maja do 6 czerwca zostanie uruchomiona specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci na Trasie Królewskiej. Będzie można zobaczyć największe malowidło Zamku Królewskiego – plafon w Sali Wielkiej, odnaleźć wyjątkowy zegar w Sali Rycerskiej, poznać niezwykłą historię orłów na królewskim tronie w Sali Tronowej, dowiedzieć się, co król jadł na śniadanie czy przenieść się w czasie i odnaleźć na ulicach Warszawy 300 lat temu dzięki obrazom Canaletta. Zwiedzanie uatrakcyjni rozwiązywanie zagadek na przygotowanych kartach.

zam_670

Na dzieci czekają również specjalne ścieżki edukacyjne i miejsca pracy twórczej na wystawach czasowych Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II.

4–6 czerwca odbędzie się II Balonowy Cud nad Wisłą. Wzorem lat ubiegłych Ogrody Zamku Królewskiego będą jednym z miejsc startu balonów.

20 czerwca Zamek zaprasza na grę terenową Przygody Księcia Pepi – księcia, który miał zostać królem. Start i finał w pałacu Pod Blachą!

22 czerwca odbędą się zajęcia dla rodziców z dziećmi do lat 2 pt. Z maluszkiem w Zamku, podczas których będzie można wspólnie poznać Zamek i zgromadzone w nim dzieła sztuki. Czas zajęć na ekspozycji z przewodnikiem to około 45 min. Grupy do 10 osób (w tym dzieci), udogodnienia wedle potrzeb do lat 2. Bilety w cenie 30 zł/os. (dzieci bezpłatnie). Zajęcia cykliczne, w każdy czwarty wtorek miesiąca. Więcej informacji.

Dzieci do 7 roku życia są uprawnione do bezpłatnego zwiedzania stałej Trasy Królewskiej oraz wystaw czasowych. Dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat są uprawnione do biletu w cenie 1 zł.

Źródło: Zamek Królewski w Warszawie

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy