Tabletka na koronawirusa Molnupiravir słabsza niż podczas badań

Artykuł
Tabletka na Covid-19 słabsza niż przewidywano
Fot.Flickr/Nenad Stojkovic

Koncern farmaceutyczny Merck poinformował w piątek, że według zaktualizowanych danych pigułka przeciwko Covid-19 jest mniej skuteczna, niż wcześniej zgłoszono. Molnupiravir miał być stosowany w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby u dorosłych.

Okazało się, że po zbadaniu ponad 1400 osób dorosłych Molnupiravir zmniejszył ryzyko hospitalizacji lub śmierci pacjentów z łagodnym, lub umiarkowanym Covid-19 o 30 procent. W ubiegłym miesiącu Merck informował, że na podstawie danych od 775 pacjentów badanie wykazało ok. 50-procentową skuteczność.

W piątkowym oświadczeniu koncern farmaceutyczny napisał, że analiza pośrednia i dodatkowe badania w dalszym ciągu utrzymują skuteczność i ogólnie korzystną ocenę stosunku korzyści do ryzyka stosowania Molnupiraviru w leczeniu łagodnego i umiarkowanego stopnia Covid-19 u osób dorosłych obciążonych wysokim ryzykiem postępu choroby. Dodano, że udostępniono Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) zaktualizowane dane dotyczące skuteczności Molnupiraviru.

Merck & Co. oraz partner firmy Ridgeback Biotherapeutics LP wystąpili 11 października do FDA z wnioskiem o dopuszczenie Molnupiraviru w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego przebiegu choroby Covid-19 u dorosłych, którzy narażeni są na rozwój choroby mogący skutkować koniecznością hospitalizacji.

Komitet doradczy FDA ma omówić w przyszłym tygodniu kwestię skuteczności pigułki przeciwko Covid-19.
Molnupiravir można podawać pacjentom w domu, w przeciwieństwie do przeciwwirusowych terapii Remdesiwirem i przeciwciałami monoklonalnymi firmy Gilead Sciences Inc., które są podawane we wlewie dożylnym, zwykle w szpitalu lub klinice. Leczenie pacjentów w domu pozwala uniknąć ryzyka przeniesienia wirusa na personel medyczny i innych pacjentów.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy