TVN pyta o rosyjską propagandę. Szybka riposta „Gazety Polskiej”

Artykuł
canva.com

Dziennikarz TVN przesłał do redakcji "Gazety Polskiej" pytania dotyczące akcji propagandowej stworzonej na Kremlu w ramach operacji "Ghostwriter". Redaktor naczelny „GP” Tomasz Sakiewicz chce wiedzieć, czy ma to związek z powiązaniami byłych i obecnych pracowników TVN z komunistycznymi służbami.

W sieci pojawiły się kolejne materiały, mające pochodzić rzekomo ze skrzynki mailowej szefa Kancelarii Premiera, Michała Dworczyka. To kolejna odsłona rosyjskiej operacji "Ghostwriter", której celem jest dyskredytowanie rządu w Warszawie i wywoływanie napięć społecznych. Tym razem upubliczniona wrzutka dotyczy domniemanych kontaktów Kancelarii Premiera z dziennikarzami.

Dziennikarz TVN przesłał do redakcji "Gazety Polskiej" pytania dotyczące przedstawionych maili. Uwiarygadniając, jako duża redakcja informacyjna, przecieki zamieszczane w mediach społecznościowych, TVN wpisuje się w narrację nakreśloną na Kremlu w ramach operacji "Ghostwriter".

"Ghostwriter" to operacja prowadzona przez siły cyberbezpieczeństwa państw wrogich NATO, przede wszystkim Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Sprawcy pierwotnie kradli dane, które pozwalały na umieszczanie fałszywych, dezinformacyjnych treści na zaatakowanych stronach internetowych.

„Operacje początkowo skierowane były do obywateli Litwy, Łotwy i Polski, a ich treścią były fałszywe narracje wykorzystujące zaatakowane serwisy internetowe, zhakowane adresy mailowe do rozpowszechniania sfabrykowanych treści, w tym sfałszowanej korespondencji od oficjali wojskowych” – informowała w raporcie firma Mandiant, zajmująca się cyberbezpieczeństwem. Media oraz dziennikarze Strefy Wolnego Słowa kilkukrotnie już padali ofiarami ataków hakerów w ramach tej operacji.

W związku z zaistniałą sytuacją "Gazeta Polska" i redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz postanowili też zadać redakcji TVN kilka pytań.

1. Z jakich powodów portal TVN angażuje swoich pracowników w akcję GRU, którą analitycy amerykańscy nazwali Ghostwriter?

2. Czy portal TVN i stacja telewizyjna o tej nazwie czerpie korzyści finansowe z rozpowszechniania rosyjskich prowokacji?

3. Czy zaangażowanie portalu TVN w operacje GRU Ghostwriter ma związek z powiązaniami byłych i obecnych pracowników TVN z komunistycznymi służbami?

Redakcja „GP” czeka na odpowiedź na przesłane pytania.

Źródło: Niezalezna.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy