Szynkowski vel Sęk w Republice: nie ma co się obrażać, idziemy po swoje

Tomasz Domański 29-11-2022, 20:27
Artykuł
Telewizja Republika

Polska stoi w obliczu olbrzymich wyzwań. Pomoc Ukrainie, wzmacnianie własnego bezpieczeństwa. Na to wszystko potrzebne są wieluset miliardowe środki. Tymczasem Komisja Europejska wcale nam w tym nie pomaga. Przeciwnie. Przeszkadza. "Stoimy przed zimą, jakiej nie mieliśmy w UE. Polska od tych zjawisk nie jest wolna, każdy grosz się liczy", mówił dziś w studiu Republiki minister ds. Unii Europejskiej, Szymon Szynkowski vel Sęk nawiązując do Krajowego Planu Odbudowy. Gość Adriana Stankowskiego przyznał, że rozmowy idą opornie i nie należą do łatwych.

"Komisja Europejska jest miejscem, w którym bez mała 30 lat rozpycha się poza ramy traktatowe", ocenił nasz gość.

"Dużo czasu zajęło nam ustalenie tych ram traktatowych".

- Trzeba twardo stosować weto, tam, gdzie to leży w naszym interesie. Jesteśmy w czasie negocjacji w Brukseli, to ma swoją dynamikę, która po stronie instytucji UE nie jest duża, jak z naszej strony. Po stronie KE jest nieco zwłoki,
powiedział minister ds. Unii Europejskiej we wtorkowej wieczornej audycji "W PUNKT".

Minister nawiązał też do polityki naszych zachodnich sąsiadów odnośnie surowców energetycznych.

Jak dodał, UE w czasie kryzysu, mimo deklaracji o solidarności, nie była w stanie zagwarantować bezpieczeństwa dla państw sąsiednich. Jest mało realnego wsparcia, a my wyciągamy z tego wnioski. Będziemy działać w sposób zdecydowany.

Cała rozmowa w oknie poniżej.Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy