Szwecja i Finlandia idą do NATO! Na drodze stanęła Turcja. Co na to USA?

Tomasz Domański 18-05-2022, 08:40
Artykuł
canva.com

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie w Brukseli.

Decyzja o dołączeniu do NATO tych dwóch północnoeuropejskich krajów jest związana z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Wniosek ma teraz zostać rozpatrzony przez 30 krajów członkowskich Sojuszu. Może to zająć około dwóch tygodni, jednak cały proces akcesyjny zwykle trwa do roku - wyjaśnia agencja Reutera.

Tymczasem kilka dni temu Recep Tayyip Erdogan powiedział, że Turcja, nie poprze członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu z powodu sankcji wobec jego kraju. Ponadto Erdogan oskarżył oba kraje o rozmieszczanie kurdyjskich „organizacji terrorystycznych” na ich terytoriach.

Jednak administracja USA jest przekonana, że pomimo niechęci Turcji do poparcia przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO konsensus zostanie osiągnięty,

„Nie mogę mówić w imieniu rządu tureckiego o tym, czego potrzebuje lub co chce osiągnąć. Ale znowu czujemy się pewni, że osiągniemy porozumienie” – podsumowała rzeczniczka administracji USA Karin Jean-Pierre.

Piszemy o tym także w artykule "Gry wojenne. Turcja nie chce Szwecji i Finlandii w NATO. Wiemy dlaczego".

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy