Przejdź do treści
20:40 Wicepremier Ukrainy: Rosja zaatakowała dwa porty na Morzem Czarnym, zginęła jedna osoba
20:10 USA: Rubio nakreślił plan dla Wenezueli, obejmujący stabilizację, odbudowę i transformację
19:40 Polska: Prezydent podpisał nowelę w sprawie nowych zasad wypłaty ekwiwalentu za urlop
19:00 Polska: Prezydent podpisał reformę orzecznictwa lekarskiego w ZUS i kontroli L4
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Zarząd Regionu Zielona Góra NSZZ „Solidarność” i Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze zapraszają 8 stycznia o godz. 17:00, na film „Solidarni w więzieniu” – miejsce: Nowa Sól, Muzeum Magazynu Solnego, pl. Solny
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na obchody 163. Rocznicy Powstania Styczniowego, 10 stycznia, godz. 16:00, skwer przy Kopcu Wolności, przy ul. Parkowej 14
Wydarzenia Klub „Gazety Polskiej” Radomsko II wraz z poseł Anną Milczanowską zaprasza na spotkanie z posłem Michałem Wójcikiem – 10.01.2026, godz. 15:00, MDK Radomsko, ul. Brzeźnicka 5
Wydarzenia Klub „GP” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z red. Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem. 15 stycznia, godz. 18:00, ul. Wojska Polskiego 128 Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub "Gazety Polskiej" w Warszawie zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 18 stycznia 2026 roku, które rozpoczną się o godz. 12:30 mszą świętą w kościele pw. św. Jozafata przy ul. J. Waldorffa 1 w Warszawie
Wydarzenie Krąg Pamięci Narodowej zaprasza na obchody 163. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Warszawa, 22 stycznia, g. 18:00 Msza Św. w Katedrze Polowej WP, 18:50 przemarsz pod Głaz i Krzyż Traugutta na Cytadeli na Apel Poległych, ul. Sanguszki / Zakroczymska
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Szwajcaria ograniczy imigrację. Tak wynika z referendum [aktualizacja]

Źródło: flickr/Oyvind Solstad/CC BY 2.0

W niedzielnym referendum w sprawie ograniczenia masowej imigracji podwójna większość Szwajcarów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Według oficjalnych wyników chce tego 50,3 proc. wyborców i większość kantonów.

Wygrane nieznaczną większością przez zwolenników ograniczenia imigracji referendum było rozpisane na wniosek populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).

Przeciwnych propozycji SPV było 49,7 proc. głosujących. Różnica między zwolennikami a przeciwnikami ograniczenia imigracji wyniosła nieco mniej niż 30 tys. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 56 proc. i należała do najwyższych w ciągu dziesięciolecia.

Przyjęcie wniosku SVP zaszkodzi relacjom Szwajcarii z Unią Europejską, ponieważ Berno będzie musiało w ciągu trzech lat renegocjować dwustronne porozumienie dotyczące swobodnego przepływu osób zawarte z Unią Europejską w 2002 roku lub je anulować. To z kolei może pociągnąć za sobą zmiany w innych umowach dwustronnych.

Przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników wiąże się też z ograniczeniem uprawnień imigrantów do zasiłków i preferowaniem obywateli szwajcarskich przy zapełnianiu wakatów.

Szwajcarzy wcześniej trzykrotnie głosowali w sprawie wolnego przepływu ludzi: w maju 2000 roku i następnie w 2005 i 2009 roku w sprawie rozszerzenia umowy z UE o nowych członków Unii.

Szwajcarska minister sprawiedliwości Simonetta Sommaruga wynik niedzielnego referendum nazwała "kluczową decyzją o daleko idących konsekwencjach". Według niej "obywatele szwajcarscy przyjęli inicjatywę przeciwko masowej imigracji i opowiedzieli się zmianą szwajcarskiej polityki imigracyjnej". Minister dodała, że "Rada Federalna (rząd) bezzwłocznie zajmie się pracami nad wdrożeniem decyzji ludu".

– Porozumienie o swobodnym przepływie osób zawarte z UE zostało podważone – powiedział prezydent Konfederacji Szwajcarskiej oraz szef departamentu spraw zagranicznych Didier Burkhalter. Wezwał wszystkie partie polityczne do rozmów na temat sposobów realizacji przegłosowanego w referendum postulatu.

W pierwszej reakcji na wyniki szef SVP Toni Brunner uznał, że to "cios dla rządu". – Ludność Szwajcarii wie lepiej niż rząd czy administracja, jakie naprawdę są problemy z imigracją. Rząd musi jak najszybciej porozmawiać z UE i renegocjować porozumienie – podkreślił.

Politolog Claude Longchamp z wiodącego szwajcarskiego ośrodka badania opinii GfS uważa wynik referendum za "kluczowy moment w najnowszej historii Szwajcarii", ponieważ "po raz pierwszy wyborcy postawili na pierwszym miejscu to, co ich obchodzi i martwi, nad sprawami gospodarki i wypowiedzieli się przeciwko swobodnemu przepływowi ludzi".

pap, telewizja republika

Wiadomości

Przemysław Czarnek

Czarnek o jedności PiS i ofensywie programowej: "Fundament jest wspólny: niepodległość, suwerenność, patriotyzm"

Papież o polskich księżach na kolędzie: niosą błogosławieństwo

Znamy godzinę ćwierćfinału United Cup z udziałem reprezentacji Polski

Jutro pierwsze posiedzenie Sejmu w 2026 roku. Posłowie zajmą się m. in. "statutem osoby najbliższej"

Kierwiński dokonał autodemaskacji. Internauta ujawnia szokujący fragment wpisu ministra

Francja: rosną powołania, młodzi szukają Boga

Sochan wrócił na parkiet. Spurs przegrali jednym punktem

Patologia państwa Tuska - szokujący gwałt w policji!

Internauci ostro o gwałcie w Piasecznie i kierownictwie Policji: "Wstrząsający skandal"

Pierwsze szkoły zawieszają zajęcia z powodu sytuacji pogodowej

Godziny czekania na komunikat KGP ws. policjantki. Bez słowa "gwałt"

Myśl o mundialu powstrzymała Neymara przed zakończeniem kariery

USA przejmują rosyjskie tankowce i zaostrzają presję na Kreml

Sakiewicz: dla niektórych wrogiem Polski jest USA. Wielka histeria po ruchach Trumpa

Kaczyński: na wybory PiS pójdzie drogą odmowy zgody na duszenie Polski

Najnowsze

Przemysław Czarnek

Czarnek o jedności PiS i ofensywie programowej: "Fundament jest wspólny: niepodległość, suwerenność, patriotyzm"

Kierwiński dokonał autodemaskacji. Internauta ujawnia szokujący fragment wpisu ministra

Kierwiński dokonał autodemaskacji. Internauta ujawnia szokujący fragment wpisu ministra

Francja: rosną powołania, młodzi szukają Boga

Sochan wrócił na parkiet. Spurs przegrali jednym punktem

Patologia państwa Tuska - szokujący gwałt w policji!

Papież o polskich księżach na kolędzie: niosą błogosławieństwo

Znamy godzinę ćwierćfinału United Cup z udziałem reprezentacji Polski

Jutro pierwsze posiedzenie Sejmu w 2026 roku. Posłowie zajmą się m. in. "statutem osoby najbliższej"