Szuwałow: Wstąpienie Ukrainy do Unii Celnej to długi proces

dch, mg 02-12-2013, 11:32
Artykuł
World Economic Forum/CC

– Ukraina nie jest jeszcze technicznie gotowa do tego, by wstąpić do Unii Celnej – ocenił wicepremier Rosji Igor Szuwałow. Zadeklarował, że Rosja może pomóc Ukrainie w ciężkiej sytuacji ekonomicznej, dostarczając jej tanio i szybko surowce, których nikt inny jej nie dostarczy w odpowiedniej ilości.

Aby Moskwa nie zamierza udzielać pomocy za nic i Kijów musi wziąć na siebie konkretne zobowiązania – przede wszystkim wstąpić do Unii Celnej.

– Po podpisaniu odpowiedniego porozumienia, Ukraina może uzyskać korzystniejsze warunki na dostawy gazu i handlowe preferencje. Oprócz tego, Rosja może udzielić Ukrainie pożyczki na rozwój gospodarki – dodał rosyjski wicepremier. Szuwałow twierdzi jednak, że wstąpienie Ukrainy do Unii Celnej to długi proces i obecnie nie jest ona jeszcze technicznie do tego gotowa.

Rosja już od dawna naciska na Ukrainę, aby przyłączyła się do Unii Celnej, w skład której wchodzą Rosja, Białoruś i Kazachstan. Pod presją Moskwy Kijów zawiesił ostatnio proces przygotowań do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie pod koniec ubiegłego tygodnia nie doszło do jej podpisania.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy