Szkalowała polskich leśników, to teraz ma problem. Co dalej z Ochojską? [wideo]

portal tvrepublika.pl 15-03-2023, 11:52
Facebook.com/Janina Ochojska

Skandaliczne słowa nt. polskich leśników odbiły się szerokim echem w przestrzeni publicznej. Nic dziwnego. Zarzut chowania migrantów w zbiorowych mogiłach w polskich lasach to nie byle rzucona teza. Na tyle, że sprawa trafiła już do prokuratury. Dziś rano Leśne Związki Zawodowe oraz Straż Leśna zorganizowały konferencję prasową przed siedzibą Platformy Obywatelskiej w Warszawie - poświęconą właśnie tej sprawie. "To absurdalne, nieeleganckie. Lasy Państwowe zawiadomiły prokuraturę o tej sprawie. Lasy Państwowe żądają w trybie cywilnym nawiązki na rzecz organizacji pomocy humanitarnej w wysokości 200 tysięcy złotych", powiedział rzecznik LP - Michał Gzowski. Posłuchaj całej konferencji.

Przypomnijmy, w piątek rano na antenie TOK FM, europosłanka Platformy Obywatelskiej Janina Ochojska, w rozmowie z Jackiem Żakowskim stwierdziła, że... "ofiar granicy może więcej" i "mogą być w jakimś zbiorowym grobie". Zarzuciła tym samym polskim leśnikom, jakoby ci mieli chować migrantów w zbiorowych mogiłach. Dodała, że "mówi się w tej chwili o prawie 300 osobach, które zaginęły". W tezę europosłanki nie mógł uwierzyć sam prowadzący rozmowę, który spytał "czy tak to rzuciła, czy przypuszcza, że tak jest". Ochojska nie potrafiła jednoznacznie odpowiedzieć, twierdząc, że "przypuszcza, iż w lesie są jeszcze ciała, ale część z nich została uprzątnięta". Stwierdziła z bezczelnością, że był moment "gdy powołano leśników z całego kraju", "nie po to by pomogli puszczy".

Na reakcję Lasów Państwowych, w obronie pomówionych leśników, nie trzeba było długo czekać. LP skierowały zawiadomienie do prokuratury, o czym powiadomiono w mediach społecznościowych. 

Kroki prawne wobec Ochojskiej rzecznik prasowy LP, Michał Gzowski zapowiedział już tego samego dnia. 

"To wyjątkowe ohydne pomówienie. Lasy Państwowe wyciągną wszystkie dostępne prawnie konsekwencje. Opluwanie munduru leśnika nie pozostanie bezkarne", napisał w mediach społecznościowych.

"Okryła się hańbą i za to odpowie. Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janinę Ochojską za pomówienie leśników, jakoby potajemnie zakopywali ciała uchodźców w masowych grobach przy granicy z Białorusią", a tak napisał dzień później - w sobotę późnym wieczorem.

Zobacz też: Gzowski w Republice: to bulwersujące co zrobiła Janina Ochojska [wideo]

 W niedzielę rano, również na Twitterze, pojawił się wpis Zbigniewa Ziobro, prokuratora generalnego. 

"Poleciłem prokuraturze wszcząć postępowanie karne z art. 212 § 2 K.k. w zw. z art. 60 K.p.k. To nie może ujść bezkarnie! - napisał Ziobro. Przytoczony przez niego artykuł dotyczy zniesławienia za pośrednictwem środków masowego przekazu, który usankcjonowany jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności na okres do 1 roku", brzmi jego treść. 

W trakcie porannej konferencji głos zabrał rzecznik Lasów Państwowych.

"Słowa i zarzuty pani Janiny Ochojskiej są absurdalne, nieeleganckie. Lasy Państwowe zawiadomiły prokuraturę o tej sprawie. Lasy Państwowe żądają w trybie cywilnym nawiązki na rzecz organizacji pomocy humanitarnej w wysokości 200 tysięcy złotych", mówił Gzowski.

Również szef „Solidarności” Leśnej - Jacek Cichocki ocenił słowa Ochojskiej jako niszczące naród polski.

"Słowa wypowiedziane przez panią Ochojską pod adresem leśników są nieprawdziwe, pogardliwe, godzące w mundur polskiego leśnika i niszczące polski naród. Mam nadzieję, że pani Ochojska przeprosi wszystkich Polaków", przyznał.

Zdaniem szefa Związku Leśników Polskich, słowa eurodeputowanej PO powinny być mocno piętnowane.

"Sugerowanie, że moje koleżanki i koledzy biegają po lasach, kopią masowe groby, w których ukrywają zmarłych ludzi, jest poniżej wszelkiej krytyki. To szkaluje dobre imię uczciwie pracujących ludzi, to obraża ich godność. Wypowiadanie takich słów powinno być piętnowane", ocenił.

Michał Gzowski wywołał również postać szefa PO - Donalda Tuska. Rzecznik Lasów Państwowych oczekuje, że lider ugrupowania odniesie się do haniebnych słów Ochojskiej.

"Żądamy natychmiastowych przeprosin od pani Ochojskiej i zadajemy pytanie pod adresem PO, czy to wasze oficjalne stanowisko, czy to stanowisko Donalda Tuska. Żądamy wypowiedzenia się w tym temacie i określenia się jasno, jakie jest państwa stanowisko", powiedział Michał Gzowski.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy