Szef MON: NATO bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie

Artykuł
Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszczak
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Możemy być zadowoleni z tego, że Sojusz Północnoatlantycki bardzo wyraźnie dostrzega zagrożenie rosyjskie - mówił w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

- W swoim wystąpieniu mówiłem także o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że to, co dzieje się, co czyni, co robi reżim Łukaszenki musi mieć poparcie rosyjskie. Na pewno leży to w interesie rosyjskim, więc podkreślałem tę sytuację, mówiąc o tym, w jaki sposób przeciwdziałamy kryzysowi migracyjnemu" - przekazał minister. 

Jak poinformował szef MON, druga sesja spotkania była poświęcona zagrożeniom terrorystycznym.

- Podejście NATO ma charakter 360 stopni, a więc zwracamy uwagę na zagrożenia zewsząd, nie tylko na wschodniej flance NATO. Oczywiście Polska przede wszystkim jest skoncentrowana na zagrożeniach dotyczących wschodniej flanki NATO, ale jesteśmy aktywni również, jeżeli chodzi o zagrożenia z południa, zagrożenia terrorystyczne - podkreślał.

Błaszczak był także pytany o plan odstraszania i obrony dla obszaru euroatlantyckiego, który jest tajny, ale który został w czwartek zaaprobowany przez sekretarza generalnego NATO.

- Mogę powiedzieć, że ten plan przewiduje zagrożenia wschodniej flanki NATO, zagrożenia płynące ze strony Rosji i sądzę, że to jest nasze osiągnięcie, osiągnięcie Polski, osiągnięcie państw leżących w naszej części Europy - przekazał.

Podkreślił, że jest to wielowymiarowe ujęcie zagrożeń ze strony rosyjskiej.

- Konsekwencją tego planu strategicznego będą następnie plany operacyjne - poinformował.

- Z naszego punktu widzenia ważne, obok identyfikacji tych zagrożeń, a może w konsekwencji identyfikacji zagrożeń, jest znalezienie adekwatnej odpowiedzi na te zagrożenia, a więc tu chodzi o interoperacyjność wojsk państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, tu chodzi właśnie o rozwijanie zdolności, które spowodują, że państwa NATO będą bezpieczne. One są dziś bezpieczne, ale trzeba patrzeć perspektywicznie, trzeba patrzeć, w jaki sposób realnie i skutecznie odpowiedzieć na zagrożenia - podkreślił szef MON.

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy