Przejdź do treści
23:56 Chciałbym podziękować Prezydentowi Trumpowi za wspaniałe spotkanie w jego domu w Mar-a-Lago. Omawialiśmy wszystkie aspekty ramowej umowy pokojowej - stwierdził prezydent Zelenski
22:52 Pilne: Prezydent RP Karol Nawrocki uczestniczył w telekonferencji przywódców europejskich z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem oraz Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
21:58 Szczecin: Ponad 100 starszych pojazdów (polonezy, maluchy, cinquecento, vw golf „dwójka” i mercedesy z lat 90.) przejechało w niedzielę przez miasto. Właściciele pojazdów sprzeciwiają się utworzeniu w 2026 r. Strefy Czystego Transportu
21:07 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed marznącymi opadami deszczu lub mżawki powodującymi gołoledź. Ostrzeżenia wydano dla woj. lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, południowej części pomorskiego i zachodniopomorskiego
20:16 Kosowo: według sondaży exit poll, w przedterminowych wyborach wygrała partia Samostanowienie (Vetevendosje) dotychczasowego premiera Albina Kurtiego
19:50 Prezydent USA Donald Trump na początku spotkania z prezydentem Ukrainy: uważam, że mamy podstawy do zawarcia porozumienia w sprawie Ukrainy, korzystnego dla wszystkich
19:05 Pilne: Rozpoczęło się spotkanie prezydentów Donalda Trumpa i Wołodyra Zełenskiego w Mar-a-Lago
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Szczerski: Polska będzie uczestniczyła w przeglądzie wojsk USA stacjonujących za granicą

Źródło: Flickr.com

Zapowiedź sekretarza obrony gen. Lloyda Austina, że przegląd sił zbrojnych USA stacjonujących poza granicami będzie prowadzony z udziałem sojuszników oznacza, że Polska jako kraj, gdzie stacjonują te wojska, będzie w nim uczestniczyła – powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Podczas swego pierwszego przemówienia na temat polityki zagranicznej prezydent USA Joe Biden zapowiedział wstrzymanie wycofywania części amerykańskich żołnierzy z Niemiec.

„Prezydent Biden zapowiedział przegląd obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych poza granicami kraju i w związku z tym zapowiedział zamrożenie decyzji dotyczących przemieszczeń tych wojsk. Musimy poczekać na rezultaty tego przeglądu” – powiedział Szczerski.

Zaznaczył, że na razie nie chodzi o decyzję o tym, że wojska USA nie zostaną wycofane z Niemiec, ale o to, że decyzje dotyczące przegrupowania armii USA zlokalizowanej za granicami Stanów Zjednoczonych zostają zamrożone do momentu zakończenia tego przeglądu.

Minister stwierdził, że Polska pozytywnie ocenia zapowiedź Bidena. „Polska nigdy nie domagała się, ani nie postulowała wycofania wojsk amerykańskich z Niemiec. Wręcz odwrotnie. Na spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem, a wcześniej konsultując to z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, prezydent Duda w Waszyngtonie w ubiegłym roku prezentował bardzo wyraźne stanowisko, mówiące o tym, że opowiadamy się za utrzymaniem, a nawet zwiększaniem amerykańskiej obecności wojskowej w Europie. Bo ona stanowi dla nas, jako kraju wschodniej flanki NATO podstawę bezpieczeństwa euroatlantyckiego” – oświadczył Szczerski.

Jak dodał, „Polska zawsze będzie opowiadała się za utrzymaniem obecności wojsk USA w naszym kraju”. „Będziemy zawsze oferowali możliwość przyjęcia na polskiej ziemi, stworzenia warunków do stacjonowania większych kontyngentów wojsk amerykańskich w ramach dwustronnych czy sojuszniczych ustaleń” – podkreślił.

„Natomiast nigdy tak nie było i nie jest tak, żebyśmy postulowali i zabiegali o to, aby akurat do Polski trafiały wojska przenoszone z innych krajów. To są decyzje suwerenne dowódców amerykańskich” – dodał Szczerski.

Uwagi o rozmieszczeniu

Podkreślił ponadto „ważną zapowiedź: gen. Lloyda Austina, że przegląd sił zbrojnych USA stacjonujących poza granicami kraju będzie prowadzony z udziałem sojuszników. „Po jego zakończeniu podzielę się z prezydentem uwagami na temat rozmieszczenia tych wojsk” – mówił szef Pentagonu.

Według Szczerskiego „to oznacza, że Polska jako jeden z krajów, gdzie stacjonują wojska amerykańskie, będzie uczestniczyła w tym przeglądzie”.

Prezydencki minister zaznaczył, że po jego oraz szefa BBN Pawła Solocha niedawnej telefonicznej rozmowie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’iem Sullivanem strona amerykańska opublikowała komunikat, w którym podkreślono, że USA bardzo wysoko cenią znaczenie Polski dla bezpieczeństwa sojuszniczego oraz fakt stacjonowania wojsk USA w Polsce".

Ogłaszając zrewidowanie decyzji swego poprzednika o wycofaniu części żołnierzy USA z baz w Niemczech, Biden zakwestionował kolejne posunięcie Donalda Trumpa. W czerwcu 2020 r. Donald Trump zadeklarował zmniejszenie kontyngentu w RFN z 36 tys. do 25 tys. żołnierzy. W ocenie Trumpa Niemcy przeznaczały za mało środków na obronność. Spośród 12 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy mieli być wycofani z Niemiec, 5600 miało trafić do innych krajów NATO, w tym – do Polski.

PAP

Wiadomości

katastrofa kolejowa

Mnóstwo ofiar w katastrofie kolejowej

"Cień Chin przykryje" Tajwan. We wtorek

Sceptyczne oceny co do pokoju. Krytyka "czającej się" Unii Europejskiej

Moskwa skomentowała rozmowy Zełenski-Trump

Brytyjskie media: nie poczyniono postępów

Sakiewicz: Trump chce przerwać masakrę i wymusić pokój

Prezydent Trump: Jesteśmy bardzo blisko zakończenia krwawej wojny, największej od czasów II wojny światowej

Prezydent Nawrocki rozmawiał z Trumpem i Zełenskim o sytuacji na Ukrainie

Saryusz-Wolski ostrzega przed zamachem na państwowość Polski ze strony UE

Błaszczak: 60 tajemniczych balonów wlatuje do Polski, a rząd jest na urlopie

Szczepkowska kolejny raz w furii. Skandalicznie zaatakowała Prezydenta i... Bolesława Chrobrego

Niemiecki socjolog krytykuje sekularyzację: religia oznacza poczucie, że istnieje coś, co wykracza poza mnie

Taniej już było. Ceny energii elektrycznej idą w górę

Litwa wystąpiła z traktatu ottawskiego. Planuje rozpocząć produkcję min

Dni wolnych od pracy jest zbyt dużo? Niektórzy uważają, że tak

Najnowsze

katastrofa kolejowa

Mnóstwo ofiar w katastrofie kolejowej

spotkanie prezydentów

Brytyjskie media: nie poczyniono postępów

Sakiewicz: Trump chce przerwać masakrę i wymusić pokój

Prezydent Trump: Jesteśmy bardzo blisko zakończenia krwawej wojny, największej od czasów II wojny światowej

Prezydent Nawrocki rozmawiał z Trumpem i Zełenskim o sytuacji na Ukrainie

chińskie wojsko

"Cień Chin przykryje" Tajwan. We wtorek

OPINIE

Sceptyczne oceny co do pokoju. Krytyka "czającej się" Unii Europejskiej

Kiriłł Dmitrijew

Moskwa skomentowała rozmowy Zełenski-Trump