Światowy dzień krwiodawstwa. Świadomie ratujmy innych

Artykuł
Honorowy dawca krwi
Fot. Flickr.com/@SolidarnośćKraków

W Polsce rocznie wykonuje się ok. 1,7 mld transfuzji. Okresem największych niedoborów krwi są wakacje, kiedy zwiększa się liczba wypadków. To dzięki honorowym dawcom krwi lekarze mogą ratować poszkodowanych.

W Światowym Dniu Krwiodawstwa celebrujemy krwiodawców i promujemy świadomość o tym, jak ważny jest to element ratownictwa.

Codziennie każdy z nas może uratować drugiemu człowiekowi życie. Wystarczy zostać honorowym dawcą. Od jednej osoby pobiera się jednorazowo do 450 ml krwi.

Święto zostało ustanowione w 2004 roku, aby uhonorować tych, którzy poprzez świadome i dobrowolne oddanie krwi, przyczyniają się do ratowania życia ludzkiego. Dzięki honorowym dawcom krwi nie można by leczyć chorych i ratować ludzkich żyć.

Międzynarodowy dzień krwiodawstwa obchodzony jest 14 czerwca, w dzień urodzin lekarza Karla Landsteinera, austriackiego immunologa. To właśnie jemu zawdzięczamy odkrycie grup krwi. W 1930 roku został laureatem Nagrody Nobla.

Stany magazynowe na dzień 12.06.2021r. Wskazują, że Warszawskich Centrach krwiodawstwa brakującymi grupami są 0Rh-, Arh- i Arh +.

Źródło: Portal TV Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy