Światowy Dzień Rycerzy: coraz większa reprezentacja Polaków

Artykuł
Telewizja Republika

- Trudno oczekiwać od ludzi, aby akceptowali wojnę. Człowiek pragnie pokoju, pragnie się rozwijać, iść do przodu, zdobywać świat. W czasie wojny jest tylko tragedia – powiedziała dziś w studiu Telewizji Republika Maria Czerwińska, prezes fundacji „Przyjaźń Ludzi i Zwierząt Cze-Ne-Ka”. Wraz ze śpiewaczką operową Anną Marią Adamiak promowała ideę Światowego Dnia Rycerzy.

Światowy Dzień Rycerzy promuje ideę pokoju

- Pierwszy Światowy Dzień Rycerzy odbył się w 2014 r. w Fornovo di Taro we Włoszech. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest baron Hans Adrian Kleiner de Grasse i jego małżonka. Są to osoby, które od dawna zajmują się propagowaniem wartości pokoju. Brałam już udział w tym wydarzeniu i cieszę się, że na nadchodzącym Światowym Dniu Rycerzy nie będę już jedyną Polką – mówiła Anna Maria Adamiak, śpiewaczka operowa. Tegoroczny Światowy Dzień Rycerzy odbędzie się 20 września w Grasse we Francji.

Adamiak podkreśla rolę promocji wydarzenia. - Pierwszą edycję Światowego Dnia Rycerzy obejrzało 420 mln osób na całym świecie. Liczymy, że liczby te wzrosną również w Polsce, że przekaz wydarzenia pójdzie jak najdalej, angażując kolejne grupy ludzi. Potrzeba nam pokoju i trzeba mówić o tym jak najwięcej – podkreślała śpiewaczka.

"Człowiek pragnie pokoju"

- Baronowie chcą zwrócić uwagę na to, co dzieje się na świecie. Podczas wydarzenia odbędzie się koncert, który będzie miał na celu także upamiętnienie ofiar niedawnych zamachów. 24 kwietnia 2016 r. z Paryża wystartował Wielki Płomień Przyjaźni, przebył już 16 krajów i mamy nadzieję, że wizytę Płomienia w Polsce uda się połączyć z Festiwalem Poloneza. Zależy nam na promocji idei pokoju – dodała Adamiak.

- Giną niewinni ludzie, więc trzeba jak najwięcej prowadzić pozytywnych działań, które przypomną światu, że wartość pokoju jest niepodważalna i najważniejsza. Trudno oczekiwać od ludzi, aby akceptowali wojnę. Człowiek pragnie pokoju, pragnie się rozwijać, iść do przodu, zdobywać świat. W czasie wojny jest tylko tragedia – dodał Maria Czerwińska.

Prezes fundacji „Cze-Ne-Ka” mówiła również o Festiwalu Poloneza, z którym mają zostać połączone akcje związane z promowaniem idei pokoju. - Festiwal jest w Polsce rozgrywany w trzech kategoriach: tanecznej, wokalnej i muzycznej. Jest to inicjatywa nowa, zainspirowana festiwalem na Białorusi, którego odbyło się już kilkanaście edycji. To ogromna promocja Polski i tego stylu muzycznego, bo polonez to nie tylko taniec – dodała Czerwińska.  

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy