Światło pamięci. Tomasz Sakiewicz pomodlił się za duszę śp. Jerzego Popiełuszki

Tomasz Domański 19-10-2022, 00:37
Artykuł
Telewizja Republika

W przeddzień 38. rocznicy zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki redaktor naczelny "Gazety Polskiej", "Gazety Polskiej Codziennie" i prezes Telewizji Republika złożył wieniec przy grobie kapelana „Solidarności”, rezydenta i wikariusza parafii św. Stanisław Kostki. 19 października 1984 roku duchowny zginął z rąk funkcjonariuszy SB.

Ks. Jerzy jest powszechnie wspominany jako kapelan Solidarności, ale warto też zauważyć, iż od początków swojego kapłaństwa był też wychowawcą dzieci, młodzieży i studentów i pozostał nim do ostatnich chwil życia", mówił przed kilkoma dniami na łamach Gazety Polskiej Codziennie ks. Jarosław Wąsowicz (SDB). "A nauczycielem był wytrawnym i dlatego młodzież może wciąż czerpać z duchowej spuścizny, którą po sobie pozostawił", dodał.

"Nieprzypadkowo więc ks. Popiełuszko jest jednym z patronów naszej Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki na Jasną Górę. Od początku przyzywamy jego wstawiennictwo w modlitwie przed tronem Królowej Polski", podkreślał Wąsowicz.

"Po 38 latach po jego śmierci wciąż pamiętamy. Wiemy też, kto był wówczas katem bohaterskiego kapłana, o czym zdaje się zapomnieli ci, którzy w tych dniach z honorami żegnali jednego z jego medialnych oprawców (Jerzego Urbana, przyp. red.)", czytamy w "GPC" z 15.10.2022.

Pomnik-grób duchownego znajduje się na terenie kościoła św. Stanisława Kostki przy ul. Stanisława Hozjusza 2 na warszawskim Żoliborzu. Zlokalizowany jest pod dużym drzewem, w okolicy wschodniego narożnika ogrodzonego terenu świątyni.Ma kształt kurhanu z leżącą na nim płytą granitową w kształcie krzyża. W bezpośrednim sąsiedztwie grobu, na jednym z drzew umieszczony jest krucyfiks, którego autorem jest Gustaw Zemła. Grób otoczony jest różańcem utworzonym z polnych kamieni ułożonych w kształcie granic Polski. Łącznik ma kształt orła w koronie z Matką Bożą Częstochowską na piersi.

Szacuje się, że w ciągu 10 lat po śmierci księdza Popiełuszki miejsce to odwiedziło ok. 18 mln ludzi.

Przy grobie modlili się m.in.:

    papież Jan Paweł II
    kard. Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI
    prezydent USA George Bush
    była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher
    prezydent republiki Czeskiej Václav Havel
    premier Węgier Viktor Orbán
    prezydent Gruzji Michał Saakaszwili


Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy