Zrzut oczyszczonej wody do oceanu wstrzymany po trzęsieniu ziemi

Operator uszkodzonej elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi (północno-wschodnia Japonia) ogłosił, że zawiesił „w ramach środków ostrożności” proces odprowadzania oczyszczonej wody z elektrowni do morza po trzęsieniu ziemi o sile 5,8 w skali Richtera, które nawiedziło wybrzeże departamentu Fukushima.
W lutym rozpoczęła się kolejna faza zrzucania do Pacyfiku wody magazynowanej na terenie elektrowni, uprzednio oczyszczonej w celu wyeliminowania większości substancji radioaktywnych, z wyjątkiem trytu, który jest niebezpieczny tylko w wysokich stężonych dawkach. Według pierwotnego harmonogramu, czwarta od lata zeszłego roku faza zrzutu wody do morza miała zakończyć się w najbliższą niedzielę. Jednak po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w piątek u wybrzeży departamentu Fukushima „w ramach środków ostrożności zawiesiliśmy działalność w tych obiektach, zgodnie z wcześniej określonymi protokołami operacyjnymi” – dodał operator.
Krótko po trzęsieniu ziemi Japoński Urząd ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (NRA) podał na swojej stronie internetowej, że nie wykryto żadnych nieprawidłowości w instalacjach jądrowych w Fukushimie. Położona na skraju Oceanu Spokojnego elektrownia Fukushima Daiichi została zniszczona w 2011 r. przez gigantyczne tsunami spowodowane podwodnym trzęsieniem ziemi o sile 9,0 w skali Richtera.
Elektrownia ta jest obecnie w fazie demontażu. Jest to kolosalne i niezwykle złożone przedsięwzięcie, które ma trwać kilka dekad, przypomina AFP.
Chiny ostro skrytykowały odprowadzanie oczyszczonej wody z elektrowni do morza, chociaż proces ten został zatwierdzony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).W odpowiedzi Pekin wstrzymał cały import japońskich owoców morza od lata ubiegłego roku, a kilka miesięcy później podążyła za nimi Rosja.
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]
Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"
Ile gwiazdy biorą za wesele? Nawet 50 tysięcy za jeden wieczór! Wiśniewski, Zenek i Narożna w cenniku ślubnych marzeń
Najnowsze

Tusk jak zwykle się wściekł, a potem wygłosił orędzie. Pełne gróźb i typowych dla niego niedomówień [KOMENTARZE]

Kanthak o koalicji Tuska: jest bankrutem, syndykiem masy upadłościowej

Nawrocki podziękował Trzaskowskiemu. "Może być Pan pewien, że zawsze po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy!"
