Przejdź do treści
14:42 Warszawa: uroczystością pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego uczczono w sobotę 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
14:38 Nuncjusz apostolski abp Filipazzi złożył Polakom życzenia z okazji Wielkanocy: niech ta nadzieja przynosi światło, siłę i radość dla naszego życia we wszystkich okolicznościach
13:55 Watykan: Wiceprezydent USA J.D. Vance spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej
13:44 Przewodniczący KEP: niech zwycięstwo Chrystusa umacnia nas w codziennym pielgrzymowaniu ku niebu
13:06 IMGW: w sobotę na północnym wschodzie możliwe są słabe burze
12:49 Lublin: około 600 paczek z żywnością otrzymali w sobotę potrzebujący podczas wielkanocnego śniadania w lubelskiej Caritas
12:23 Podkarpackie: osoby poszkodowane w ulewie mogą starać się o zasiłek do 8 tys. zł
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Żona Sikorskiego chce ocenzurować Internet?

Źródło: AP

W wywiadzie dla niemieckich mediów, Anne Applebaum, historyczka i żona obecnego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, wyraziła poglądy, które budzą poważne kontrowersje. Sugeruje ona, że Unia Europejska powinna "poważnie zająć się regulacją mediów społecznościowych", aby "zapewnić, że sposób, w jaki ludzie zdobywają swoje informacje, pozostaje zgodny z demokracją".

Jej wypowiedzi spotkały się z ostrą krytyką ze strony wielu środowisk, które obawiają się, że takie działania mogą prowadzić do ograniczenia wolności słowa i cenzury w Internecie. Sprawę skomentował na platformie X poseł PiS Michał Moskal: "Jeszcze jako licealista wychodziłem na ulicę protestować przeciwko cenzurze Internetu w ramach ACTA. Po zwycięstwie Trumpa te pomysły liberalno-lewicowych elit wracają jak bumerang".

Żona Radosława Sikorskiego w wywiadzie dla niemieckich mediów mówi o potrzebie regulacji mediów społecznościowych na poziomie UE: "Musimy zapewnić, że sposób, w jaki ludzie zdobywają swoje informacje, pozostaje zgodny z demokracją."

Czy proponowane regulacje to droga do cenzury?

Propozycje Anne Applebaum budzą uzasadnione obawy. Pod płaszczykiem troski o demokrację, pojawiają się pomysły na ingerencję w wolność wypowiedzi i kontrolę nad treściami publikowanymi w sieci. Historia uczy nas, że regulacje tego typu często prowadzą do nadużyć i tłumienia niewygodnych opinii.

Applebaum twierdzi, że media społecznościowe stały się narzędziem radykalizacji społeczeństwa i rozpowszechniania niebezpiecznych idei. Jednak czy odpowiedzią na to powinno być ograniczanie dostępu do informacji i narzucanie jedynie słusznej narracji? Wielu komentatorów uważa, że jest to próba wprowadzenia cenzury i kontroli nad społeczeństwem.

Wolność słowa fundamentem demokracji

Wolność słowa jest jednym z podstawowych filarów demokratycznego społeczeństwa. Ograniczanie jej w imię walki z dezinformacją czy radykalizmem może przynieść więcej szkód niż pożytku. To obywatele powinni mieć prawo do samodzielnego oceniania informacji i wyciągania wniosków, a nie być kierowani przez regulacje narzucone odgórnie.

Podobne próby wprowadzenia kontroli nad Internetem mieliśmy już w przeszłości, choćby przy okazji ACTA. Wówczas społeczeństwo zdecydowanie się temu sprzeciwiło, broniąc wolności w sieci.

Rodzinne powiązania i konflikt interesów?

Nie można pominąć faktu, że Anne Applebaum jest żoną obecnego ministra spraw zagranicznych, Radosława Sikorskiego. Jej wypowiedzi mogą budzić pytania o to, czy reprezentują one jedynie jej prywatne poglądy, czy też są w jakiś sposób powiązane z polityką rządu. Czy minister Sikorski podziela zdanie swojej żony na temat regulacji mediów społecznościowych? Czy polski rząd planuje podjąć kroki w tym kierunku na forum Unii Europejskiej?

Applebaum ostrzega przed wpływem amerykańskiej polityki na sytuację w Europie, sugerując konieczność podjęcia działań zapobiegawczych. Jednak czy odpowiedzią na wyzwania współczesności ma być ograniczanie wolności obywatelskich i kontrola informacji? Wielu Europejczyków może poczuć się zaniepokojonych takimi propozycjami.

Wolność słowa i swobodny dostęp do informacji to wartości, które powinny być chronione i pielęgnowane. Propozycje regulacji mediów społecznościowych przedstawione przez Anne Applebaum budzą poważne obawy o przyszłość demokracji i praw obywatelskich.

Źródło: https://www.tagesschau.de/, x.com, Republika

Wiadomości

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską

Nie zgadniesz, co można zrobić z fiołków – ten cukier to prawdziwa perełka!

Tusk obniżył poziom cyberochrony w Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega przed Rosją i Białorusią i pisze o "rządowym sabotażu"

Dziwny Tusk mądry Nitras Stanowski walczy z klimatem. Mazurek o Rafale Odlot Szczerby

Ta dłoń wiele mówi. Trump pokazuje, z jak wielkim zagrożeniem walczy jego administracja

Specjalne wydanie „Politycznej Kawy” – Wielkanoc z Republiką

"Wyborcza" hejtuje apel katechetów. Dotyczy święconki i prawa do lekcji religii w szkole

Polityczna burza w Senacie. Michał Kamiński oskarża Kidawę-Błońską

Rafał Brzoska odchodzi od Tuska. Mówi o patologiach systemu

Jakie jest znaczenie wielkanocnej święconki?

Polityczna burza w Senacie. Michał Kamiński oskarża Kidawę-Błońską

Prawosławny hierarcha krytycznie o świecie: triumf hedonizmu i zysku

Najnowsze

Akcja Caritas: 500 paczek trafiło na stoły najuboższych wrocławian

Nie zgadniesz, co można zrobić z fiołków – ten cukier to prawdziwa perełka!

Tusk obniżył poziom cyberochrony w Polsce. Stanisław Żaryn ostrzega przed Rosją i Białorusią i pisze o "rządowym sabotażu"

Dziwny Tusk mądry Nitras Stanowski walczy z klimatem. Mazurek o Rafale Odlot Szczerby

Ta dłoń wiele mówi. Trump pokazuje, z jak wielkim zagrożeniem walczy jego administracja

Anna Gembicka: Donald Tusk nie ma żadnych skrupułów

Sprawa Sitarskiego, przedstawiciela Lewicy w zarządzie Orlenu. "Ściśle Jawne" w niedzielę godz. 20:30

Kierowca odmówił donoszenia. Kamiński uderza w Kidawę-Błońską