Zełenski ostrzega: uderzenie rosyjskiego Oresznika wyzwaniem dla Warszawy
Użycie rakiety balistycznej Oriesznik było ze strony Moskwy bardzo demonstracyjnym krokiem; jej uderzenie tuż u granic UE jest wyzwaniem dla Warszawy, Bukaresztu, a nawet Budapesztu – oświadczył w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Hipersoniczna rakieta balistyczna średniego zasięgu Oresznik została po raz pierwszy użyta w działaniach wojennych w listopadzie 2024 roku do ataku na ukraińskie miasto Dniepr. Kolejne użycie Oresznika miało miejsce w czwartkową noc a celem były zbiorniki gazu skroplonego zlokalizowane pod Lwowem.
Ponownie użyto Oriesznika, tym razem przeciwko obwodowi lwowskiemu. To znów było demonstracyjne — bardzo blisko granic Unii Europejskiej. A to, z punktu widzenia użycia balistyki średniego zasięgu, jest takim samym sygnałem i wyzwaniem dla Warszawy, i dla Bukaresztu, i nawet dla Budapesztu, jak i dla innych stolic
– powiedział Zełenski.
Warto zauważyć, że Oresznik osiąga prędkość wynoszącą około 10 Machów, a jego zasięg wynosi ponad 5 tys. kilometrów. W przypadku wystrzelenia z obwodu mohylewskiego z Białorusi systemy te mogłyby dolecieć do Warszawy w ciągu zaledwie kilku minut.
Prezydent Ukrainy ostrzegł, że działania Rosji są cyniczne, gdyż nawet nie „próbuje ona wymyślić wiarygodnej przyczyny użycia takiej broni”.
Wśród systemów, które mogłyby wyeliminować nadlatującego Oresznika wymienia się m.in. amerykańskie rakiety rodziny SM-3 wchodzące w skład systemu Aegis Ashore z Redzikowa, ale również izraelskie Arrow 3.
Źródło: Republika, PAP, x.com
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X