Przejdź do treści
08:11 Wielka Brytania: 1 czerwca wszedł w życie zakaz kupowania i sprzedawania jednorazowych e-papierosów
07:24 Szwecja zaostrza kontrole zagranicznych statków, aby przeciwdziałać rosyjskiej flocie cieni
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Zełenski: Amerykanie muszą przekonać Rosję

Źródło: x.com/@dpa_intl

Podczas rozmów w Arabii Saudyjskiej strona amerykańska zaproponowała całkowite zawieszenie broni na froncie wojny Ukrainy z Rosją na 30 dni w powietrzu, na wodzie i wzdłuż całej linii walk - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Dziś w rozmowie pojawiła się propozycja strony amerykańskiej, aby natychmiast zrobić pierwszy krok i spróbować ustanowić całkowite zawieszenie broni na 30 dni, nie tylko w odniesieniu do pocisków rakietowych, dronów i bomb, nie tylko na Morzu Czarnym, ale także wzdłuż całej linii frontu" - powiedział prezydent, zwracając się do rodaków.

 

Trzeba przekonać Rosję

"Ukraina akceptuje tę propozycję, uważamy ją za pozytywną, jesteśmy gotowi podjąć taki krok, a Stany Zjednoczone Ameryki muszą przekonać do tego Rosję. Oznacza to, że my się zgadzamy, a jeśli Rosjanie się zgodzą, to zawieszenie broni zadziała w tej samej chwili" - podkreślił Zełenski.

 

Zaznaczył, że Ukraina jechała na rozmowy z Amerykanami z propozycjami całkowitej ciszy na niebie i morzu, uwolnienia przetrzymywanych w Rosji żołnierzy i cywilów oraz powrotu do ojczyzny wywiezionych przez Rosjan ukraińskich dzieci.

Dobry klimat

Klimat rozmów Zełenski określił jako dobry i konstruktywny.

"Nasze stanowisko jest absolutnie jasne: Ukraina dąży do pokoju od pierwszej sekundy wojny i chcemy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby pokój został osiągnięty tak szybko i niezawodnie, jak to możliwe, aby nie było więcej wojny" - powiedział.

 

Ocenił, że strona amerykańska rozumie argumenty Kijowa i jego propozycje, oraz podziękował prezydentowi Donaldowi Trumpowi za spotkanie między ich zespołami.

"Ważnym elementem dzisiejszej rozmowy jest gotowość Ameryki do wznowienia pomocy obronnej dla Ukrainy, w tym pomocy wywiadowczej. Po zawarciu porozumień w ciągu tych 30 dni ciszy będziemy mieli czas na przygotowanie wszystkich aspektów trwałego pokoju i długoterminowego bezpieczeństwa z naszymi partnerami na poziomie dokumentów roboczych" - poinformował.

 

Czas na pełną prawdę

Zełenski oświadczył, że teraz kolej na Rosję, bo pokazała, czy jest gotowa do zakończenia czy też kontynuowania wojny.

"Nadszedł czas na pełną prawdę. Jestem wdzięczny wszystkim naszym dyplomatom i zespołowi, który jest dziś w Arabii Saudyjskiej. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają Ukrainie. Dziękuję każdemu, kto walczy i pracuje dla naszego kraju i narodu. Zdecydowanie zachowamy naszą niepodległość. Zdecydowanie będziemy chronić życie naszych ludzi. Z pewnością podziękujemy wszystkim, którzy pomagają Ukrainie utrzymać się i rozwijać pomimo wszystko. Musi zapanować prawdziwy pokój" - powiedział ukraiński prezydent.

 

Będą rozmowy

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek, że być może jeszcze we wtorek lub w środę dojdzie do rozmów z Rosjanami na temat zawieszenia broni i wyraził nadzieję, że Moskwa przyjmie propozycję 30-dniowego rozejmu. Przyznał też, że "absolutnie" może zaprosić prezydenta Ukrainy ponownie do Białego Domu.

"Ukraina zgodziła się na zawieszenie broni. Mam nadzieję, że Rosja też" - powiedział Trump podczas oglądania samochodów Tesli przed Białym Domem. Według agencji Reutera prezydent powiadomił, że do rozmów na ten temat ma dojść jeszcze we wtorek lub w środę.

Pytany, czy ponownie zaprosi prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do Białego Domu, Trump odparł: "Pewnie, absolutnie".

Źródło: PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Leon XIV pozdrowi dziś uczestników Giro d’Italia

Lewandowska chwali się sukcesem Klary. „Dumna” – napisała przy wspólnym zdjęciu

UE wprowadza aplikację do weryfikacji wieku online bez ujawniania danych osobowych

Kuriozalna wystawa w Instytucie Polskim w Berlinie

Polacy ruszyli do urn. O 7.00 zaczęło się głosowanie

Polonia oddała głos: Koniec głosowania w Ameryce Płd. i Pn.

USA planuje drastyczne sankcje wobec Rosji. Dwa decydujące tygodnie

Putin wzywa do ograniczenia usług zachodnich firm technologicznych w Rosji

Raport AIEA ujawnia tajne działania nuklearne Iranu

Paryż w płomieniach: chuligańskie wybryki po historycznym zwycięstwie

Czy będą obowiązkowe badania kierowców po 70. roku życia?

AKTUALIZACJA

Katastrofa pociągu pasażerskiego w Rosji. Są zabici i ranni

Szwecja poluzowuje monopol alkoholowy po ponad stu latach

Julia Nawalna uruchamia telewizję. Skąd będzie nadawać?

Chiński tygrys już nie taki mocny? Zyski Temu spadły o niemal połowę

Najnowsze

Leon XIV pozdrowi dziś uczestników Giro d’Italia

Polacy ruszyli do urn. O 7.00 zaczęło się głosowanie

Polonia oddała głos: Koniec głosowania w Ameryce Płd. i Pn.

USA planuje drastyczne sankcje wobec Rosji. Dwa decydujące tygodnie

Putin wzywa do ograniczenia usług zachodnich firm technologicznych w Rosji

Lewandowska chwali się sukcesem Klary. „Dumna” – napisała przy wspólnym zdjęciu

UE wprowadza aplikację do weryfikacji wieku online bez ujawniania danych osobowych

Kuriozalna wystawa w Instytucie Polskim w Berlinie