Przejdź do treści
18:27 Płonie hala Zakładów Tworzyw Sztucznych w Siemianowicach Śląskich - trwa akcja gaśnicza
17:28 Prezydent Donald Trump: Jeśli w ciągu 50 dni nie dojdziemy do porozumienia z Rosją, nałożymy na nią surowe cła; jesteśmy z Rosji bardzo niezadowoleni
17:23 USA: Prezydent Donald Trump spotkał się z sekretarzem generalnym NATO - w trakcie spotkania zapowiedział przedstawienie nowego planu obronnego dla Ukrainy
14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował wicepremier Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu
12:50 Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w wywiadzie w PAP, że trwają rozmowy o połączeniu Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Jej zdaniem nowa partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Zdrada stanu na Ukrainie. Wysoki urzędnik rosyjskim szpiegiem?

Źródło: SBU

Śledczy Służby Bezpieczeństwa postawili zarzuty byłemu wiceszefowi Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Generał dywizji jest podejrzany o zdradę stanu, a także napaść na życie funkcjonariusza organów ścigania i nielegalne posiadanie broni.

Jak wynika z akt śledztwa, przekazał on rosyjskim służbom specjalnym tajne i ściśle tajne informacje o aktualnej sytuacji wojskowo-politycznej w kraju. Ponadto przekazywał okupantom dane dotyczące działań prowadzonych przez Siły Zbrojne Ukrainy i inne jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy w celu odparcia agresji zbrojnej.

Podczas przeszukania miejsca pracy generał próbował zastrzelić pracowników SBU. Przeciwko funkcjonariuszom organów ścigania użył pistoletu bojowego Makarowa.

Zatrzymany był zastępcą szefa GUR MOU od 2008 do 2010 roku. Następnie pracował na różnych stanowiskach w służbie cywilnej tego departamentu, a także w szeregach kierownictwa Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Zwrócił na siebie uwagę rosyjskich służb specjalnych ze względu na jego prokremlowskie poglądy, które ukształtowały się podczas studiów w czasach ZSRR w Moskiewskiej Wyższej Szkole Dowodzenia Wojskowego i Akademii im. Frunze.

Na polecenie okupantów zbierał tajne informacje, które krążą w Ministerstwie Obrony, w tym w Głównej Dyrekcji Wywiadu, a także w Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Sahajdaczny. Ponadto Federacja Rosyjska była zainteresowana wywiadem na temat działalności strategicznie ważnych obiektów kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy.

– Przez wiele lat wróg pracował nad nasyceniem swoimi agentami różnych władz i struktur władzy Ukrainy. Naszym zadaniem jest więc zidentyfikowanie takich zdrajców i zniszczenie tych sieci agentów. A ostatnie głośne aresztowania pokazują, że SBU jest w stanie skutecznie przeciwdziałać służbom specjalnym Federacji Rosyjskiej. Ten kierunek prac będzie się tylko zintensyfikował, bo zwycięstwo Ukrainy zależy w dużej mierze od jej wyników – powiedział szef SBU Wasyl Malyuk.

Obecnie zatrzymany przebywa w areszcie. W ramach postępowania karnego prowadzone są czynności śledcze mające na celu ustalenie wszystkich okoliczności przestępstw.

 

SBU

Wiadomości

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

Arsenal wyłoży ponad 70 mln euro za Gyokeresa. Transfer bliski finalizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce, aby szefem rządu była kobieta

Tęsknota za ZOMO? Kontrowersyjne słowa profesora Markowskiego

Małgorzata Rozenek spełniła wielkie marzenie. Prezent za pół miliona złotych

Niemcy wzywają Europę do gospodarczej wojny z USA

Wiadomo, z kim Polki zmierzą się w ćwierćfinale Ligi Narodów

Wilders zapowiada, że zamknie wszystkie szkoły islamskie w Holandii

Najnowsze

Trump stawia ultimatum Rosji. 50 dni na pokój, inaczej surowe cła

Milicic ogłosił kadrę Polski na EuroBasket 2025

Hubert Hałas – piłka nożna w sercu, inspiracja w sieci

Fundacja bije na alarm. Była wokalistka Dwa plus Jeden uparcie odrzuca pomoc, a sytuacja jest poważna

Atak rządzących na Republikę: władze stacji zawiadamiają szefa KRRiTV

[PILNE] Znów płonie hala! Pożar w Siemianowicach Śląskich

Czarnek o kontrowersyjnej wystawie: to opcja niemiecka, nawet nieukryta

Najstarszy prezydent świata znów kandyduje. Wiek go nie zatrzyma