Szok w Szwajcarii: imigrantki częściej sprawcami przemoc domowej
Oficjalne dane rządu szwajcarskiego z 2024 roku ujawniły szokujący fakt: kobiety-imigrantki są oskarżane o przemoc domową częściej niż mężczyźni-Szwajcarzy (13,2 vs 4,4 na 10 000 kobiet) – podał deputowany SVP Pascal Schmid, wywołując burzę polityczną i oskarżając lewicę o „zamykanie oczu” na problem kulturowy; podobny trend odnotowano niedawno w Niemczech, gdzie kobiety z Syrii, Afganistanu i Iraku mają wyższe wskaźniki przemocy niż mężczyźni niemieccy.
Według statystyk federalnych w 2024 roku na 10 000 mężczyzn-imigrantów z pobytem stałym przypadało 33,3 oskarżeń o przemoc domową (wobec 12,6 wśród Szwajcarów), a wśród kobiet-imigrantek wskaźnik wyniósł 13,2 na 10 000 – wyższy niż u "szwajcarskich mężczyzn" (4,4).
Przemoc domowa nie jest wyłącznie problemem męskim; to przede wszystkim problem migracyjny – oświadczył deputowany SVP Pascal Schmid, domagając się zaostrzenia prawa imigracyjnego i automatycznej deportacji za każdy wyrok za przemoc domową.
Lewica odrzuca takie powiązania:
Przemoc jest wielowymiarowa i należy z nią walczyć na wszystkich poziomach, niezależnie od pochodzenia – podkreśliła posłanka SP Tamara Funiciello, wnioskując o dodatkowe 1 mln franków na ochronę kobiet.
Dane szwajcarskie pokrywają się z niedawno opublikowanymi statystykami niemieckimi (2024): na 100 000 mężczyzn niemieckich przypadało 272 podejrzanych o przestępstwa z użyciem przemocy, podczas gdy wśród kobiet syryjskich – 336, afgańskich – 359, irackich – 394.
W Szwajcarii w 2024 roku odnotowano ponad 21 000 przypadków przemocy domowej (+6% r/r), a co dziesiąta Szwajcarka doświadcza w życiu przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony partnera. SVP żąda „zatrzymania imigracji z kultur archaicznych, które nie akceptują równości płci”, podczas gdy lewica wskazuje na potrzebę większego wsparcia społecznego i edukacji.
Źródło: Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X