Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski posiada w tej chwili ponad 632 tony złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To historyczny moment
07:31 Rosja: Ukraińskie drony zaatakowały kolejny magazyn Wildberries - w pobliżu Moskwy
07:00 Polska: Służby zatrzymały pięć osób związanych z nielegalnym obrotem odpadami
05:47 Portugalia: Siedmiu rannych w pożarze lasów w pobliżu Porto
04:28 Brazylia: Ropa znaleziona w pobliżu ujścia Amazonki to nasz „paszport do przyszłości” - powiedział Prezydent Lula
03:47 Niemcy: Bundeswehra liczy blisko 187 tys. żołnierzy, najwięcej od 13 lat
03:38 ALERT: IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne I stopnia dla czterech województw we wschodniej i centralnej Polsce
02:11 Hiszpania: Z powodu suszy woda pitna dowożona jest do ponad 100 gmin - przekazały media
00:03 Ukraina: Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ataku na Zaporoże
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami - TVREPUBLIKA.PL
Wydarzenie Częstochowa: Trwa zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta miasta i Rady Miasta. Podpisy można składać od poniedziałku do piątku w godz. 16.00–19.00 w punkcie „Kwadraty” przy al. Wolności 1
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Piotrków Tryb. od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-18.00 w biurze ul. Słowackiego 34a (przy przejeździe kolejowym) zbiera podpisy pod projektem ustawy Stop BANDERYZMOWI w Polsce!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Iławie zaprasza wyjątkowo do NOWEGO MIASTA LUBAWSKIEGO na spotkanie z posłem mec. Andrzejem Śliwką - 24 sierpnia o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. 19 Stycznia 17a

Zabił Polkę w Berlinie. Wcześniej przysięgał wierność Państwu Islamskiemu?

Źródło: apnews.com

Na telefonie należącym do Abdula B., uznawanego za domniemanego sprawcę zamachu w Berlinie, śledczy zabezpieczyli nagranie wideo zawierające przysięgę wierności tzw. Państwu Islamskiemu. Informację tę, wcześniej opisaną przez dziennik „Bild”, potwierdziła rzeczniczka niemieckiej Prokuratury Federalnej.

Nagranie tuż sprzed zamachu

Jak podaje „Bild”, telefon odnaleziono w furgonetce wykorzystanej podczas ataku na berlińską Paradę Równości. Na zapisanym materiale widać całkowicie zamaskowaną osobę składającą przysięgę lojalności wobec organizacji terrorystycznej ISIS. Gazeta zaznacza, że „takie nagrania uznaje się za typowe filmy męczenników przed aktem terrorystycznym”. Według śledczych istnieje duże prawdopodobieństwo, że na nagraniu znajduje się Abdul B., choć sam film nie zawiera bezpośrednich odniesień do przeprowadzonego zamachu.

Według ustaleń „Bilda” materiał został zarejestrowany 25 lipca, czyli w dniu ataku. Dziennik informuje również, że w pojeździe funkcjonariusze odnaleźli pochwę od maczety, natomiast samego ostrza dotąd nie udało się znaleźć.

 

Nie żyje Polka. Sprawca też

Do tragedii doszło w sobotni wieczór, 25 lipca, w pobliżu odbywającej się w Berlinie Parady Równości – Christopher Street Day (CSD). Kilkaset metrów od miejsca wydarzenia kierowca rozpędzonej furgonetki wjechał w grupę ludzi. Po zderzeniu z drzewem opuścił pojazd i miał kontynuować atak, używając maczety. W wyniku zdarzenia zginęła 65-letnia obywatelka Polski, a 29 osób zostało rannych, z czego część odniosła ciężkie obrażenia.

Wieczorem następnego dnia podczas policyjnej akcji zginął 21-letni Abdul B., wskazywany jako główny podejrzany o przeprowadzenie zamachu.

Sprawę prowadzi niemiecka Prokuratura Federalna, właściwa m.in. do śledztw dotyczących terroryzmu islamistycznego. Po śmierci głównego podejrzanego dochodzenie może koncentrować się na ustaleniu, czy w przygotowaniu ataku uczestniczyły inne osoby lub czy ktoś posiadał wiedzę o planowanym zamachu.

Źródło: Republika, Deutsche Welle, Bild

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X