Przejdź do treści
20:22 Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że na początku 2026 r. rozpocznie rekrutację osób poniżej 25 roku życia, które wezmą udział w rocznym, płatnym szkoleniu wojskowym. Program pilotażowy obejmie 150 osób
19:30 Papież Leon XIV wysłał na Ukrainę trzy tiry z pomocą humanitarną dla ludności. Dary, jak wyjaśnił w sobotę portal Vatican News, dotarły przed Niedzielą Świętej Rodziny. W ciężarówkach zawieziono między innymi 100 tys. porcji pożywnej zupy
18:50 Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 odnotowano w sobotę na Morzu Wschodniochińskim, w bezpośrednim sąsiedztwie północno-wschodnich wybrzeży Tajwanu – poinformowały służby sejsmiczne wyspy. Nie odnotowano ofiar wśród ludzi ani poważniejszych zniszczeń
17:55 Nie ma Polski bez Wielkopolski i nie ma Wielkopolski bez Polski - podkreślił prezydent Karol Nawrocki, który w sobotę w Poznaniu bierze udział w obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wie
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Wybory na Ukrainie? Taki warunek stawiają Rosjanie

Źródło: canva.com

Rosja planuje trzyetapowy proces negocjacji w celu zakończenia wojny, z kluczowym punktem obejmującym wybory w Ukrainie – podał w czwartek „New York Times”, powołując się na osobę zaangażowaną w rozmowy z Rosjanami. O potrzebie przeprowadzenia wyborów mówi również prezydent Trump.

Trzystopniowe negocjacje

Według źródła dziennika - osoby prowadzącej rozmowy z wysokimi rangą rosyjskimi urzędnikami na temat scenariuszów zakończenia wojny - wybory w Ukrainie miałyby być jednym z kluczowych żądań Rosji.

Putin wielokrotnie w ostatnim czasie podważał legitymację Wołodymyra Zełenskiego do sprawowania władzy i nawoływał do przeprowadzenia wyborów. Według rozmówcy "NYT", sugeruje to "potencjalny trzystopniowy proces negocjacji w sprawie zakończenia wojny". Miałby polegać on na zawarciu porozumienia o zawieszenia broni i wstępnego porozumienia, następnie wyborach w Ukrainie i podpisanie finalnego układu przez nowego prezydenta.

Muszą być wybory

Formalnie pierwsza kadencja Wołodymyra Zełenskiego miała zakończyć się w maju ubiegłego roku, jednak ukraińskie prawo zakazuje przeprowadzania wyborów w czasie stanu wojennego. Mimo to przedstawiciele administracji USA wielokrotnie podkreślali konieczność zorganizowania głosowania. W środę wypowiedział się na ten temat również sam Donald Trump. Kiedy zapytano go, czy jego bezpośrednie rozmowy z Rosją wykluczają Zełenskiego z negocjacji, odpowiedział, że "nie sądzi".

"Tak długo, jak on tam jest. Ale w pewnym momencie musi przeprowadzić wybory" - dodał podczas uroczystości zaprzysiężenia znanej z prorosyjskich poglądów Tulsi Gabbard na dyrektorkę Wywiadu Narodowego. Kilka minut wcześniej wspomniał, że notowania sondażowe Zełenskiego "nie są szczególnie świetne".

Ukraina na uboczu?

Jak napisał "New York Times", ostatnie działania amerykańskiego prezydenta i jego administracji postawiły Ukrainę w trudnej sytuacji, od przywrócenia ceł na ukraińską stal, po rozmowę Trumpa z Putinem która "sygnalizuje odwilż w relacjach z Stanami Zjednoczonymi”, mogą sprzyjać Putinowi w negocjacjach pokojowych, pozostawiając Ukrainę na uboczu. Podczas środowej uroczystości Trump nie rozwiał tych obaw.

Pytany o to, czy uważa Zełenskiego za "równego uczestnika rozmów", Trump stwierdził, że jest to "ciekawe pytanie". "Myślę, że oni muszą zawrzeć pokój, bo ich ludzie są zabijani (...) To nie była dobra wojna, w którą trzeba było się zaangażować i myślę, że muszą zawrzeć pokój" - dodał.

Chwilę potem odpowiadając na pytanie o to, czy poprze rosyjskie żądania ustępstw terytorialnych od Ukrainy, Trump odparł, że "będzie musiał zrobić to, co będzie musiał".

 

Źródło: Republika, PAP

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X


 


 


 

Wiadomości

Polak na scenie z legendą rapu! Jimek zrobił SHOW u boku Snoop Dogga

Lewandowski wyjaśnia, dlaczego nie pożyczył Grosickiemu pieniędzy: „Nie chciałem pogłębiać problemu”

Kanada zamierza przekazać Ukrainie dodatkowe 2,5 mld dolarów pomocy

„Jakby wróciły dawne święta”. Wigilia u nazaretanek na Mokotowie

Kowalski: rząd Tuska nie zdał egzaminu! Na teren Polski wlatują jakieś balony, a oni milczą

Turniej Czterech Skoczni: Prevc i Kobayashi głównymi faworytami

„Stranger Things” miało zachwycić przed finałem. Zamiast tego wywołało burzę

Nowy rok, nowe podatki. Jakie zmiany dla naszych portfeli planuje Unia Europejska?

Drzwi Święte w bazylice św. Jana na Lateranie zostały zamknięte

Mieszkańcy Łodzi borykają się z awarią sieci wodociągowej. "Czujemy się pominięci"

Sebastian Fabijański o wierze: „Przychodziłem do kościoła i czułem, że Bóg mnie przytula”

Prezydent: „Inspirujmy się Wielkopolską i wspaniałym Poznaniem!”

Partia Razem będzie walczyć o wyborców w stolicach dawnych województw

Kompromitacja służb Tuska wobec rosyjskich prowokacji!

Mężczyzna pędził 252 km/h na obwodnicy Strzegowa. „Spieszyłem się na samolot”

Najnowsze

Polak na scenie z legendą rapu! Jimek zrobił SHOW u boku Snoop Dogga

Kowalski: rząd Tuska nie zdał egzaminu! Na teren Polski wlatują jakieś balony, a oni milczą

Turniej Czterech Skoczni: Prevc i Kobayashi głównymi faworytami

„Stranger Things” miało zachwycić przed finałem. Zamiast tego wywołało burzę

Nowy rok, nowe podatki. Jakie zmiany dla naszych portfeli planuje Unia Europejska?

Lewandowski wyjaśnia, dlaczego nie pożyczył Grosickiemu pieniędzy: „Nie chciałem pogłębiać problemu”

Kanada zamierza przekazać Ukrainie dodatkowe 2,5 mld dolarów pomocy

„Jakby wróciły dawne święta”. Wigilia u nazaretanek na Mokotowie