Przejdź do treści
20:36 Karol Nawrocki do Trzaskowskiego podczas debaty prezydenckiej na temat służby zdrowia: Bijecie rekordy w kolejkach do lekarzy. Średnia kolejka do lekarzy była najdłuższa od 12 lat
19:21 Hamburg: kobieta uzbrojona w nóż zaatakowała przypadkowych przechodniów na dworcu kolejowym - 12 osób jest rannych
17:45 Ukraina: Prezydent Zełenski poinformował, że w ramach wymiany z rosyjskiej niewoli wróciło 390 ukraińskich jeńców wojennych - wymiana ma być kontynuowana w sobotę i w niedzielę
16:10 W poniedziałek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą wizytę roboczą w Republice Federalnej Niemiec
14:23 Włochy: Rozpoczęła się piąta runda rozmów USA-Iran ws. irańskiego programu nuklearnego
14:14 Prezydent Andrzej Duda: dzięki jakości konkurujemy z najlepszymi producentami rolnymi na świecie
13:45 IMGW: nocą przygruntowe przymrozki w większości kraju, na wschodzie deszcz
13:31 Cichanouska: Polska to nasz największy sojusznik na scenie międzynarodowej
Ważne Na zaproszenie Telewizji Republika, na CPAC do Polski przyleci Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Narodowego USA Kristi Noem
WAŻNE W najbliższą niedzielę 25 maja w Warszawie odbędzie się Wielki Marsz Za Polską! Rozpoczęcie o godz. 12:00 na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a
CPAC Polska 2025 Największe wydarzenie konserwatywne w Polsce! 27 Maja 2025, Rzeszów-Jasionka. Bilety można kupić już dziś na stronie: cpacpolska.pl
Spotkanie Mateusz Morawiecki, Marcin Horała, Szymon Szynkowski vel Sęk, Ryszard Bartosik, Witold Czarnecki oraz Katarzyna Rzepecka-Andrzejak spotkają się z mieszkańcami Konina - 23 maja, 17:00, ul. ks. J. Popiełuszki 4, Aula ANS
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Białystok Centrum zaprasza na spotkanie z Premier Beatą Szydło oraz Premierem Jackiem Sasinem. 24 maja (sobota), g. 14, w Monkach przy ul. Białostockiej
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłem Dariuszem Mateckim oraz Mariuszem Goskiem, 24 maja (sobota), g. 16, Pensjonat Sanato Busko-Zdroj ul. 1 maja 29
Spotkanie Mława: Spotkanie z europosłem Patrykiem Jakim. 24 maja (sobota), godz. 12:00, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych, ul. Warszawska 52
Spotkanie 24 maja (sobota) o godz. 15:30 Karol Nawrocki spotka się z mieszkańcami Rybnika. Miejsce: Rynek w Rybniku
Spotkanie Patryk Jaki oraz Jacek Ozdoba spotkają się z mieszkańcami w Mławie 24 maja godz. 12.00 (PANS Aula, ul. Warszawska 52)
Spotkanie Klub "Gazety Polskiej" Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Dariuszem Mateckim oraz Mariuszem Goskiem 24 maja (sobota),g. 14, Sala NSZZ Solidarność, ul. Planty 16A
Wydarzenie W najbliższą niedzielę tj. 25 maja br. o godz. 12.00 w Warszawie odbędzie się Wielki Marsz Za Polską, który rozpocznie się na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'a i ruszy w kierunku placu Zamkowego
Spotkanie Klub "GP" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z Mariuszem Błaszczakiem. Spotkanie odbędzie się 29 maja (czwartek) o godz. 18:00. Miejsce: Hotel&Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie 27 maja 2025 roku od godz. 16:00 zapraszamy Państwa do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na konferencję naukową
Spotkanie Posłowie M. Błaszczak, P. Czarnkek, T. Bocheński, J. Sasin oraz P. Jaki wezmą udział w spotkaniu w Puławach 28 maja godz. 18.00 (Dom Chemika ul. Wolska Polskiego 4)
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z byłym Ministrem Obrony Narodowej, Prawo i Sprawiedliwość Mariuszem Błaszczakiem, 29 maja (czwartek), g. 18, Hotel & Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Spotkanie Klub „Gazety Polskiej” Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Robertem Bąkiewiczem, 29 maja (czwartek), g. 19, Wieczernik przy Parafii Pierwszych Męczenników Polski, ul. Biskupia Wilhelma Pluty 7 (przy Placu Jana Pawła II)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki oraz posłem S. Łukaszewicz wezmą udział w spotkaniu w Siemiatyczach 29 maja godz. 18.00 (Zajazd Arkadia ul. Górna 68)
Spotkanie Europoseł Patryk Jaki weźmie udział w spotkaniu w Ostrowi Mazowieckiej 30 maja godz. 18.00 (Stara Elektrownia ul. 11 Listopada 7)
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00; "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa.
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Wojna, czyli piekło na ziemi... „Strzelali do ludzi. Tak bez powodu”

Źródło: Facebook.com/MinistryofDefence.UA

Zaczęło się od wybuchu mostu, potem ciężki sprzęt wyjechał z lasu. Tak zapowiedziało się piekło, jakiego doświadczyli mieszkańcy wsi Jahidne na północy Ukrainy ze strony rosyjskich żołnierzy. Sterroryzowani cywile, nieustanny ostrzał, dzieci oglądające umierających ludzi, a później rozkład ich ciał. „Czy dziś czegoś się boję? Po tym, co tu się stało, nie ma się już czego bać. Przeżyliśmy obóz koncentracyjny XXI wieku” – mówi 91-letnia Walentyna w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

26 lutego czarnymi zgłoskami zapisał się w historii Jahidnego - wsi zamieszkanej przez 400 osób. Większość mieszkańców żyła informacjami o rosyjskiej inwazji na największe ukraińskie miasta, w tym stolicę. Dzielące Jahidne i Kijów 130 kilometrów wydawało się w miarę bezpieczną odległością od głównych celów ataku rosyjskiej armii.

„Oglądaliśmy telewizję. Nie wierzyliśmy w to, co widzimy. Żal nam było ludzi, którzy byli świadkami tych wszystkich wybuchów. Nie spodziewałam się, że moja rodzina też tego doświadczy" – wspomina jedna z mieszkanek Jahidnego.

Podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową nieprzerwanie rozbiera cegły z resztek bramy. Z domu nie zostało praktycznie nic.

„To dom babci. Ona tego wszystkiego nie przeżyła” – mówi. Co teraz? – kobietę zapytano zarówno o zniszczony dom, jak i plany na przyszłość.

„Nie wiem, naprawdę nie wiem, co mam robić” – odpowiada. W jej oczach widać pustkę. To częsta cecha u ludzi, którzy byli świadkami największych potworności, jakie - wydawałoby się – w cywilizowanym świecie nie powinny mieć miejsca.

Piekło na ziemi...

 Zanim jednak ogarnęła ich pustka i bezradność, przyszedł strach. A ten towarzyszył mieszkańcom Jahidnego wraz w wejściem do wioski Rosjan i ich kompanów – Buriatów, ludności mongolskiej zamieszkującej południową Syberię.

„Najpierw spadły na nas rakiety. Domy wokół zaczęły się palić. Panował totalny chaos. Trzeba było jakoś zgasić ten ogień, ale nie zdążyliśmy, bo zaraz z lasu wyjechały prosto na nas BTR-y (rosyjskie wozy opancerzone- red.) i czołgi” – mówi Andrij.

Po wejściu do wioski Rosjanie zażądali od mieszkańców – pod groźbą rozstrzelania – oddania całej elektroniki: smartfonów, zegarków, laptopów.

„Odcięli nas od świata” – tłumaczy mężczyzna. Następnie „rozgościli się” w ich domach. Jak wspominają mieszkańcy, najgorsi byli Buriaci.

„Nie można było się z nimi w ogóle dogadać. Nie mówili po rosyjsku, ale w jakimś dziwnym języku. Strzelali do ludzi. Dwóch 17-letnich braci wyciągnęli z domu i rozstrzelali na podwórku. Tak bez powodu" – relacjonuje Maria.

„Okupanci wyłamali drzwi do mojego domu. Było ich trzech: dwóch Rosjan i jeden Buriat. Zaczęli wypytywać, czy mieszkam sama i czy kogoś ukrywam. Zgodnie z prawdą odpowiedziałam, że jestem sama. Przeszukali cały dom, pokój po pokoju. Chwilę później na podwórko wjechały kolejne wozy bojowe pełne żołnierzy. Tuż przy wejściu do domu ustawili wyrzutnię gradów, z której ostrzeliwali Czernihów. Przez pięć dni z nimi mieszkałam, a oni robili, co chcieli” – opowiada w rozmowie z Polską Agencją Prasową 91-letnia Walentyna.

„Wystrzały były tak silne, że już pierwszego dnia powypadały wszystkie okna. Było okropnie zimno” - dodaje. 

Jak wyglądała codzienność w Jahidnem?

„Ciągle coś się paliło, czuć było smród spalenizny. Rosjanie niemal bez przerwy strzelali w stronę Czernihowa. Do tego byli pijani i chyba pod wpływem jakichś narkotyków. Mieli obłęd w oczach” – powiedziała Walentyna. Nie zwracali uwagi na to, że po odpaleniu rakiety wszystko wokół zajmowało się ogniem. „Jeden z domów, w którym zamieszkali, prawie by spłonął, gdyby nie zaalarmował ich jeden z naszych mieszkańców” – dodała. 

Wraki ciężkiego sprzętu do dziś stoją w niektórych ogródkach. Stoi też miejsce kaźni, nazywane przez niektórych obozem koncentracyjnym XXI wieku, czyli miejscowa szkoła. To do niej piątego dnia okupacji Rosjanie zaprowadzili wszystkich mieszkańców Jahidnego. Ponad 360 ludzi na miesiąc stłoczono w piwnicy, na powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, bez możliwości ruchu czy zaczerpnięcia świeżego powietrza. Bo o jedzeniu nie było co mówić. Okupanci czasem dawali wodę.

„Spaliśmy na siedząco, bo nie było w ogóle miejsca. Byliśmy tak stłoczeni, że niektórzy umarli z braku powietrza. Tu było wszystko, co najgorsze: głód, choroby, smród, umierający ludzie i patrzące na to dzieci” – opowiadają Polskiej Agencji Prasowej napotkani mieszkańcy. Z powodu panujących warunków w piwnicy zmarło 18 osób, w tym niemowlę. Kilku mieszkańców zostało rozstrzelanych przez Rosjan. W piwnicy przebywało 77 dzieci. Do dziś na ścianach szkolnej piwnicy widać ich rysunki.

Z kolei na drzwiach dorośli oznaczali każdy spędzony tam dzień. Na ścianie z lewej strony wypisywali nazwiska zastrzelonych, po prawej - tych, którzy zmarli z wycieńczenia.

„To nasza ściana pamięci” – mówi Andrij.

"Wszystko gniło"

Zmarłe osoby wkrótce stawały się coraz większym problemem, bo Rosjanie nie pozwalali wynieść ciał na zewnątrz.

"Było tak ciasno, że nie mieliśmy miejsca, by przenieść zwłoki w jakieś inne miejsce. Wszystko gniło. Dla nas to było koszmarne, a co dopiero dla dzieci?” – pyta retorycznie mężczyzna.

W końcu zaczęło to przeszkadzać samym okupantom i zgodzili się na wyniesienie ciał.

„Podczas grzebania ich w ziemi okupanci strzelali nam dla zabawy koło nóg” – dodaje Andrij.

Mieszkańcy Jahidnego wspominali, że z każdym kolejnym dniem niewoli tracili nadzieję na to, że wyjdą stamtąd żywi. Wyzwolenie nadeszło wraz z ukraińskimi żołnierzami. „Kiedy 1 kwietnia do Jahidnego weszli nasi chłopcy, płakaliśmy ze szczęścia i całowaliśmy ich po rękach. Chcieliśmy dać im coś do jedzenia, jakoś im podziękować, ale nic nie mieliśmy. Nie było chleba, niczego" – opowiada Walentyna.

„Rosjanie zabrali nam wszystko: od pościeli, krzeseł, talerzy, po damskie, stare, zużyte ubrania. Mam szczęście, że nie spalili mi domu” - dodaje.

Nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Wiele domów zostało zrównanych z ziemią. Te, które ucierpiały trochę mniej, są dziś powoli odbudowywane. Do Jahidnego przyjeżdżają wolontariusze – zarówno z Ukrainy, jak i z zagranicy. Pomagają, w czym mogą.

Teren szkoły, gdzie oprócz więzienia dla mieszkańców mieściło się też centrum dowodzenia okupantów, ich baza, do dziś nie został uprzątnięty. Wygląda jak militarny skansen, tak, jakby jeszcze przed chwilą byli tu rosyjscy żołnierze. Nieprzyjemne uczucie, zwłaszcza dla miejscowej ludności. Dlatego dzisiaj mieszkańcy nie chcą w ogóle słyszeć o remontowaniu budynku. „Nie chcemy tu już szkoły” – stwierdzili.

 

PAP

Wiadomości

Nawrocki pyta Trzaskowskiego o dramatyczną sytuację psychiatrii dziecięcej w Warszawie. Kandydat KO zachwala służbę zdrowia

Nawrocki spokojnie i rzeczowo o in vitro. Trzaskowski szuka emocji

„Rafał przegrał” – zamiast mobilizacji, frustracja i chaos w PO

"Zorro" ośmieszył Trzaskowskiego. Policja przesłuchuje prezesa Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Zełenski: w ramach wymiany z niewoli wróciło 390 ukraińskich jeńców wojennych

Polacy bardzo nisko oceniają Sejm Hołowni i Senat Kidawy-Błońskiej

Tragedia w Hamburgu. 12 osób zostało dźgniętych nożem, 3 są w stanie zagrażającym życiu [WIDEO]

Latarnik wyborczy myPolitics – internetowy quiz, który pokaże, do którego z kandydatów na Prezydenta RP jest Ci najbliżej

Maria Dębska rozlicza się z przeszłością. Tak mówi dziś o rozwodzie z Marcinem Bosakiem

Świetne informacje dla kibiców hokeja! MŚ Dywizji IA odbędą się w Polsce

Pierwsza Komunia jak z bajki? Iwona Węgrowska planuje wydać fortunę na wielkie święto córki!

Debata Nawrocki-Trzaskowski

Policja z całej Polski poszukuje „Zorro z Tarnowa”

Tusk straszy Nawrockim. Czarnek: kiedy nie mają żadnych argumentów, zostaje im błoto i hejt

Czy Napoli zdobędzie czwarte mistrzostwo Włoch?

Najnowsze

Nawrocki pyta Trzaskowskiego o dramatyczną sytuację psychiatrii dziecięcej w Warszawie. Kandydat KO zachwala służbę zdrowia

Zełenski: w ramach wymiany z niewoli wróciło 390 ukraińskich jeńców wojennych

Polacy bardzo nisko oceniają Sejm Hołowni i Senat Kidawy-Błońskiej

Tragedia w Hamburgu. 12 osób zostało dźgniętych nożem, 3 są w stanie zagrażającym życiu [WIDEO]

Latarnik wyborczy myPolitics – internetowy quiz, który pokaże, do którego z kandydatów na Prezydenta RP jest Ci najbliżej

Nawrocki spokojnie i rzeczowo o in vitro. Trzaskowski szuka emocji

„Rafał przegrał” – zamiast mobilizacji, frustracja i chaos w PO

"Zorro" ośmieszył Trzaskowskiego. Policja przesłuchuje prezesa Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego