Przejdź do treści
14:37 Gdańsk: Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał 36-letniego Ferida O. na 30 lat pozbawienia wolności za zabójstwo 68-letniego Andrzeja S. w Chojnicach w 2024 r.
14:04 Mariusz Błaszczak: działania rządu przypominają PRL. Symboliczne, że marszałkiem Sejmu i szefem kancelarii są komuniści
13:02 Warszawa: W weekend tramwaje nie będą kursowały na odcinku pl. Narutowicza - P+R Al. Krakowska
12:54 Nigeria: Dwie osoby nie żyją, kilka uprowadzonych wskutek ataku uzbrojonej grupy na kościół
12:24 Sejm: Komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Marka Siwca na szefa Kancelarii Sejmu
12:17 Ukraina: 16 osób zabitych i 64 rannych w wyniku rosyjskiego ataku na Tarnopol
12:12 Politycy PiS o wystąpieniu Sikorskiego: jeśli ktoś chce nam napluć w twarz, wychodzimy z sali
Wydarzenie W czwartek o 9.30 rynek we Wrocławiu - protest mieszkańców, w tym Klubów Gazety Polskiej i ROG, przeciw germanizacji miasta. O 10.00 rozpocznie się sesja, podczas której radni mają podjąć decyzję o przywróceniu nazwy Keiser Brucke na moście Grunwaldzkim
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Jeleśnia zaprasza na spotkanie otwarte z Robertem Bąkiewiczem. 20 listopada, godz. 18:00, Restauracja „U Meresa”, T. Kościuszki 40, 34-100 Żywiec
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łomża zaprasza na spotkanie z historykiem Iwo Benderem, 20 listopada, godz. 17:00, aula kard. Stefana Wyszyńskiego Uczelni Jańskiego, ul. Krzywe Koło 9, Łomża.
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Warszawa zaprasza na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, 20 listopada, godz. 18.00, lokal Stowarzyszenia Wolnego Słowa ul. Marszałkowskiej 7 (wejście od Emila Zoli), Warszawa
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Sulęcinie zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, prezesem TV Republika, 21 listopada, godz. 18.30, Hotel Kamienica ul. Żeromskiego 72 Sulęcin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Rumia zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Szczuckim, Pawłem Szrotem i Michałem Kowalskim, 22 listopada, godz. 12.00, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Jastrzębowskim i Karolem Gnatem, 22 listopada, godz. 17:00, sala spotkań przy Kościele Św Bonifacego ul. Emilii Plater, Zgorzelec
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Nowym Targu zaprasza na spotkanie z Adamem Borowskim, które odbędzie się 22 listopada o godz. 18:00 w restauracji przy ul. Waksmundzkiej 105 w Nowym Targu
Wydarzenie Klubu "Gazety Polskiej" Starachowice oraz Poseł Krzysztof Lipiec zapraszają na spotkanie z Adrianem Stankowskim, 23 listopada, godz. 17:30, Park Kultury (SCK) ul. Radomska 21 Starachowice
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Aleksandrów Łódzki zaprasza na spotkanie z posłem PiS, Przemysławem Czarnkiem. 24 listopada, godz. 18:00, Hotel Restauracja Pelikan, ul. Wierzbińska 58, Aleksandrów Łódzki
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Bogdanem Święczkowskim, 25 listopada, godz. 17:00, Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Braniewo zaprasza na spotkanie ze Sławomirem Cenckiewiczem oraz Andrzejem Śliwką, 27 listopada, godz. 18:00, Centrum Kultury, ul. Katedralna 9 (Galeria Podziemie)
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Wydarzenie Bielańsko-Żoliborski Klub „Gazety Polskiej” zaprasza na uroczystość upamiętniającą Maurycego Mochnackiego. 29 listopada, godz. 12, Cmentarz Powązkowski w Warszawie. Zbiórka uczestników o godzinie 11:45 przy bramie od strony ulicy Powązkowskiej
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl

Włoska opinia katolicka ws. Berlusconiego: Prawny aspekt sprawy to jedno, a jej aspekt moralny to coś innego

Źródło: flickr/European People's Party/CC BY 2.0

Mimo wtorkowego orzeczenia Sądu Najwyższego, iż Silvio Berlusconi nie mógł wiedzieć, że partnerka jego zabaw, Marokanka Ruby jest niepełnoletnia, nie popełnił zatem przestępstwa, włoska opinia katolicka nie zmieniła swej negatywnej oceny byłego szefa rządu.

Po ogłoszeniu orzeczenia Sądu Najwyższego włoskie media zdecydowanie podzieliły się w ocenie tego wyroku, jego uzasadnienia w świetle prawa oraz konsekwencji politycznych dla Italii.

"Avvenire", dziennik Konferencji Episkopatu Włoch, napisał, iż korzystne dla Berlusconiego orzeczenie trybunału "nie zmienia moralnej oceny" przypadku byłego premiera.

Autor artykułu, redaktor naczelny "Avvenire" Marco Tarquinio zwraca także uwagę na konsekwencje postawy moralnej byłego szefa rządu dla samej instytucji państwa włoskiego.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Włoch bp Nunzio Galantino wyraził uznanie dla "odważnej postawy" dziennika "Avvenire" i podkreślił, że "prawny aspekt sprawy to jedno, a jej aspekt moralny to coś innego".

Definitywnie uniewinniające byłego kilkukrotnego premiera Włoch orzeczenie sądu uwalnia Berlusconiego od zarzutu nakłaniania niepełnoletniej osoby do prostytucji, stwierdza bowiem, że nie można go oskarżyć o utrzymywanie i opłacanie stosunków seksualnych z nieletnią, ponieważ nie wiedział, że jest ona niepełnoletnia.

Sąd nie odniósł się do zarzucanego b. premierowi utrzymywania relacji seksualnych z wieloma kobietami podczas bankietów, które Berlusconi organizował w swej rezydencji w Arcore pod Mediolanem.

– To, co każdy robi ze swym życiem, to sprawa osobista, ale - rzecz jasna - jeśli się to dzieje w kontekście społecznym i politycznym, dotyczy stosunku pracy, trzeba wyciągać z tego konsekwencje – oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Angelo Bagnasco.

Dezaprobatę dla postępowania byłego premiera wyraził także katolicki tygodnik "Famiglia Cristiana", pismo o największym nakładzie we Włoszech. – Uniewinnienie nie przekreśliło jednym pociągnięciem pióra faktów, lecz oznacza jedynie stwierdzenie, że nie miały charakteru przestępstwa – ocenia pismo.

Włoski wymiar sprawiedliwości uwolnił Berlusconiego od winy, ale nie oznacza to uniewinnienia ze strony katolickiej opinii publicznej we Włoszech.

Mimo to - zdaniem obserwatorów zagranicznych w Rzymie - przyszłość polityczna Berlusconiego nie jest całkowicie przekreślona. Według ostatniego sondażu instytutu badania opinii publicznej Ixe, który cytują agencje prasowe, 56 proc. ankietowanych uważa, iż Berlusconi po tym uniewinnieniu i odbyciu kary za oszustwa podatkowe "powróci na włoską scenę polityczną jako jeden z jej aktorów".

CZYTAJ TAKŻE:

Berlusconi uniewinniony ws. „bunga bunga” | Telewizja Republika

pap

Wiadomości

Sikorski atakował prezydenta Nawrockiego. "Ktoś najwyraźniej nie zrobił dobrego researchu"

Dzisiaj przed sądem w Poznaniu ruszył proces Adama R. oskarżonego o zabójstwo 39-letniej żony!

Niemcy są oburzeni, że prezydent Nawrocki broni polskiej gospodarki

W górach rusza sezon zimowy. Pierwsze zjazdy na nartach jeszcze w listopadzie

Szef MSZ: Polska zamyka ostatni rosyjski konsulat po aktach sabotażu na kolei

„Elektorat łyknie wszystko”. Ziemkiewicz i Lisicki bez litości o nowym porządku świata

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Żurek porównuje się do... młynarza. I znowu straszy prezydenta

Mistrz KSW zaprasza prezydenta Nawrockiego na galę w Radomiu

Komuna wraca na pełnej petardzie. Żukowska widzi swoje korzenie w "rewolucji październikowej"

Świetny mecz Sochana i kolejne zwycięstwo San Antonio Spurs

Co to miało być?! Obrzydliwy atak Sikorskiego na prezydenta Nawrockiego [WIDEO]

Cenckiewicz: państwo przespało noc, operatorzy FSB przyjechali i spokojnie wyjechali

Rozprawa Sakiewicz-Grodzki znów na wokandzie. Czy tym razem zapadnie wyrok?

Polska po sabotażu na kolei konsultuje się z USA. Jest reakcja służb

Polki nokautują Cypr w kwalifikacjach do EuroBasketu 2027

Najnowsze

Sikorski atakował prezydenta Nawrockiego. "Ktoś najwyraźniej nie zrobił dobrego researchu"

Polska zamyka ostatni rosyjski konsulat

Szef MSZ: Polska zamyka ostatni rosyjski konsulat po aktach sabotażu na kolei

„Elektorat łyknie wszystko”. Ziemkiewicz i Lisicki bez litości o nowym porządku świata

TRZEBA ZOBACZYĆ!

Żurek porównuje się do... młynarza. I znowu straszy prezydenta

Mistrz KSW zaprasza prezydenta Nawrockiego na galę w Radomiu

Dzisiaj przed sądem w Poznaniu ruszył proces Adama R. oskarżonego o zabójstwo 39-letniej żony!

Niemcy rozczarowane wetem prezydenta ws. Odry

Niemcy są oburzeni, że prezydent Nawrocki broni polskiej gospodarki

W górach rusza sezon zimowy. Pierwsze zjazdy na nartach jeszcze w listopadzie