- Grupa Wyszehradzka to jeden z kluczowych formatów współpracy regionalnej, który nie ma tylko regionalne, ale też globalne ambicje - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk podsumowując roczną prezydencję Polski w V4.
Wiceszef MSZ podsumował na piątkowej konferencji prasowej roczną prezydencję Polski w Grupie Wyszehradzkiej, która zakończyła się 30 czerwca. Od 1 lipca prezydencję w V4 sprawują Węgry.
Szynkowski vel Sęk przedstawił statystykę polskiej prezydencji: w trakcie ostatniego roku odbyło się 20 spotkań na poziomie premierów, 9 spotkań na poziomie ministrów spraw zagranicznych, ponad 40 spotkań w różnych formatach ministerialnych oraz 12 spotkań marszałków bądź wicemarszałków parlamentów.
????Budapeszt. Wizyta marszałek #Sejm.u @elzbietawitek na Węgrzech????????. Spacer z przewodniczącymi parlamentów państw Grupy #V4 nad Dunajem.#GrupaWyszehradzka ???????????????????????????????? pic.twitter.com/X0pBNhmYcA
— Sejm RP???????? (@KancelariaSejmu) July 15, 2021
- To pokazuje, że w czasie pandemii, w tych niełatwych okolicznościach można efektywnie sprawować prezydencję w tym jednym z kluczowych formatów współpracy regionalnej, ale formacie, który nie ma tylko ambicji regionalnych, ale ma też ambicje globalne - mówił wiceszef MSZ.
Jak zauważył, polskie przewodnictwo przypadło na czas pandemii koronawirusa.
- Grupa Wyszehradzka charakteryzuje się sporą elastycznością i dostosowywaniem do warunków. Szybko przywódcy państw podjęli decyzję o powołaniu centrum wyszehradzkiego ds. COVID-19 - podkreślił Szynkowski vel Sęk. Wskazał też, że umożliwiło to lepszą koordynację działań w zakresie szczepień, czy kontrolowania stanu epidemii.
????Jest wybitnym, ważnym celem, żeby w dyskusjach o przyszłości Europy Grupa Wyszehradzka uczestniczyła odrębnie i jako całość
— Senat RP ???????? (@PolskiSenat) July 16, 2021
- Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér na spotkaniu grupy #V4. pic.twitter.com/fqo4lC695O
Wiceszef dyplomacji przypomniał, że podczas szczytu w Krakowie z okazji 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej przyjęto deklarację o współpracy w projektach cyfrowych oraz deklarację rocznicową. Szefowie rządów krajów V4 zobowiązali się do zwiększenia od 2022 r. rocznego budżetu Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego o 25 proc., do wysokości 10 mln euro.
- Polska prezydencja - mówił wiceszef MSZ - skupiała się nie tylko na inicjatywach politycznych, ale także na wzmocnieniu wizerunku Grupy Wyszehradzkiej w społeczeństwach.
Gdy dokładnie rok temu Polska rozpoczynała prezydencję w #V4 hasło „back on track” brzmiało jeszcze trochę jak nadzieja. Dziś widać, że to był konsekwentnie realizowany plan. W chwilach trudnych Grupa Wyszehradzka trzyma się solidarnie, gdy trzeba gramy zespołowo. ???????????????????????????????? pic.twitter.com/qAHq9W7mYA
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) July 1, 2021
Jako przykłady działań promujących V4 Szynkowski vel Sęk wymienił m.in. rocznicowe murale, które odsłonięto w czterech stolicach: Warszawie, Bratysławie, Budapeszcie i Pradze.
Polska swoją roczną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej objęła 1 lipca ub.r.; jej hasło - Powrót na właściwe tory - nawiązywało do wyzwań związanych z pandemią COVID-19. Spotkanie inaugurujące polską prezydencję odbyło się w Warszawie na początku lipca 2020 r.. Poza pandemią podczas spotkania mowa była o negocjowanym wówczas wieloletnim budżecie UE na lata 2021-2027.
Najnowsze
Gwiazda NBA LeBron James zawiesza konta w mediach społecznościowych
Ponad 800 osób może zostać zwolnionych w Raciborzu. Rafako dziś podjęło decyzję!
Mocne. Gembicka zgłasza wniosek o przebadanie Kołodziejczaka na obecność substancji psychoaktywnych
Szef SEC zrezygnował, rynek kryptowalut wystrzelił w górę!