Przejdź do treści
00:30 Nie żyje Marcel Łoziński, wybitny reżyser filmów dokumentalnych. Miał 85 lat
22:25 Bogucki: Nawrocki będzie rozmawiał z Trumpem przede wszystkim o bezpieczeństwie
22:00 Bogucki o projekcie nowej konstytucji: prezydentowi Nawrockiemu bliżej do systemu prezydenckiego
21:43 Świat: Kreml oskarżył USA o blokowanie rosyjskiego eksportu broni do krajów Afryki, Azji i Pacyfiku
20:34 Holandia: 300 holenderskich żołnierzy i systemy Patriot pojadą do Polski w ramach misji NATO
20:31 Reuters: szefowie obrony Sojuszu kontynuowali naradę „w niewielkim gronie”
19:47 Lubelskie: oględziny miejsca upadku drona w Osinach będą kontynuowane w czwartek
18:59 „El Pais”: Europa wprowadziła realizm i spokój do pośpiechu Trumpa w sprawie Ukrainy
Wydarzenie Kluby GP New York i New Jersey w imieniu organizatorów zapraszają Polonię na: XXXV Memoriał Kazimierza Deyny – turniej polonijnych drużyn: niedziela 24 sierpnia, Garfield High School, Garfield, NJ, początek 8:00 am
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zaprasza do składania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. nielegalnej migracji przez cały sierpień od 12-tej do 17-tej pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul.Klasztornej
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" w Sydney zaprasza na manifestację wspierającą żądania Polski o należne reparacje za straty II Wojny Światowej, przed Konsulatem Niemiec, 29 sierpnia (piątek), g. 1-3 pm., 100 William Street, Woolloomooloo, Sydney
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Wakacje bez testów i szczepień. Europa łagodzi warunki dla turystów

Źródło: Fot. Pixabay/franky1st

Coraz więcej krajów Europy łagodzi warunki wjazdu dla turystów z Polski. Bez testu, świadectwa sczepień i kwarantanny można wybrać się m.in. do Chorwacji, Hiszpanii, Czech, Rumunii, Albanii czy na Cypr. Przy podróżach do innych państw wciąż konieczne są testy, czasem zwalnia z nich szczepienie. Do Portugalii i Grecji bez badań wjadą dzieci do 12 lat.

Jadąc do Chorwacji, turyści z Polski nie muszą już przedstawiać wyników testów, świadectw szczepień czy przechodzić kwarantanny.
Mieszkańcy Polski mogą wjeżdżać do tego kraju na warunkach sprzed pandemii, ponieważ wszystkie polskie województwa zostały oznaczone jako zielona strefa niskiego ryzyka w najnowszej edycji mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Należy pamiętać, że bez ograniczeń sanitarnych do Chorwacji można przybywać z obszarów oznaczonych na zielono, do których należą m.in. całe Czechy, Słowacja, Węgry i Austria. W strefie zielonej nie leży Słowenia. Władze Chorwacji zapowiedziały, że będą wpuszczać bez dodatkowych restrykcji turystów, którzy udowodnią, że przejeżdżali przez kraje nieleżące w zielonej strefie bez zatrzymywania się w nich, tylko w celach tranzytowych.

Hiszpania, Cypr, Bałkany

Wybierając się do Hiszpanii z Polski między 21 a 27 czerwca nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych świadectw zdrowia - poinformowała ambasada tego kraju w Warszawie. Dodano, że niezbędne jest jednak wypełnienie dostępnego online formularza sanitarnego.

Na Cypr polscy urlopowicze mogą również polecieć bez okazywania wyników testów czy szczepień. Wybierając się do tego kraju trzeba jednak uzupełnić formularz zdrowotny. Przybywający na cypryjskie lotniska mogą też być poddani losowym badaniom na obecność koronawirusa.

Bez dodatkowych warunków, takich jak przedstawianie testów czy przechodzenie kwarantanny można także pojechać z Polski do Rumunii, Czech, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej i na Litwę.

Słowenia i Niemcy

Do Słowenii z Polski również można wjechać bez dodatkowych wymogów sanitarnych. Jednak by korzystać z infrastruktury turystycznej w tym kraju, np. hoteli, kampingów, sal wewnątrz restauracji czy basenów trzeba okazać aktualny (nie starszy niż sprzed 48 godz.), negatywny wynik testu lub dokument potwierdzający zaszczepienie przeciw Covid-19 lub przejście tej choroby. Nie dotyczy to dzieci i młodzieży do 18. roku życia przebywającej pod opieką spełniających te warunki dorosłych.

Podróżując do Niemiec z Polski drogą lądową nie trzeba przedstawiać testów, świadectw szczepień ani przechodzić kwarantanny. Jednak lecąc do tego kraju samolotem, przed wejściem na pokład należy przedstawić negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego najwcześniej 48 godz. przed podróżą lub PCR, nie starszego niż sprzed 72 godz. Temu obowiązkowi nie podlegają dzieci do 6. roku życia.

Wylatując do Niemiec z Polski zamiast testu można okazać świadectwo szczepień lub test potwierdzający przejście infekcji.

Grecja

Przy podróży do Grecji nie trzeba okazywać testu dla dzieci do 12. roku życia. Starsze dzieci obowiązują te same zasady co dorosłych.
Turyści muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz. przed przyjazdem) lub PCR (przeprowadzonym nie wcześniej niż 72 godz. przed przybyciem).

Z tego obowiązku zwalnia przejście pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19 (musi upłynąć 14 dni od podania ostatniej dawki) lub zaświadczenie o przejściu infekcji (od 9 do 2 miesięcy przed przyjazdem).

Bułgaria, Malta, Portugalia

W Bułgarii testu nie wymaga się od dzieci, które nie ukończyły 5-go roku życia. Pozostali podróżni muszą przy wjeździe okazać negatywny wynik badania antygenowego (maksymalnie sprzed 48 godz.) lub PCR (nie starszy niż sprzed 72 godz.). Zamiast testu można okazać świadectwo szczepień (druga dawka musi być przyjęta najpóźniej dwa tygodnie przed wjazdem) lub zaświadczenie o przebyciu infekcji.

Lecąc na Maltę turyści z Polski muszą jeszcze na lotnisku przedstawić negatywny wynik badania PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Nie dotyczy to dzieci do 5. roku życia. Według zapowiedzi maltańskich władz, od 1 lipca z tego obowiązku będą zwolnione w pełni zaszczepione osoby.

Przy podróży do Portugalii należy wylegitymować się negatywnym wynikiem testu antygenowego (nie starszym niż sprzed 48 godz.) lub PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.). Obowiązek nie dotyczy dzieci do 12. roku życia. Świadectwo szczepień lub zaświadczenie o przejściu Covid-19 zwalnia z testu przy locie na Maderę.

Włochy, Francja, Słowacja

Udając się do Włoch z Polski trzeba okazać negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego w ciągu 48 godz. przed przekroczeniem granicy. Nie muszą tego robić dzieci poniżej 6. roku życia. Zamiast testu można też okazać zaświadczenie o przejściu pełnego cyklu szczepień (ukończonego co najmniej 14 dni przed wjazdem) lub przejściu Covid-19. Te dokumenty należ przedstawić w formie Unijnego Certyfikatu Covid, w języku włoskim, angielskim, francuski lub hiszpańskim.

Jadąc do Francji należy przedstawić negatywny wynik badania antygenowego lub PCR nie starszego niż sprzed 72 godz. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci do 11 lat. Dorośli zamiast testu mogą okazać świadectwo szczepień przeciwko Covid-19 (muszą minąć dwa tygodnie od ostatniej dawki preparatów dwudawkowych lub cztery od podania jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson).

Turyści wybierający się na Słowację z Polski muszą się wylegitymować negatywnym wynikiem testu PCR (maksymalnie sprzed 72 godz.) lub antygenowego (sprzed 24 godz.). Z tego obowiązku zwalnia zaświadczenie o przyjęciu szczepionki lub przechorowaniu Covid-19. Żadnych dokumentów nie muszą przedstawiać osoby poniżej 18. roku życia.

Turcja, Egipt, Tunezja

Wybierający się do Turcji muszą przedstawić negatywny wynik badania PCR (sprzed maksymalnie 72 godz.) lub antygenowego (nie starszego niż sprzed 48 godz.). Z tego wymogu zwolnione są dzieci poniżej 6 lat, a także osoby, które przeszły pełen cykl szczepień (musi minąć 14 dni od ostatniego zastrzyku) lub przeszły infekcję.

Urlopowicze lecący do Egiptu muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przylotem. W największych egipskich kurortach, takich jak Hurghada, Szarm El-Szejk czy Marsa Alam można też wykonać badanie po przylocie, na lotnisku. Obowiązek nie dotyczy dzieci do 6 lat.

Takie same zasady obowiązują przy podróżach do Tunezji. Przy przekraczaniu granicy tego państwa zamiast wyniku badania można jednak okazać świadectwo szczepień lub potwierdzenie przejścia Covid-19. Nie dotyczy to dzieci do 12. roku życia.

Izrael

Do Izraela turyści z Polski mogą na razie wjechać tylko w grupie zorganizowanej, po szczepieniu przeciw Covid-19 i przejściu dwóch testów (przed i po przylocie). Od 1 lipca do kraju pod takimi samymi warunkami będą mogli przybywać także turyści indywidualni. Niezaszczepione dzieci do 6. roku życia będą mogły podróżować wraz ze spełniającymi kryteria wjazdu rodzicami.

Podróżując do większości krajów europejskich trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.

Od 1 lipca na terenie całej Europy ma działać Unijny Certyfikat Covid, który ułatwi przedstawianie świadectw szczepień, wyników testów i zaświadczeń o przejściu choroby. Na razie system działa m.in. w Polsce, Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Niemczech i we Włoszech.

PAP

Wiadomości

Jarno Limnell

Spec wojskowy: jeśli Rosja zdecyduje o tym, zdecyduje o Bałtyku

Premier: do powstrzymania Rosji potrzebni są wszyscy w Europie

Nie żyje Marcel Łoziński. Wyreżyserował wiele wybitnych filmów dokumentalnych

Czternaście polskich medali na World Games w Chinach! Powitaliśmy zwycięzców [ZOBACZ GALERIĘ]

Śląsk huczy po słowach Motyki z PSL

Lech walczy o Ligę Europy. Genk kolejnym rywalem mistrza Polski

Wielkie zmiany w hokejowym związku. Chodzi o trenera kadry i prezesa

Wąsik o wybuchu drona: za czasów PiS w takich sytuacjach żądali dymisji, dzisiaj o tym zapomnieli

Żukowska popłynęła w debacie o myśliwych. „Zabójstwo dzików” i „Polki i Polacy zjedzeni przez zające” to tylko fragment ubawu internautów [WIDEO]

Tarapaty Arsenalu! Havertz kontuzjowany, co dalej?

Odnaleziono ciało strażaka ochotnika zaginionego w akcji w Kawlach

Pawełczyk-Woicka ujawnia plany blokady Ministerstwa Sprawiedliwości wobec KRS

Partyjny działacz zamiast profesora – kontrowersyjne powołanie w NAWA

Internauci ujawniają kolejne absurdy KPO. Tym razem trzy jachty!

Izrael rozpoczął nową ofensywę w Strefie Gazy. Wojsko zajmuje kolejne tereny

Najnowsze

Jarno Limnell

Spec wojskowy: jeśli Rosja zdecyduje o tym, zdecyduje o Bałtyku

Śląsk huczy po słowach Motyki z PSL

Lech walczy o Ligę Europy. Genk kolejnym rywalem mistrza Polski

Wielkie zmiany w hokejowym związku. Chodzi o trenera kadry i prezesa

Wąsik o wybuchu drona: za czasów PiS w takich sytuacjach żądali dymisji, dzisiaj o tym zapomnieli

Kristen Michal

Premier: do powstrzymania Rosji potrzebni są wszyscy w Europie

Nie żyje Marcel Łoziński. Wyreżyserował wiele wybitnych filmów dokumentalnych

Czternaście polskich medali na World Games w Chinach! Powitaliśmy zwycięzców [ZOBACZ GALERIĘ]