Przejdź do treści
22:26 Jemen: Statek, na którego pokładzie znajdowało się 154 etiopskich migrantów, zatonął w niedzielę u wybrzeży jemeńskiej prowincji Abyan. W katastrofie zginęło co najmniej 68 osób, a 74 uznano za zaginione
22:07 Wielka Brytania ogłosiła w niedzielę, że osobom reklamującym w serwisach społecznych nielegalne przekraczanie granicy lub sprzedaż fałszywych paszportów grozi kara do pięciu lat więzienia. Ma to pomóc w zawalczeniu gangów zajmujących się przemytem ludzi
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Rebelianci: wkraczamy do Damaszku. Gdzie jest al-Asad?

Źródło: Baszar al-Asad - x.com/screenshot

Syryjscy rebelianci poinformowali w nocy z soboty na niedzielę, że wkraczają do stolicy kraju Damaszku, nie napotykając na opór ze strony wojsk rządowych. Wcześniej agencja Reutera i stacja TV CNN pisały o walkach w mieście. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR) podało, że armia rządowa wycofuje się z lotniska w Damaszku.

"Nasze siły zaczęły wkraczać do Damaszku" - poinformowała islamistyczna grupa Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) w mediach społecznościowych. HTS przewodzi siłom syryjskich rebeliantów, którzy od półtora tygodnia prowadzą ofensywę przeciwko siłom reżimu Baszara al-Asada.

Rebelianci podali wcześniej, że zajęli w sobotę trzecie pod względem wielkości miasto kraju, Homs. W poprzednich dniach zdobyli m.in. Aleppo, Himę oraz opanowali niemal całą południowo-zachodnią część kraju.

W centrum Damaszku słychać było odgłosy intensywnej strzelaniny - podał Reuters, powołując się na dwóch mieszkańców miasta.

Rebelianci są na północnych obrzeżach miasta, trwają walki, nie ma prądu, internet jest bardzo słaby, ludzie chronią się w domach - relacjonował CNN inny mieszkaniec syryjskiej stolicy.

"Pod względem militarnym, Damaszek już upadł" - powiedziało stacji źródło zaznajomione z działaniami rebeliantów. Jak dodano, jednostki zwiadowcze rebeliantów już wcześniej weszły do miasta, z zadaniem odnalezienia prezydenta Baszara al-Asada, ale go nie schwytały. Rebelianci zajmują kluczowe pozycje w strategicznego punktach miasta - dodało źródło CNN.

Media rządowe zdementowały w sobotę informację o ucieczce Asada z Damaszku. Dwóch wyższych oficerów syryjskiej armii przekazało, że Asad opuścił stolicę kraju, udając się w nieznane miejsce - poinformował w nocy Reuters.

Rebelianci dodali, że wyzwolili więzienie wojskowe w miejscowości Sajdnaja leżącej kilkanaście km na północ od Damaszku, w którym przetrzymywano tysiące przeciwników reżimu Asada.

Postępy ofensywy rebeliantów świadczą o tym, że rząd Asada może być na skraju upadku - przekazał w sobotę Reuters. Według jednego z urzędników amerykańskich reżim może upaść w przeciągu 5-10 dni, inny ocenił, że Asad może zostać obalony w nadchodzącym tygodniu - dodała agencja.

Trwające od półtora tygodnia walki to najpoważniejsze starcia w Syrii od 2020 r., gdy doszło do zamrożenia linii frontu w toczącej się od 2011 r. wojnie domowej. Reżim Asada zdołał wówczas odzyskać kontrolę nad większością terytorium kraju, w dużej mierze dzięki wsparciu Rosji i Iranu.

Oba kraje nadal pomagają Asadowi, rosyjskie lotnictwo regularnie bombarduje miasta opanowane przez rebeliantów, ale zarówno Moskwa, jak i Teheran są też zaangażowane w inne konflikty. Rosja od ponad dwóch lat prowadzi wojnę na Ukrainie, a Iran od ponad roku wspiera działania Hamasu, Hezbollahu i Huti przeciwko Izraelowi.

Według SOHR w obecnej fazie konfliktu w Syrii zginęło już ponad 800 osób, w tym ponad 100 cywilów. ONZ poinformowała o 370 tys. uchodźców. Od 2011 r. w wojnie domowej w Syrii zginęło co najmniej pół miliona osób.

Źródło: PAP

Wiadomości

Polska mistrzyni odpadła z WTA 1000 w Montrealu

Exodus Demokratów do Ilinois. Dlaczego uciekają z Teksasu?

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec

Cieszyński: Tusk jest pod ścianą. W Pabianicach błagał zwolenników, aby uznali wynik wyborów

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bardzo ważnej rocznicy

Policjant z narkotykami zatrzymany podczas festiwalu muzyki elektronicznej w Kołobrzegu

Piebiak o możliwości siłowego przejęcia KRS: wielu sędziów ma pozwolenie na broń

Franciszkańskie „pokój i dobro” na Jasnej Górze

Wpływ migracji na system emerytalny. Prezes ZUS zaprezentował dane

"Będziemy improwizować... Dla Ciebie, Asiu" – Kabaret Hrabi wraca na scenę po stracie Kołaczkowskiej

Rychlik: Żurek pogłębi anarchię w polskim sądownictwie!

Groźny wypadek na Drift Show w Jarosławiu. Jedna osoba została zabrana do szpitala

Najnowsze

Polska mistrzyni odpadła z WTA 1000 w Montrealu

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec

Cieszyński: Tusk jest pod ścianą. W Pabianicach błagał zwolenników, aby uznali wynik wyborów

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bardzo ważnej rocznicy

Demokraci opuszczają Teksas

Exodus Demokratów do Ilinois. Dlaczego uciekają z Teksasu?

sztorm Floris uderzy w Wyspy Brytyjskie nad ranem

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ