Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
WAŻNE NASZ NEWS: SZEF BBN BARTOSZ GRODECKI SPOTKA SIĘ W WASZYNGTONIE Z Elbridge M. Colby z Departamentu Obrony USA
WAŻNE NASZ NEWS: MARCIN PRZYDACZ I NIKODEM RACHON SPOTKAJĄ SIĘ M.IN. Z SEKRETARZEM STANU USA MARCO RUBIO
14:38 BBN: prezydent podpisał postanowienia o przedłużeniu kontyngentów wojskowych w Iraku i na Łotwie
13:18 Kazachstan: Przedterminowe wybory do parlamentu odbędą się 23 sierpnia
13:03 Zachodniopomorskie: Po nocnym pożarze w Świnoujściu miasto pomaga 26 pogorzelcom
12:08 Lubuskie: Prawie 100 zgłoszeń do straży pożarnej po nawałnicy we Wschowie
11:36 Polska: IMGW i RCB ostrzegają przed upałami i burzami
10:46 Hiszpania: Ponad 1000 zgonów w czerwcu z powodu upałów
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 566. Klub „Gazety Polskiej” w Łazach (woj. śląskie)
Wydarzenie Informujemy, że reaktywował się Klub „Gazety Polskiej” Białystok (woj. podlaskie)
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Międzyrzecz zaprasza na prelekcje prof. Grzegorza Kucharczyka (PAN) "Stosunki polsko - niemieckie po upadku berlinskiego muru". 4 lipca 2026 r. , godz. 15:00, Muzeum w Międzyrzeczu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Krzywińskim, prezesem Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość, 10 lipca, godz. 17:00, Sanktuarium N.M.P w Chełmie, Wieczernik, ul. Lubelska 2
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Hajnówka zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem, Bezpartyjni Samorządowcy, 10 lipca, godz. 17:00, Akademia Przyrody, ul. Parkowa 8, Hajnówka
Wydarzenia dnia Klub „Gazety Polskiej” w Ostródzie zaprasza na spotkanie z posłem na Sejm RP Andrzejem Śliwką, 7 lipca, godz. 18:00, ul. Jagiełły 12, Hotel Elektor w Morągu

Ulubiony obraz papieża Franciszka. Głębokie przesłanie dla całego Kościoła

Źródło: Caravaggio, Public Domain via Wikimedia Commons

Obraz „Powołanie św. Mateusza” Caravaggia był dla papieża Franciszka nie tylko arcydziełem sztuki, ale także duchowym przewodnikiem. To dzieło sztuki sakralnej, zakorzenione w realiach codzienności, wywarło ogromny wpływ na życie zmarłego Ojca Świętego.

Caravaggio przemawia do serca

Wśród niezliczonych dzieł sztuki, które przez wieki gromadził Kościół, to właśnie „Powołanie św. Mateusza” włoskiego mistrza Caravaggia zajęło wyjątkowe miejsce w sercu papieża Franciszka. Znajdujący się w kościele San Luigi dei Francesi w Rzymie obraz ukazuje moment, w którym Jezus powołuje celnika Mateusza na swojego ucznia. Caravaggio przedstawia tę scenę w surowych, realistycznych warunkach, osadzając bohaterów w XVII-wiecznym świecie zwykłych ludzi.

Postacie na obrazie noszą współczesne malarzowi stroje, a scena rozgrywa się w skromnym, ciemnym wnętrzu. Spośród zebranych przy stole mężczyzn, Jezus wskazuje na zdumionego Mateusza. W geście niepewności i zaskoczenia Mateusz jednocześnie chwyta za sakiewkę, jakby nie chciał rozstać się z dotychczasowym życiem. Ten moment wewnętrznej walki między starym światem a nowym powołaniem szczególnie poruszał papieża Franciszka.

Osobiste doświadczenie powołania

Dla Jorgego Mario Bergoglia, późniejszego papieża Franciszka, scena ta miała wymiar osobisty. W wieku 17 lat, w dniu wspomnienia św. Mateusza, podczas spowiedzi doświadczył głębokiego poczucia Bożego miłosierdzia, które odmieniło jego życie. Na pamiątkę tego wydarzenia przyjął dewizę „Miserando atque eligendo”, czyli spojrzał z miłosierdziem i wybrał. Wybór ten prowadził go później przez całe życie, aż do posługi na Stolicy Piotrowej.

W swoim nauczaniu papież Franciszek często podkreślał wartość sztuki jako narzędzia ewangelizacji i obrony ludzkiej godności. W Caravaggiu widział artystę, który potrafił ukazać świętość w zwyczajnych ludziach, bez upiększeń i fałszywej idealizacji. Światło i cień, które dominują na obrazie, odzwierciedlają także przesłanie papieża o Kościele wychodzącym na peryferie, w miejsca, gdzie króluje codzienny trud, a jednak tam właśnie pojawia się Boża łaska.

Po śmierci papieża „Powołanie św. Mateusza” pozostaje nie tylko jego ulubionym dziełem, ale i znakiem, który najlepiej oddaje jego duchową drogę i przesłanie. To przypomnienie, że Chrystus wciąż przychodzi do każdego człowieka – także do tych, którzy nie czują się godni lub gotowi, by odpowiedzieć na Jego wezwanie.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X