Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
22:32 Miliony mieszkańców stanów Kalifornia, Oregon i Waszyngton objęto ostrzeżeniami przed ekstremalnymi upałami. Do wtorku w głębi Kalifornii termometry mogą wskazać nawet około 43 st. C.
21:02 Przestrzeń powietrzna Iranu została zamknięta przed potencjalnym atakiem na Izrael - przekazał w niedzielę wieczorem portal Times of Israel
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.
Wydarzenie Łódzkie Kluby „Gazety Polskiej” oraz poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom zapraszają na spotkanie z autorami patriotycznej książki „Jak Koty Polskę Zbudowały”. Wydarzenie odbędzie się 15 czerwca o godz. 17 przy ul. Piotrkowskiej 143 w Łodzi
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Koszalin zaprasza na spotkanie z byłym premierem Mateuszem Morawieckim. W spotkaniu wezmą udział także posłowie: Małgorzata Golińska i Marek Subocz. 15 czerwca, godz. 18:00, Kino Wolność, ul. Wyszyńskiego 65, Szczecinek
Wydarzenie 16 czerwca o g. 12.00 przy kościele św. Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika żołnierzy PZW Obwód "Maria"
Wydarzenie Burmistrz Skawiny i przewodniczący Klubu "Gazety Polskiej" Ryszard Majdzik zapraszają na protest przeciwko budowie trasy S7 przebiegającej przez gminę. 17 czerwca, godz. 11:00-14:00, Kraków, przejście dla pieszych, ul. Skotnicka (obok domu weselnego)
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Hrubieszów zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą Oskarem Kidą. 18 czerwca, godz. 17:00. HSM Słoneczko, ul. Polna 19, Hrubieszów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Słupsk zaprasza na plenerowe spotkanie otwarte z posłami Patrykiem Jakim, Tobiaszem Bocheńskim i Michałem Kowalskim. 20 czerwca, godz. 14.00, Park im. J. Waldorffa, przy ul. Jana Pawła II w Słupsku
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Zgorzelec zaprasza na Marsz dla Życia i Rodziny 20 czerwca, godz. 16:00 Przemarsz od kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela do kościoła p.w. Św. Bonifacego w Zgorzelcu
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Odolanów zaprasza na uroczystość 80. rocznicy śmierci Jana Kempińskiego 21 czerwca, godz. 13:30 pod Pomnikiem Pamięci Bitwy pod Odolanowem
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Ryki II zaprasza na uroczystość „Bohaterowie Niezłomni” z okazji 80. rocznicy śmierci mjr. Mariana Bernaciaka „ORLIKA”. 21 czerwca, rozpoczęcie godz. 8:45 przed Kościołem Parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Zielonej Górze i poseł Jerzy Materna zapraszają na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim. 17 czerwca (środa), godz. 17:30 aula C Uniwersytetu Zielonogórskiego, przy al. Wojska Polskiego 69 w Zielonej Górze

Amerykanie zrobili upgrade. Potężna broń już na Ukrainie?

Źródło: wysadzony most na rzece Konka - x.com/@igorsushko

Stany Zjednoczone wznowią dostawy do Ukrainy bomb szybujących dalekiego zasięgu GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb), po ich modernizacji mającej na celu lepsze przeciwdziałanie rosyjskim zakłóceniom. Informację tę przekazały agencji Reuters dwie osoby zaznajomione z tą bronią.

Dostawy następują w kontekście doniesień o wyczerpaniu się ukraińskich zapasów rakiet taktycznych ATACMS o podobnym zasięgu. Bomby szybujące zostały zakupione w ramach inicjatywy pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy, w czasie administracji byłego prezydenta Joe Bidena. USA zakupiły broń i sprzęt wojskowy o wartości blisko 33,2 miliarda dolarów bezpośrednio od amerykańskich i sprzymierzonych kontrahentów zbrojeniowych.

Administracja prezydenta Donalda Trumpa zgodziła się wznowić pomoc wojskową i wymianę informacji z Ukrainą po tym, jak Kijów zadeklarował gotowość poparcia propozycji Waszyngtonu dotyczącej 30-dniowego zawieszenia broni z Rosją.

W ostatnich tygodniach przeprowadzono testy 19 bomb GLSDB w celu oceny skuteczności modernizacji, która obejmowała wzmocnienie wewnętrznych połączeń w celu zwiększenia ich odporności. Reintrodukcja GLSDB na pole walki może nastąpić w najbliższych dniach, ponieważ zapasy są już obecne w Europie. Ostatni raz Ukraińcy użyli tej broni kilka miesięcy temu.

W maju ubiegłego roku Reuters informował, że rosyjskie zagłuszanie utrudniało wielu stosunkowo nowym ukraińskim bombom GLSDB dalekiego zasięgu osiągnięcie zamierzonych celów.

Ukraina od roku zabiegała o broń o większym zasięgu niż 69 km rakiet GMLRS dostarczanych przez USA, aby móc atakować i zakłócać rosyjskie linie zaopatrzenia i punkty koncentracji. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie Boeing zaoferował Pentagonowi nową broń o zasięgu 161 km, GLSDB, składającą się z bomby małego kalibru SDB GBU-39 i silnika rakietowego M26, które są powszechne w amerykańskich zasobach i stosunkowo tanie.

System nawigacji GLSDB, który pozwala na omijanie przeszkód takich jak góry i znana obrona przeciwlotnicza, stał się celem skutecznych rosyjskich zakłóceń. Bomba szybująca jest produkowana wspólnie przez SAAB AB i Boeing. Zakłócanie polega na wysyłaniu ogromnych ilości energii w danym obszarze, co zagłusza sygnał urządzenia. Rosja wykorzystywała tę taktykę przeciwko ukraińskim radiom, dronom, a nawet pociskom artyleryjskim Excalibur kalibru 155 mm naprowadzanym przez GPS.

Być może ta broń jest już na Ukrainie i sieje spustoszenie na obszarze walki. W mediach społecznościowych pojawił się film o zniszczeniu przez wojska ukraińskie mostu strategicznego z punktu widzenia dostaw rosyjskich na rzece Konka.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X