Przejdź do treści
Republika Wieczór Wyborczy Republiki: Polacy wybierają, my komentujemy! Startujemy w niedzielę od godziny 19:50.
8:58 25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka
8:08 Jak podaje Vatican News, ponad 60 tys. wiernych z całego świata – w tym tysiące Polaków – zjechało do Rzymu, by wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu Roku Jubileuszowego. W dniach 30 maja – 1 czerwca Watykan stał się duchową stolicą rodzin
7:30 Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych.
02:38 Syria: Izrael zbombardował cele wojskowe w pobliżu miast Latakia i Tartus
00:11 We Francji od 1 lipca będzie obowiązywał zakaz palenia w parkach, na plażach, przystankach autobusowych, na terenie obiektów sportowych i przed szkołami
00:06 Sekretarz skarbu USA Scott Bessent ocenił w wywiadzie dla stacji Fox News, że negocjacje handlowe USA z Chinami znalazły się "w pewnym impasie"
Wydarzenie "Warsaw Boxing Cup" - Pamięci Żołnierzy Walczących w Bitwie Pod Monte Cassino. 31 maja godz. 16:00. "107 Granda na pięści". 1 czerwca godz. 11:00. Ul. Łazienkowska 6a, Warszawa
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Nysie zaprasza na spotkanie z Danielem Obajtkiem oraz Michałem Dworczykiem, 5 czerwca (czwartek), g. 19:00, Nyski Dom Kultury ul. Wałowa 7
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
Wydarzenia Manifestacja przeciwko budowie ośrodka dla imigrantów! Gdzie? Poręba/Zawiercie, ul. Dworcowa – skwer przed M OK. Sobota – 31.05 godz. 12:00
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

USA. Zarzuty prokuratorskie przeciw Trump Organization

Źródło: Fot.: Twitter/@thehill

Trump Organization, związana z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych, usłyszy zarzuty karne. Według mediów, dotyczą one przestępstw podatkowych i zostaną odczytane dyrektorowi finansowemu firmy Allenowi Weisselbergowi, który już zapowiedział, że się do nich nie przyzna.

Nic nie wskazuje na to, by na tym etapie postępowania zarzuty przedstawiono byłemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi z Partii Republikańskiej. Zarzuty przeciwko firmie noszącej nazwisko Trumpa budzą pytania o wiedzę byłego prezydenta o działaniach, które według prokuratury były nielegalne.

Oskarżenie Trump Organization może wpłynąć na relacje firmy z bankami i partnerami biznesowymi oraz skomplikować polityczną przyszłość Trumpa, który rozważa ponowne kandydowanie w wyborach prezydenckich w 2024 r.

Trwające od dwóch lat śledztwo w sprawie Trump Organization prowadzi wspólnie prokurator okręgowy Manhattanu Cyrus Vance i prokurator generalna stanu Nowy Jork Letitia James, oboje z nich są Demokratami.

Zarzuty najprawdopodobniej dotyczą dodatków i bonusów dla kierownictwa firmy (takich jak opłacane przez Trump Organization mieszkania czy samochody) i nieodprowadzania od nich podatków.

- Pan Weisselberg nie zamierza przyznać się do winy i będzie walczyć z tymi zarzutami przed sądem - ogłosili prawnicy Weisselberga, który dla rodziny Trumpów pracuje od 48 lat.

Sama firma wydała oświadczenie, w którym określiła śledztwo jako motywowane politycznie i mające „zranić byłego prezydenta".

- To nie sprawiedliwość, to polityka - oświadczyła Trump Organization, podkreślając, że oskarżenia, które wysuwają nowojorscy prokuratorzy nie skończyłyby się postawieniem zarzutów, gdyby sprawę prowadziła jakakolwiek inna prokuratura okręgowa w USA lub federalny urząd podatkowy.

Oskarżenie Weisselbergera da prokuratorom szansę wywarcia na niego nacisku i skłonienia go do współpracy i ujawnienia śledczym szczegółów operacji biznesowych Trumpa.

Trump Organization zarządza setkami należących do Donalda Trump biznesów, w tym hoteli, pól golfowych, przedsiębiorstw związanych z mediami, marketingiem i nieruchomościami. Od czasu, gdy Trump w 2017 r. został prezydentem USA, codziennym zarządzaniem firmą zajmują się jego synowie: Donald Jr. i Eric.

PAP

Wiadomości

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

USA: Trump zapowiedział, że podwoi cła

Próba podszycia się pod Szefową Kancelarii Białego Domu

Putin nacjonalizuje kolejne firmy. Znalazł pretekst do przejęć

Serbowie domagają się wyborów. Co na to prezydent Vucić?

Macron alarmuje: wojny w Ukrainie i Gazie zagrażają wiarygodności Zachodu

Wiadomo, co z wojskiem amerykańskim w Europie. Decyzja Trumpa

Największa fala ataku dronów na Ukrainę od początku wojny

Najnowsze

Hegseth ostrzega Chiny przed próbą podboju Tajwanu

15 warmińskich męczennic zostanie błogosławionymi

Polacy w Ameryce zagłosują pierwsi. Rekordowa liczba wyborców

Pogoda na wybory. Zagrzmi, błyśnie i popada!

Meksyk wyprzedził Polskę w standardach demokratycznych

Zamieszanie w komisjach! Uchwała to wyjaśnia

25 tys. prezentów dla najmłodszych od Caritas na Dzień Dziecka

Tysiące rodzin w Rzymie: „Rodzina jest potrzebna!”