Przejdź do treści
Republika Republika była najchętniej oglądaną stacją telewizyjną 11 listopada osiągając najwyższy udział w rynku na poziomie 7,56%
Dziś w Republice Program "Miłosz Kłeczek zaprasza" już dziś o 17.35. Gośćmi będą: Anna Krupka (Prawo i Sprawiedliwość), Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy), Małgorzata Prokop-Paczkowska (Nowa Lewica) i Witold Tumanowicz (Konfederacja)
15:10 W galerii handlowej Solaris w centrum Opola doszło do pożaru. Jak poinformował dyżurny Państwowej Straży Pożarnej, z obiektu ewakuowano sześćset osób, jedna osoba z objawami zatrucia została objęta opieką medyczną
14:54 Algieria: władze poinformowały o ułaskawieniu pisarza Boualema Sansala
14:30 Świat: Kambodża oskarżyła Tajlandię o zabicie cywila po tym, gdy Bangkok zawiesił porozumienie pokojowe
14:10 Bogucki ws. Ziobry: mamy głęboko posuniętą patologię władzy w zakresie wymiaru sprawiedliwości
13:50 Bogucki: sędziowie, którym prezydent odmówił nominacji, podejmowali działania o charakterze politycznym
Wydarzenie 12 listopada (środa), o godz. 18:00 odbędzie się pokaz filmu "Operacja Polonia 1920". Miejsce: Sala widowiskowa Centrum Kultury - Izabelin. Wstęp wolny
Wydarzenie Stowarzyszenie Roty Niepodległości zaprasza na protest 13 listopada o godz. 12:30 przed prokuraturą w Gorzowie Wielkopolskim, by okazać solidarność z Robertem Bąkiewiczem, któremu zarzuca się rzekome znieważenie funkcjonariuszy Straży Granicznej
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chrzanów zaprasza na spotkanie otwarte z Jakubem Maciejewskim. 14 listopada, g. 18:00. Sala Parafialna ul. Adama Mickiewicza 5, Chrzanów
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Gdyni oraz poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk zapraszają na spotkanie z Jackiem Wroną, 16 listopada (niedziela), g. 17.30, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości, 10 lutego 33, Gdynia
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Miechów zaprasza na spotkanie otwarte z Przemysławem Czarnkiem. 15 listopada, g. 13:00. Hala sportowa przy szkole podstawowej w Kozłowie, Kozłów 303
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Nowym Dworze Mazowieckim i NPR zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem 21 listopada o godz. 18:00 w Nowodworskim Ośrodku Kultury przy ul I.J. Paderewskiego 1a
Wydarzenie Uroczystości 195. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. Olszynka Grochowska, niedziela, 30.11. Początek o g. 12:30, Kopiec Bohaterów Olszynki Grochowskiej w Alei Chwały (ul. Chełmżyńska). Od g. 13:00 uroczystości przy Mogile Powstańczej, ul. Szeroka
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

USA. Test krwi, który powie, jak ciężko przejdziemy COVID-19

Źródło: Canva

Naukowcy z George Washington University opracowali szybki test krwi, który wykrywa zakażenie SARS-CoV-2 i przewiduje, czy przebieg choroby będzie ciężki. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS One.

Obecnie nie ma dobrego sposobu, by przewidzieć, jak system odpornościowy zareaguje na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i inne choroby wywołane przez mikroorganizmy. Żeby rozumieć mechanizm odpowiedzi immunologicznej, naukowcy z George Washington University zsekwencjonowali RNA krwi pobranej od pacjentów, którzy przechodzili COVID-19 łagodnie - i od takich, którzy wymagali hospitalizacji. Badanie wykazało widoczne różnice w komórkach krwi.

Ciężki przebieg COVID-19 jest powiązany ze wzrostem neutrofili i spadkiem limfocytów T. Oba elementy wchodzą w skład białych krwinek, które odgrywają ważną rolę w całym systemie odpornościowym i pomagają zwalczać infekcję. Innymi słowy – reakcja systemu immunologicznego jest mierzona aktywnością neutrofili, które w pierwszej kolejności sygnalizują infekcję wywołaną jakimkolwiek patogenem – starym lub nowym wariantem.

CZYTAJ: O. Rydzyk: Posłuchałem lekarzy i się zaszczepiłem. Ci, co nie słuchali, wąchają kwiatki od spodu

- Taki test byłby bardzo cenny w pandemii, szczególnie, że nowe warianty ciągle się rozprzestrzeniają i lekarze potrzebują narzędzia do odpowiedniej identyfikacji i prognozy zagrożenia dla zdrowia pacjenta – powiedział kierownik badania, Timothy McCaffrey, prof. n. med. z George Washington University. - Ponieważ zsekwencjonowaliśmy całe RNA krwi, otrzymaliśmy pełniejszy oraz bardziej dynamiczny obraz tego, co się dzieje wewnątrz ciała po zakażeniu wirusem. Nasz test pomaga zidentyfikować osoby, które będą potrzebowały intensywnej opieki medycznej - dodał.

- Ta technika będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w pandemii. Każda inna infekcja będzie mogła być szybko wykryta, na tak samo wysokim poziomie trafności – zapewnił McCaffrey.

Jeśli dodatkowe badania potwierdzą efektywność testu, naukowcy zwrócą się do Amerykańskiej Agencji Leków (FDA) z prośbą o pozwolenie na warunkowe korzystanie z testu diagnostycznego. Wydanie pozwolenia przez FDA może zająć nawet sześć miesięcy. - Jeśli się uda, będzie to mocne narzędzie do walki z tą i przyszłymi pandemiami – przekonywał McCaffrey.

CZYTAJ: Wielka Brytania. Omikron BA.2 wirus rozprzestrzenai się jeszcze szybciej

W styczniu 2022 r. naukowcy ze szpitala MSWiA w Warszawie poinformowali PAP o stworzeniu testu genetycznego, pomagającego przewidzieć ciężki przebieg COVID-19. Instytucja złożyła raport końcowy do organów finansujących – Ministerstwa Zdrowia (MZ), Agencji Badań Medycznych (ABM) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Test czeka na komercjalizację.

Również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku poinformował, że jest w trakcie przygotowywania testu genetycznego, wykrywającego ciężki przebieg COVID-19, który uwzględni też inne parametry – tj. BMI i wiek pacjenta.

Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział na styczniowej konferencji prasowej, że resort zdrowia opracuje do końca I półrocza br. test genetyczny do szybkiej identyfikacji czy pacjent jest obciążony większym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID-19.

PAP

Wiadomości

Żurek: czekam na listę sędziów, którym prezydent nie udzieli nominacji

Kłótnia przed kamerami w "Ślubie od pierwszego wejrzenia"

Pilne: Paulina Matysiak została usunięta z partii Razem

Papież wspomina odzyskanie przez Polskę niepodległości

Komisja Dyscyplinarna UW zajmie się dziś skandalicznymi wypowiedziami pracownika uczelni

65. urodziny prof. Andrzeja Nowaka. "Pobudza do myślenia o historii jako żywej nauce"

Polki rozpoczynają dziś walkę o EuroBasket 2027

Thunder rozbijają Warriors i notują 11. zwycięstwo w NBA

Prezydent mówi "dość" Żurkowi i odmawia nominacji 46 sędziów

Wielki sukces Marszu Niepodległości

Błaszczak w Republice: Tusk manipuluje, Polska traci suwerenność

Ziobro będzie walczył z reżimem władzy rządu Tuska

Koncert TVP z okazji Niepodległości totalną wpadką? Widzowie oburzeni: „Żenada, piosenki do kotleta!”

Szczepkowska skandalicznie wyraziła się o prezydencie Polski i uczestnikach Marszu Niepodległości

Antoni Królikowski pokazał się z partnerką z okazji Święta Niepodległości! „Jeszcze Polska nie zginęła!”

Najnowsze

Żurek: czekam na listę sędziów, którym prezydent nie udzieli nominacji

Komisja Dyscyplinarna UW zajmie się dziś skandalicznymi wypowiedziami pracownika uczelni

65. urodziny prof. Andrzeja Nowaka. "Pobudza do myślenia o historii jako żywej nauce"

Polki rozpoczynają dziś walkę o EuroBasket 2027

Thunder rozbijają Warriors i notują 11. zwycięstwo w NBA

Kłótnia przed kamerami w "Ślubie od pierwszego wejrzenia"

Paulina Matysiak

Pilne: Paulina Matysiak została usunięta z partii Razem

Papież wspomina odzyskanie przez Polskę niepodległości