Przejdź do treści
09:28 Litwa: Rząd zatwierdził tymczasową obniżkę akcyzy na olej napędowy
08:50 Kuwejt: Pożar na terenie jednej z trzech rafinerii w kraju po ataku drona
08:24 Dolnośląskie: Po kolizji i pożarze autostrada A4 zablokowana w kierunku Wrocławia
06:50 Polska: KO nie będzie powtarzać wyborów władz w regionach, protesty wyborcze zostały odrzucone
06:21 Austria: Trybunał Konstytucyjny uchylił zakaz noszenia warkoczy przez żołnierzy
05:31 Polska: W Wielki Piątek większość sklepów czynna do godz. 23
05:07 Kosmos: Statek Orion z załogą misji Artemis II wyruszył w stronę Księżyca
04:28 Finlandia: Dowódca sił powietrznych ostrzega, że przy zwalczaniu obcych dronów, wystrzeliwanie rakiet w kierunku Rosji grozi eskalacją
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Informujemy, że powstał 560. Klub „Gazety Polskiej” KRUSZWICA (woj. kujawsko-pomorskie)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Częstochowa zbiera podpisy pod projektem ustawy StopPakt.pl w każdą sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00 pod Jasną Górą przy wjeździe na parking od ul. Klasztornej
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Piotrków Tryb. zaprasza na spotkanie z prof. Janem Majchrowskim, które odbędzie się 8 kwietnia o godz. 17:30 w Mediatece 800-lecia przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 3 w Piotrkowie Trybunalskim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" im. ks. Gurgacza, poseł Patryk Wicher i europoseł Arkadiusz Mularczyk zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem, 11 kwietnia, godz.18:00, WSB ul. Grunwaldzka 17, Nowy Sącz
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Łódź zaprasza na spotkanie otwarte z Prezesem TV Republika Tomaszem Sakiewiczem oraz Pawłem Piekarczykiem 8 kwietnia, godz. 17:00 Polsko - Amerykański Ośrodek Kształcenia Zawodowego ul. Kamińskiego 17/19, Łódź
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Chełm zaprasza na wykład historyka Pawła Skroki pt. „Katyń i Smoleńsk w sercach Polaków”, który odbędzie się 9 kwietnia o godz. 17:00 w Biurze Poselskim poseł Anny Dąbrowskiej-Banaszek przy ul. Lwowskiej 14A/3 w Chełmie
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Busko-Zdrój zaprasza na spotkanie z posłami Markiem Jakubiakiem oraz Mariuszem Goskiem, 10 kwietnia, godz. 18:00 Pensjonat Sanato, ul. 1 maja 29, Busko-Zdrój
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Sydney - Australia zaprasza na 11. Rajd Katyń 1940 – Smoleńsk 2010 – Australia Pamiętamy!, który odbędzie się w dniach 10–13 kwietnia; program i trasa rajdu dostępne są na stronie www.KlubyGP.pl

UE odwoła się ws. usunięcia Hamasu z listy grup terrorystycznych

Źródło: FLICKR/GLOBAL PANORAMA/CC BY-SA 2.0

Unia Europejska odwoła się od wyroku Sądu w Luksemburgu usuwającego radykalny palestyński Hamas z unijnej listy organizacji terrorystycznych – poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

W komunikacie Mogherini wskazuje, że grudniowy wyrok Sądu UE, anulujący decyzję o wpisaniu Hamasu na listę organizacji terrorystycznych i zamrożeniu jego aktywów, oparty był na powodach proceduralnych. Rada UE postanowiła odwołać się od niektórych wniosków sędziów z Luksemburga. Dzięki złożeniu apelacji wykonanie wyroku Sądu jest zawieszone do wydania ostatecznego orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

Mogherini poinformowała, że instytucje UE analizują także podjęcie innych działań, aby zapobiec ewentualnemu uchyleniu decyzji o restrykcjach, których celem jest zwalczanie terroryzmu. Podkreśliła, że walka z terroryzmem pozostaje priorytetem dla Unii Europejskiej, dlatego UE jest zdeterminowana, by zahamować finansowanie terroryzmu. Możliwość wprowadzania restrykcji jest kluczowym narzędziem w tej dziedzinie.

Hamas nazwał decyzję "niemoralną", uznając, że odzwierciedla ona "ogólne nastawienie UE na korzyść izraelskiego okupanta". Według rzecznika Hamasu Samiego Abu Zuhriego Unia zapewnia Izraelowi przykrywkę dla jego zbrodni przeciwko Palestyńczykom.

W grudniu Sąd UE w Luksemburgu z powodów proceduralnych usunął Hamas z unijnej listy organizacji terrorystycznych. Czasowo utrzymano jednak zamrożenie aktywów Hamasu w Unii Europejskiej. Jak poinformowano wówczas, decyzja "nie pociąga za sobą żadnej formy oceny w sprawie kwalifikacji Hamasu jako organizacji terrorystycznej". W uzasadnieniu wyjaśniono, że podważona przez palestyńską organizację wcześniejsza decyzja o zamrożeniu jej aktywów zapadła nie na postawie analizy przez "kompetentne władze" działań Hamasu, lecz wniosków, przypisujących mu winę, wyciągniętych na podstawie doniesień medialnych i internetu.

Rada UE miała dwa miesiące na odwołanie się od tego orzeczenia

Decyzję Sądu UE krytykował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który wezwał UE do natychmiastowego przywrócenia Hamasu na listę. "Hamas jest organizacją terrorystyczną, która w swoim statusie założycielskim głosi cel zniszczenia Izraela" – podkreślił szef rządu w oświadczeniu. Natomiast rzecznik Hamasu Fawzi Barhum oświadczył, że orzeczenie jest "zwycięstwem kwestii palestyńskiej i praw naszego narodu".

UE utworzyła własną listę organizacji terrorystycznych po zamachach z 11 września 2001 roku w USA. Początkowo na unijną czarną listę wpisano zbrojne ramię Hamasu, a następnie jego ramię polityczne - we wrześniu 2003 roku.

pap

Wiadomości

Ilona Januszewska o filmie Jesteśmy: świadectwo wiary, nadziei i solidarności

GKS Tychy z drugą wygraną w finale. Tytuł coraz bliżej

SPRAWDŹ TO!

Trump oddaje hołd Janowi Pawłowi II. „Lew wolności” i inspiracja dla milionów

Albo dźwigamy krzyż, albo wbijamy gwoździe

Uwaga: od dzisiaj wzmożone działania policji w związku z wyjazdami świątecznymi!

Maciej Maleńczuk o małżeństwie: „Nie ukrywałem się z kochankami”

Eurodeputowana zatrzymana za usprawiedliwianie terroryzmu

Nowe ceny paliw. Ile zapłacisz za benzynę i diesel?

Jakie będą promocje na Święta pod rządami Tuska?

Ekspert ostrzega: ingerencja UE w wybory może doprowadzić do wojny domowej

22 osoby związane z francuską lożą masońską oskarżone o morderstwa

Śmierć, którą zna cały świat... Wielki Piątek

Słowa z Kosmosu. Odlecieli we właściwym kierunku

Grosicki kończy reprezentacyjną karierę. „To był dla mnie zaszczyt”

Trump wyciąga cła na stół. Są różne wersje

Najnowsze

Ilona Januszewska o filmie Jesteśmy: świadectwo wiary, nadziei i solidarności

Uwaga: od dzisiaj wzmożone działania policji w związku z wyjazdami świątecznymi!

Maciej Maleńczuk o małżeństwie: „Nie ukrywałem się z kochankami”

Rima Hassan

Eurodeputowana zatrzymana za usprawiedliwianie terroryzmu

Nowe ceny paliw. Ile zapłacisz za benzynę i diesel?

GKS Tychy z drugą wygraną w finale. Tytuł coraz bliżej

SPRAWDŹ TO!

Trump oddaje hołd Janowi Pawłowi II. „Lew wolności” i inspiracja dla milionów

Albo dźwigamy krzyż, albo wbijamy gwoździe