Przejdź do treści
07:52 IMGW: burze z opadami do 30 mm na Dolnym Śląsku
07:11 Bieszczady: Na przełomie kwietnia i maja częściej można spotkać żmije
07:09 Ukraina: Derusyfikacja objęła ok. 80 tys. nazw ulic i miejscowości oraz 5 tys. pomników
07:04 Polska: Pożar w Biebrzańskim PN rozszerza się - w dzień znowu akcja z użyciem m.in. śmigłowców
06:13 USA: Oklahoma i Teksas pod naporem niszczycielskich burz i tornad
00:41 Donald Trump: Mam nadzieję, że Rosja i Ukrainą dojdą do porozumienia w tym tygodniu
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

Tusk: Cameron podziela polskie stanowisko ws. Ukrainy

Źródło: Platforma Obywatelska RP/flickr.com/CC

Premier Donald Tusk po południu w bazie RAF w Oxfordshire rozmawiał z premierem W. Brytanii Davidem Cameronem o kryzysie politycznym na Ukrainie. Cameron zgodził się, że perspektywa dla Ukrainy nie może kończyć się na umowie stowarzyszeniowej.

Tusk udał się na spotkanie z Cameronem bezpośrednio po wizycie u kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Berlinie.

Piątkowe rozmowy szefa polskiego rządu z Cameronem i Merkel są kontynuacją cyklu spotkań, które Donald Tusk od środy prowadzi z szefami unijnych państw i rządów w sprawie Ukrainy.

CZYTAJ ARTYKUŁ Premier Tusk spotkał się z Merkel. Rozmawiali o Ukrainie

Po spotkaniu obu premierów nie wydano żadnego wspólnego oświadczenia dla prasy, choć wcześniej je zapowiadano.

Tusk rozmawiał z Cameronem przez blisko trzydzieści minut. Premierzy spotkali się w brytyjskiej bazie wojskowej, skąd odlatują m.in. żołnierze do Afganistanu. Po rozmowie Tusk i Cameron spotkali się z kilkoma brytyjskimi weteranami.

Tusk w samolocie do Warszawy powiedział dziennikarzom, że Cameron w pełni podzielił polskie stanowisko, zgodnie z którym europejska perspektywa dla Ukrainy nie może zatrzymać się na ewentualnym podpisaniu przez Kijów umowy stowarzyszeniowej.

- Podpisanie umowy stowarzyszeniowej nie musi być końcem tego europejskiego przedsięwzięcia. Dzisiaj uzyskaliśmy taki sygnał od premiera Camerona, dokładnie tak samo brzmiący, że ta perspektywa dla Ukrainy nie może zatrzymać się na podpisaniu umowy stowarzyszeniowej - powiedział Tusk, relacjonując spotkanie z szefem brytyjskiego rządu.

Dodał, że Cameron podobnie jak pozostali przywódcy europejscy, z którymi polski premier rozmawiał w tym tygodniu, zaakceptował propozycję, by OBWE zajęła się pomocą w przygotowaniu najbliższych wyborów na Ukrainie.

Pytany, czy rozmawiał z Cameronem o polskich emigrantach mieszkających w Wielkiej Brytanii, Tusk odparł: "Całe szczęście już o tym nie trzeba było rozmawiać".

- Po tej burzy, ale także bardzo ostrej reakcji ze strony Polski, myśmy zauważyli natychmiastową zmianę tonacji i sposobu wypowiadania się u polityków brytyjskich, w tym u samego premiera Camerona, i dzisiaj muszę powiedzieć, że jesteśmy usatysfakcjonowani sposobem komentowania przez niego i traktowania tej sprawy - powiedział Tusk.

- Dzisiaj mogliśmy sobie, patrząc w oczy, powiedzieć, że ten gorszy moment mamy za sobą i obaj zdecydowanie lepiej rozumiemy swoje racje i że na pewno Polacy w Wielkiej Brytanii nie będą płacili żadnej ceny i prestiż Polaków nie będzie już cierpiał wskutek niepotrzebnych wypowiedzi - podkreślił polski premier.

Szef polskiego rządu poinformował, że z Cameronem rozmawiał także o polsko-brytyjskiej współpracy w dziedzinie gazu łupkowego.

- Będziemy dalej pracowali w Europie na rzecz ochrony tego biznesu łupkowego, który powoli, ale jednak zaczyna się kształtować. Jestem przekonany, że ta współpraca polsko-brytyjska pozwoli nam uniknąć zagrożeń w Europie, jeśli chodzi o eksplorację gazu łupkowego - powiedział Tusk.

Pierwsze było środowe spotkanie w Budapeszcie, gdzie Tusk rozmawiał z premierami innych krajów Grupy Wyszehradzkiej. Następnego dnia polski premier był w Brukseli, gdzie spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem. Tusk zaapelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

Z kolei w czwartek wieczorem w Paryżu Tusk razem z prezydentem Francji Francois Hollande'em przekonywał, że UE musi mówić jednym głosem w sprawie Ukrainy. Zdaniem Tuska najważniejszym warunkiem rozwiązania kryzysu na Ukrainie jest zaniechanie wszelkiej przemocy oraz porozumienie elit ukraińskich.

Antyrządowe protesty na Ukrainie, które wybuchły w listopadzie ubiegłego roku po decyzji prezydenta Wiktora Janukowycza o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE, przerodziły się w krwawe zamieszki między demonstrantami a siłami ukraińskiego MSW.

W piątek na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikowano komunikat, według którego ukraińscy wojskowi zwrócili się do prezydenta Janukowycza z prośbą o podjęcie „niezwłocznych działań na rzecz stabilizacji sytuacji w kraju”.

Wcześniej ukraińska opozycja uprzedzała, że ze sztabu generalnego sił zbrojnych do jednostek wojskowych rozsyłane są telegramy, w których pisano o „pilnej potrzebie zwołania zebrań oficerów w celu przygotowania apelu do prezydenta Ukrainy o konieczności wprowadzenia stanu wyjątkowego”.

pap

Wiadomości

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

Najnowsze

Kolejny dzień świąt. Czy znasz zwyczaje wokół Poniedziałku Wielkanocnego?

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

#KlubRepubliki | o. dr Kotyński: ogromna ofensywa lewicowa dąży do wielkiego totalitaryzmu!

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania