Trzęsienie ziemi w Chinach zbiera śmiertelne żniwo!
Bilans ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,2, które nawiedziło północno-zachodnie Chiny wzrósł do 127. W prowincji Gansu zginęło 113 osób, a 536 zostało rannych. W sąsiedniej - Qinghai zginęło 14 osób - przekazałarządowa telewizja CCTV.
Służby ratunkowe poinformowały, że do południa we wtorek spod gruzów uratowano 67 osób. Ujemne temperatury panujące w regionie kataklizmu zmniejszają szanse na przeżycie ofiar uwięzionych pod gruzami.
Silne wstrząsy spowodowały zniszczenie 155 393 domów w prowincji Gansu. W wielu miejscach przywrócono już dostawy energii oraz transport kolejowy – przekazała CCTV.
Chińskie służby geologiczne CENC przekazały, że epicentrum trzęsienia, które odnotowano w poniedziałek o godz. 23.59 czasu miejscowego (godz. 16.59 w Polsce), znajdowało się na niewielkiej głębokości 10 kilometrów, około 5 kilometrów od granicy prowincji z Qinghai.
W mieście Haidong (prow. Qinghai) bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 14, 198 osób zostało rannych, a 20 pozostaje zaginionych.
Portal rządowego dziennika Huanqiu zwraca uwagę, że ze względu na położenie obszaru dotkniętego kataklizmem na dużej wysokości, gdzie obecnie panują niskie temperatury, 72-godzinne okno czasowe, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo uratowania ocalałych, "z pewnością zostanie skrócone".
"Przy pogodzie minus 15 stopni Celsjusza wiele rzeczy będzie wyglądać inaczej" – powiedział portalowi ekspert ds. ratownictwa.
Pomoc w akcji ratunkowej zaoferowała we wtorek prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, która na platformie X złożyła kondolencje rodzinom ofiar. Tajwańskie służby poinformowały o postawieniu w stan gotowości zespołu poszukiwawczo-ratowniczy złożonego ze 160 ratowników i 4 psów. Chiny dotychczas nie odpowiedziały na oferty pomocowe zza granicy.
Jest to najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi w Chinach od 2014 r., kiedy to w południowo-zachodniej prowincji Junnan zginęło ponad 600 osób
Najnowsze
Reprezentacja Polski gotowa na finały Ligi Narodów. Grbić ogłosił kadrę
Analiza reakcji internautów po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego. Wskazano dominujące nastroje
Rosyjski atak na poligon pod Kijowem. Są ofiary śmiertelne i blisko 100 rannych