Trump postawił Iranowi sprawę jasno: za każdy ostrzelany statek zniszczymy most albo elektrownię
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w środę, że za każdy zaatakowany przez Iran statek w cieśninie Ormuz, amerykańskie siły zniszczą irański most albo elektrownię, w tym znajdujące się w Teheranie.
To ostrzeżenie Teheran musi wziąć pod rozwagę
„Od tej chwili, za każdym razem, gdy Islamska Republika Iranu ostrzela statek w cieśninie Ormuz — czy to pociskiem rakietowym, rakietą, dronem, czy jakimkolwiek innym urządzeniem lub rodzajem broni — Stany Zjednoczone zbombardują i zniszczą JEDEN MOST LUB ELEKTROWNIĘ, w tym także te znajdujące się obok lub na terenie stolicy, Teheranu” - napisał Trump w serwisie Truth Social.
To kolejna groźba prezydenta pod adresem Iranu w ostatnich dniach. Już w ubiegłym tygodniu Trump ostrzegł, że jeśli Iran nie pójdzie na układ, siły USA rozpoczną ataki na elektrownie i mosty. Zgodnie z prawem międzynarodowym atak na infrastrukturę cywilną byłby zbrodnią wojenną.
W poniedziałek prezydent USA zapowiedział z kolei, że za każdym razem, gdy Iran zabije amerykańskiego żołnierza, „poniesie wielokrotnie gorsze konsekwencje”. W weekend na Bliskim Wschodzie zginęło czterech wojskowych USA.
Natomiast we wtorek ostrzegł, że wojska amerykańskie uderzą „całkiem niedługo” w miejsce, w którym Iran może trzymać zapasy uranu oraz że po amerykańskich uderzeniach Teheran będzie potrzebował 25 lat, by odbudować kraj.
Najnowsza wymiana ciosów między USA i Iranem trwa od 12 dni, mimo że w połowie czerwca strony zawarły rozejm w rozpoczętej pod koniec lutego wojnie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Uderzyli w centra dowodzenia, zdolności morskie, hangary lotnicze, magazyny dronów
Źródło: Republika, X, PAP, Truth Socia
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
Trump postawił Iranowi sprawę jasno: za każdy ostrzelany statek zniszczymy most albo elektrownię
Jak bohater afery Szpitala Południowego chciał zrobić karierę naukową
Ludzie Tuska brną w bezprawie, aby tylko prześladować niezależne media