Przejdź do treści

Dania ma problem. Grenlandia może ogłosić niepodległość

Źródło: premier Grenlandii - x.com/@_Arctic_Circle

Premier Grenlandii, Mute Egede, wezwał mieszkańców do zachowania spokoju i jedności, po tym jak wyspa znalazła się w centrum napięć geopolitycznych między USA a Danią. Apel pojawił się w odpowiedzi na wypowiedzi Donalda Trumpa, który nie wykluczył użycia siły militarnej i ekonomicznej w celu przejęcia kontroli nad Grenlandią.

Groźby Trumpa i reakcja Grenlandii

We wtorek, podczas konferencji prasowej, Donald Trump, przyszły prezydent USA, zasugerował możliwość wykorzystania siły militarnej i ekonomicznej do przejęcia kontroli nad Grenlandią, Kanałem Panamskim, a nawet włączenia Kanady do Stanów Zjednoczonych. Te wypowiedzi wywołały zaniepokojenie.

W odpowiedzi, rząd Grenlandii wydał oświadczenie, w którym podkreślił prawo wyspy do samostanowienia i wyraził gotowość do współpracy z administracją Trumpa. Jednocześnie, minister ds. państwowości i spraw zagranicznych, Vivian Motzfeldt, przypomniała o strategicznym znaczeniu Grenlandii dla bezpieczeństwa USA, wskazując na obecność amerykańskiej bazy wojskowej na wyspie.

 

Apel o jedność i zbliżające się wybory

Premier Mute Egede, który jest zwolennikiem niepodległości Grenlandii, podkreślił, że rozumie obawy społeczeństwa, ale zaapelował o odłożenie na bok wewnętrznych podziałów i zachowanie jedności w obliczu zaistniałej sytuacji. Wezwał też do pamięci o międzynarodowych porozumieniach i współpracy, zwłaszcza z USA, które są sojusznikiem Grenlandii.

W Grenlandii zbliżają się wybory, które mają się odbyć najpóźniej do 6 kwietnia. W tym kontekście, premier Egede zaapelował do wszystkich partii politycznych o jedność w kwestiach dotyczących przyszłości kraju.

 

Reakcja międzynarodowa

Wypowiedzi Trumpa wywołały zaniepokojenie na arenie międzynarodowej. Kreml oświadczył, że śledzi sytuację i jest zainteresowany utrzymaniem pokoju i stabilności w regionie Arktyki. Premier Danii, Mette Frederiksen, zapewniła, że jej rząd robi wszystko, aby chronić interesy Danii i Wspólnoty Królestwa, w skład której wchodzi Grenlandia. Podkreśliła również rolę współpracy z sojusznikami, w tym z NATO.

 

Przyszłość Grenlandii

Grenlandia, która jest byłym terytorium duńskim i pozostaje częścią Królestwa Danii, dąży do uzyskania niepodległości. Premier Egede w swoim przemówieniu noworocznym podkreślał konieczność wyzwolenia się z „kajdan kolonializmu”. Zgodnie z porozumieniem z 2009 roku, aby uzyskać niepodległość, konieczne jest przeprowadzenie referendum. Rząd Grenlandii deklaruje otwartość na współpracę z najbliższymi sąsiadami, w tym z USA, w kwestiach handlu, rozwoju sektora wydobywczego i innych dziedzinach.

Źródło: Republika

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Prof. Jacek Kurzępa: koalicja 13 grudnia represjonuje lokalne organizacje pozarządowe!

Bielski Teatr Polski wystawi komedię "Sąsiedzi z góry"

Nawrocki: kontrola NIK ma znamiona czysto polityczne

Nastolatek zniszczył kilkadziesiąt aut. Złapał go świadek

Prezydent Estonii: Powinniśmy rozważyć pełne embargo handlowe wobec Rosji

Czy politycy PO dostali zakaz pojawiania się w programach TV Republika?

Właściciel TVN jest pozwany o naruszenie praw autorskich

Obrońcy życia są zadowoleni z Donalda Trumpa

Polska Tuska to kraj pożyczek pozabankowych i zakupów na zeszyt

SPRAWDŹ TO!

Wesprzyj niezależne media. Nie pozwól na medialny monopol [SZCZEGÓŁY]

Wildstein: lawina kłamstwa Tuska jest dowodem na skundlenie tego środowiska

Dla dobra milionów Polaków... Nawrocki w Kętrzynie: rząd będzie musiał ze mną współpracować

Hołda: rządzą nami "elity" [wideo]

Nowy ambasador USA w Polsce | Salonik polityczny

Podrobiony alkohol doprowadził do śmierci. Nie żyje ponad 100 osób

Najnowsze

Prof. Jacek Kurzępa: koalicja 13 grudnia represjonuje lokalne organizacje pozarządowe!

Prezydent Estonii: Powinniśmy rozważyć pełne embargo handlowe wobec Rosji

Czy politycy PO dostali zakaz pojawiania się w programach TV Republika?

Właściciel TVN jest pozwany o naruszenie praw autorskich

Obrońcy życia są zadowoleni z Donalda Trumpa

Bielski Teatr Polski wystawi komedię "Sąsiedzi z góry"

Nawrocki: kontrola NIK ma znamiona czysto polityczne

Nastolatek zniszczył kilkadziesiąt aut. Złapał go świadek