Przejdź do treści
14:35 Lubelskie: Kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu. Dotychczas w Lubelskiem wykryto 12 ognisk tej choroby
14:22 Ukraina: rosyjscy żołnierze zastrzelili siedmioro cywilów, ukrywających się w Pokrowsku
13:41 Polska: W nocy w całym kraju spadnie śnieg. IMGW ostrzega przed zamieciami śnieżnymi na północy
13:40 Polska: IMGW ostrzega przed wzrostem poziomu wody m.in. w Bałtyku
13:26 Ekwador: Co najmniej sześć osób zabitych przez zamaskowanych napastników na zachodzie kraju
13:11 Polska: W Kościele katolickim w Polsce ofiary na tacę z 6 stycznia idą na misje
13:02 Tajlandia: Rząd oskarżył Kambodżę o naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni
12:27 Pomorskie: Pożar budynku ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób
Wydarzenie Telewizja Republika, województwo lubelskie i miasto Chełm zapraszają na "Wystrzałowego Sylwestra z Republiką". Wśród gwiazd m.in. Fun Factory, Kombi Łosowski, Bayer Full, Defis, Corona i Weekend. Zapraszamy 31 grudnia do Chełma i przed telewizory!
Republika Zapraszamy na stoisko Telewizji Republika już od 30 grudnia – przy Placu Niepodległości w Chełmie
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Londyn zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 2 stycznia, godz. 17.30 (po Mszy św.), w kościele Parafialnym pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece koło Ropczyc
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką, które odbędzie się w Szczytnie, przy ul. Solidarności 9 (świetlica Spółdzielni Mieszkaniowej), 3 stycznia 2026 r. (sobota) o godz. 17:00
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Gdyni zaprasza na koncert kolęd patriotycznych Pawła Piekarczyka, 4 stycznia, godz. 16:00, Kościół p.w. Chrystusa Króla, Gdynia-Mały Kack, ul. Ks.Bp. Jana Bernarda Szlagi 3 (wjazd od ulicy Halickiej)
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza na prezentację wystawy w 130 rocznicę urodzin Gen. Stefana Roweckiego „Grota”, wystawa oddziału IPN w Łodzi czynna do 12 stycznia, Krużganki Klasztoru OO. Bernardynów w Piotrkowie Trybunalskim
NBP Nowa publikacja NBP: „Polski złoty i niezależność Narodowego Banku Polskiego jako fundamenty rozwoju gospodarczego" – książka prof. Adama Glapińskiego, Prezesa NBP. Wersja elektroniczna dostępna bezpłatnie na nbp.pl
NBP Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: Przyjęcie euro katastrofalnie spowolni rozwój gospodarczy Polski

Terrorysta przetrzymuje zakładników w kawiarni w Sydney

Źródło: TWITTER/NDTV

– Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne podczas akcji odbicia zakładników przetrzymywanych przez uzbrojonego mężczyznę w kawiarni w Sydney – poinformowała australijska policja. Wśród zabitych jest napastnik.

Trzy osoby nie żyją - przekazał szef policji stanu Nowa Południowa Walia Andrew Scipione na konferencji prasowej. Są to: 34-letni mężczyzna, 38-letnia kobieta oraz napastnik, który zginął w konfrontacji z policją; został przewieziony do szpitala, gdzie lekarz oficjalnie stwierdził zgon.

Cztery kolejne osoby zostały ranne. Dwie z nich odniosły obrażenia niezagrażające życiu. Do szpitala przetransportowano też policjanta postrzelonego w twarz oraz kobietę z raną postrzałową barku.

Scipione nie wyjaśnił, czy dwie zabite osoby zginęły w ogniu krzyżowym czy z ręki napastnika. Zapowiedział dochodzenie w tej sprawie.

W kawiarni nie znaleziono materiałów wybuchowych. Ogółem napastnik przetrzymywał 17 zakładników - dodał.

Motywy wzięcia zakładników nie zostały jeszcze wyjaśnione, ale policja określiła całe zajście jako "odosobniony akt" przemocy.

Szturm policji na kawiarnię, przeprowadzony po godz. 2 nad ranem we wtorek czasu miejscowego (po godz. 16 w poniedziałek czasu polskiego), zakończył ponad 16-godzinną gehennę zakładników.

Przed rozpoczęciem akcji policji z budynku uciekło kilka przetrzymywanych w nim osób. Następnie do szturmu ruszyli ciężko uzbrojeni policjanci, a do kawiarni skierowano robota-sapera.

Australijski portal informacyjny "Seven News" podał, że na szturm bez ostrzeżenia zdecydowano się, gdy policyjny system łączności przekazał komunikat o śmierci jednego z zakładników. Do kawiarni wrzucono granaty hukowe, by zdezorientować napastnika, po czym dwie grupy funkcjonariuszy weszły do środka i otoczyły mężczyznę.

Wcześniej policja potwierdziła jego tożsamość - to ok. 50-letni uchodźca z Iranu Man Haron Monis, w przeszłości skazany za pisanie nienawistnych listów do rodzin poległych za granicą żołnierzy oraz oskarżony o napaści na tle seksualnym i pomoc w zabójstwie swojej żony. Przebywał na wolności po wpłaceniu kaucji. W Australii mieszkał od 1996 r.

Według mediów porywacz zażądał rozmowy telefonicznej z premierem Australii Tonym Abbottem oraz dostarczenia flagi Państwa Islamskiego (IS), dżihadystycznego ugrupowania działającego w Iraku i Syrii. Policja, której negocjatorzy wcześniej nawiązali kontakt ze sprawcą, nie przekazała informacji o jego żądaniach i o to samo apelowała do mediów.

Australia wspiera militarnie działania międzynarodowej koalicji przeciwko dżihadystom z IS, którzy opanowali część Iraku i Syrii.

Zdaniem szefa BBN Stanisława Kozieja nie ma podstaw, by doszukiwać się podobnych zagrożeń w Polsce. – Nie czyniłbym analogii. Nie wiązałbym zagrożeń, które są w Australii i Europie. Poczekajmy na wyjaśnienie, co się stało, to mogą być zupełnie inne motywy i cele – powiedział Koziej. Zdaniem szefa BBN zakończony ostatnio udział Polaków w misji ISAF w Afganistanie też nie ma znaczenia: – Afganistan nie jest już żadną inspiracją dla zamachów terrorystycznych.

– Jeśli idzie o nasze bezpieczeństwo, na razie, odpukać, nie mamy żadnych oznak zagrożeń bezpośrednich – dodał szef BBN. Zaznaczył, że ponieważ Polska jest częścią Europy, w której łatwo mogą przemieszczać się także ci, którzy stanowią zagrożenie, "musimy być czujni, obserwować, analizować", ale na razie "nie ma powodu ogłaszać alarmu".

Były dowódca jednostki specjalnej GROM gen. dyw. rez. Roman Polko ocenił, że "Australia, jak widać, jest mocno zaskoczona". Jako "szczęście w nieszczęściu" ocenił to, że napastnik nie był typem zamachowcy samobójcy, lecz dążył do negocjacji.

pap, tvn24.pl, gazeta.pl

Wiadomości

Przynajmniej sześć osób zabito na zachodzie kraju...

Dominacja Carlsena w Dausze. Duda nie dokończył MŚ

Po pięciu dniach media piszą o balonach, nie podając źródła, czyli TV Republika

Wielkie wyróżnienie dla Kochanowskiego. Polski środkowy w elitarnym gronie

Romski ślub Viki Gabor wywołał burzę. Dziadek narzeczonego: „Nie spodziewałem się takiego hejtu”

HIT DNIA

Tusk się "obudził" i dodał dziwny wpis. Dostał proste pytanie: gdzie są notatki?

Zima w pełni. IMGW ostrzega przed ciężkimi warunkami w 13 województwach

Gdy prezydent Nawrocki pracuje, Tusk ŚPI ,,Jawna kpina!!''

Pali się budynek ZUS w Sztumie. Ewakuowano 80 osób!

Prawnicy Dla Polski alarmują po wpisie aktywistki! "Sprawa jest niezwykle poważna"

Gol Martineza zapewnił Interowi pozycję lidera Serie A na koniec roku

Kida: obywatele nie są równo traktowani przez system sprawiedliwości w Polsce

NBA: Leonard nie do zatrzymania! Rekord kariery i show w LA

Wystrzałowy Sylwester na Lubelszczyźnie z Republiką. Tak przywitamy Nowy Rok!

Rozbito internetowy narkobiznes, zatrzymano kilkanaście osób!

Najnowsze

Przynajmniej sześć osób zabito na zachodzie kraju...

Romski ślub Viki Gabor wywołał burzę. Dziadek narzeczonego: „Nie spodziewałem się takiego hejtu”

HIT DNIA

Tusk się "obudził" i dodał dziwny wpis. Dostał proste pytanie: gdzie są notatki?

Zima w pełni. IMGW ostrzega przed ciężkimi warunkami w 13 województwach

Gdy prezydent Nawrocki pracuje, Tusk ŚPI ,,Jawna kpina!!''

Dominacja Carlsena w Dausze. Duda nie dokończył MŚ

Po pięciu dniach media piszą o balonach, nie podając źródła, czyli TV Republika

Wielkie wyróżnienie dla Kochanowskiego. Polski środkowy w elitarnym gronie