Przejdź do treści
13:16 IMGW: burze w cały kraju, na południu Polski upał
13:00 W. Brytania: Liczba aresztowań pracujących nielegalnie imigrantów wzrosła o 51 proc.
12:39 Hiszpania: Pożar w domu opieki w Saragossie. Nie żyje jedna osoba, 19 rannych
12:03 Kraków: Mężczyzna zabarykadowany w mieszkaniu - w rękach policji. Przebywa w szpitalu
11:10 MSWiA: strefa buforowa na granicy z Białorusią przedłużona o kolejne 90 dni
10:27 Alert RCB i ostrzeżenia IMGW I i II stopnia dla całego kraju przed burzami i silnym wiatrem
09:28 PSP: w piątek strażacy interweniowali 2186 razy w związku z pogodą
09:01 Ukraina: Rosja przeprowadziła w nocy z piątku na sobotę zmasowany atak powietrzny na Ukrainę, używając do niego łącznie 215 środków
08:48 Zachodniopomorskie: Syn oskarżony o zabójstwo ojca w Boże Narodzenie w Złocieńcu
08:33 Beskidy: Warunki na szlakach są bardzo dobre. Mogą wystąpić burze
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Gdańsk II zaprasza na protest - Nie dla nielegalnej imigracji!, 8 czerwca (niedziela), g. 12, pod Radą Miasta Gdańska ul. Wały Jagiellońskie 1
NBP NBP informuje: Prof. Adam Glapiński, Prezes NBP: „Polska ma już 509 ton złota – więcej niż Europejski Bank Centralny! To dowód na skuteczną strategię, która wzmacnia wiarygodność Polski i buduje bezpieczeństwo finansowe obywateli"

Tegoroczna grypa może być szczególnie groźna

Źródło: Fot. Pixabay

Eksperci przestrzegają przed epidemią grypy. Jak twierdzą, w tym sezonie może ona mieć niezwykle groźny przebieg. Zalecają też szczepienia przeciw grypie w połączeniu z trzecią dawką szczepionki przeciw Covid-19.

Jak informuje dziennik „Tagesspiegel”, wirusy grypy mogły stać się bardziej agresywne. Infekcja może być szczególnie groźna dla osób starszych lub cierpiących z powodu innych schorzeń. U nich grypa może prowadzić do ciężkich przebiegów i śmiertelnych powikłań.

W przypadku tej grupy zaleca się jednocześnie podanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19 jako szczepienie przypominająca. Stały Komitet ds. Szczepień (Stiko) nie ma zastrzeżeń do jednoczesnego podawania szczepionek przeciwko koronawirusowi i grypie. „Środek ostrożności polegający na rozdzieleniu dwóch szczepień nie jest już konieczny” - mówi szef komitetu Stiko Thomas Mertens w rozmowie z „Taagesspiegel”.

Potrzebna jest szczepionka przeciwko grupie

Mertens uważa, że szczepionka przeciw grypie jest pilnie potrzebna, zwłaszcza, że tej zimy – w przeciwieństwie do zeszłego roku – prawdopodobnie będzie obowiązywać mniej przepisów dotyczących koronawirusa.

Również berliński badacz szczepionek Leif Sander z kliniki Charite uważa, że tej zimy możliwa jest silna fala grypy. „Dlatego należy się przed nią jak najlepiej zabezpieczyć poprzez szczepienie” - powiedział Sandler i zaznaczył, że połączenie szczepionek przeciw grypie i Covid-19 jest „stosunkowo nieproblematyczne”.

Sezon grypowy może się nałożyć na szczyt czwartej fali Coviod-19

Instytut Roberta Kocha (RKI) informuje, że skuteczność szczepionek przeciwko grypie w nadchodzącym sezonie jest trudna do oszacowania, ponieważ baza danych, na podstawie której opracowano szczepionkę, nie jest tak dobra, jak w poprzednich latach, ze względu na dosyć łagodny zeszłoroczny sezon grypowy, co spowodowane było obostrzeniami wprowadzonymi ze względu na pandemię koronawirusa.

W tym roku, o ile nie zostaną wprowadzone obostrzenia przypominające te z zeszłego roku, może dojść do nałożenia się epidemii. „Jeśli będziemy mieli falę grypy, to będzie ona w szczycie czwartej fali koronawirusa” - twierdzi szef RKI Lotchar Wieler.

dziennik.pl

Wiadomości

Mazurek i Stanowski miażdżą Tuska! Porażka Giertycha i Hołowni. Odlot Wałęsy i Kidawy

HIT DNIA

Lis zaatakował Karola Nawrockiego. Nie ujdzie mu to płazem!

Rząd Tuska rozbraja polską armię!

Syn zabił ojca w Boże Narodzenie. Usłyszał zarzuty

Dlaczego Kinga Gajewska przyniosła ziemniaki do DPS-u?

SONDAŻ: Czy Polacy chcą dymisji rządu Tuska? Sprawdzono!

Siatkarska Liga Narodów. Tie-break rozstrzygnął mecz Polska-Turcja!

Strażacy mieli pełne ręce pracy. To skutki burzowej pogody

Moskal: Konferencja CPAC była absolutnie niezwykłym wydarzeniem!

Rosja planuje odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego w 2026 roku

HIT DNIA

HIT! Wręczyła ziemniaki, cyknęła fotkę i wróciła. Pracownicy DPS-u o wizycie Gajewskiej!

Kraków teraz: Antyterroryści próbują dostać się do mieszkania

Zatrzymano 20 osób w operacji wymierzonej w pornografię dziecięcą

Zagrożenie pożarowe szczytu G7: Alberta przygotowuje plan awaryjny

Alerty na terenie całej Polski. Zostań dziś w domu!

Najnowsze

Mazurek i Stanowski miażdżą Tuska! Porażka Giertycha i Hołowni. Odlot Wałęsy i Kidawy

Dlaczego Kinga Gajewska przyniosła ziemniaki do DPS-u?

SONDAŻ: Czy Polacy chcą dymisji rządu Tuska? Sprawdzono!

Siatkarska Liga Narodów. Tie-break rozstrzygnął mecz Polska-Turcja!

Strażacy mieli pełne ręce pracy. To skutki burzowej pogody

HIT DNIA

Lis zaatakował Karola Nawrockiego. Nie ujdzie mu to płazem!

Rząd Tuska rozbraja polską armię!

Syn zabił ojca w Boże Narodzenie. Usłyszał zarzuty